RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Mütarekede İzmir, Nail Moralı

23-09-2015 10:40:32
A+ A-
Araştırmacıların gazete koleksiyonları ve dönemin çeşitli yayınlarını derleyerek hazırladıkları ikinci elden anlatımların yanında Nail Moralı'nın ilk elden tanıklıklarını anlatmış olması ve bunu elimizde tutuyor olmamızın değeri ölçülemez. “Mütarekede İzmir”, bu yönüyle İzmir'de Osmanlı'nın son dönemindeki yaşam tarzını anlatan çok önemli bir kitap.

Aydın Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - 1922 öncesinde İzmir'in tarz-ı hayatını detaylandırarak ele alan birkaç eserden biri de Moralı Kardeşlerden Nail Bey'in “Mütarekede İzmir - Önceleri Sonraları” isimli çalışmasıdır. Bu kitabın Nail Moralı'nın Mütarekede İzmir Olayları adlı kitapçığıyla karıştırılmaması gerekir. Zira bu yazıya konu olan eser 1918-1919 yıllarında (ve öncesindeki dönemde) İzmir'deki Türklerin yaşam tarzını, geleneklerini, bayramları nasıl kutladıklarını, alışverişe nasıl çıktıklarını ve nasıl eğlendiklerini anlatırken söz konusu diğer kitapçık ise Yunan işgali öncesinde siyasi olarak mütareke döneminde yaşananları ele alır.

1976'da rahmetli Nail Bey, kitabı yazarak kendi imkanlarıyla yayınladı. 2002 yılında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok kıymetli “Kent Kitaplığı” serisinden yeni baskısı yapıldı. 2002 baskısının sunuş yazısında şu ifadeler yer alır: “Nail ve Halit Moralı kardeşler sadece Mütareke ve İşgal dönemi İzmirinin birinci elden tanığı değildiler. Onlar dönemin siyasi gelişmeleri içinde bulunmuş, İzmir'in Türklüğünü savunan İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer almışlardı. Dolayısıyla Nail Moralı'nın vereceği bilgiler kişisel olmaktan çok, ulusal tarih açısından büyük değer taşıyordu.”

 

Gerçekten de öyledir ve Nail Bey'e bu hatıraları kaleme aldığı için şükran borçluyuz. İzmir'in 20'nci asrın ilk çeyreğinde nasıl yaşadığını (derinlemesine detaylandırmasa da) bu netlikte anlatan eser sayısı sınırlı. Hatta yakın dönemde yok. Araştırmacıların gazete koleksiyonları ve dönemin çeşitli yayınlarını derleyerek hazırladıkları ikinci elden anlatımların yanında Nail Moralı'nın ilk elden tanıklıklarını anlatmış olması ve bunu elimizde tutuyor olmamızın değeri ölçülemez. “Mütarekede İzmir”, bu yönüyle İzmir'de Osmanlı'nın son dönemindeki yaşam tarzını anlatan çok önemli bir kitap.


ETİKETLER : araştırma gazeteci koleksiyonları izmir kitaplığı moralı kardeşler mütareke izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber