RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Usta Gazeteci Kaya Çelikkanat anlatıyor

24-09-2015 10:20:41
A+ A-
81 yaşındaki usta gazeteci Kaya Çelikkanat, 60 yıllık meslek hayatına sayısız başarı sığdırdı. Balıklıova’daki evinde inzivaya çekilen ama yine de emektar daktilosuyla yazı yazmaktan vazgeçemeyen Çelikkanat ile yıllar arasında bir yolculuğa çıktık.

Denizli Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Babasını erken yaşta kaybedince başlayan çalışma hayatı, onu bambaşka bir serüvene sürükledi. Ulus, Akşam, Tercüman, Demokrat İzmir, Yeni Asır gibi gazetelerde üst düzey görevlerde bulundu. Kovuldu, ama yine de yılmadı. Usta gazeteci Kaya Çelikkanat anılarını Ege Meclisi’ne anlattı.

Çocukluğunuzdan bahseder misiniz?

K. Çelikkanat: 1934 yılında İzmir'de doğdum. Babam öldükten sonra annem, ablam ve ben yalnız kaldık. Onların geçimini sağlamak için benim çalışmam lazımdı. 16 yaşındayken iş hayatına atıldım. Ablam evlenince eniştem annemle ablamın bakımını üstlendi. Bu benim çalışma hayatımı da rahatlattı. Ablamın dört çocuğu oldu. Eniştem erken yaşta vefat edince ben 78 yıl boyunca hiç evlenmeyip onlara sahip çıktım. Ablamla hiç ayrılmadık. Geçtiğimiz yıllarda vefat etti. Şimdi ben dayı-dedeyim. Yeğenlerime evlat, onların çocuklarına torunum gözüyle bakıyorum.

Mesleğe nasıl başladınız?

K. Çelikkanat: Ablam evlendikten sonra Ankara’da Hukuk Fakültesi’ne başladım ve 1955’te Ankara Ulus Gazetesi'nde işe girdim. Bu benim ilk resmi gazetecilik deneyimimdi. İlk patronum İsmet İnönü’ydü. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı Ulus Gazetesi’nin de sahibi sayılıyordu. Gazeteciliğe merak salınca okulu bitiremedim. Hukuk fakültesinden ayrıldım.

Peki sonra?

K. Çelikkanat: 1958 yılında Akşam gazetesi İzmir’de büro açtıklarını söyleyerek beni İzmir’e çağırdı. Ben de denize ve İzmir’e aşık olduğum için hemen kabul ettim. Bir yıl sonra Tercüman Gazetesi’nde çalışmaya başladım. Daha sonra araya askerlik girdi. Askerlikten sonra Demokrat İzmir’in sahibi Adnan Düvenci Tercüman ve Akşam’daki çalışmalarımı beğenince bana iş teklif etti. 13 yıl boyunca buradaydım. Üç kez kovuldum, ama geri döndüm. Sabah Postası, Yeni Asır gibi birçok gazetede istihbarat şefi, yazı işleri müdürü olarak çalıştım. 1960'lı yıllarda İstanbul'da Ahmet Ankın'la beraber Kirpi isimli mizah dergisini ve İzmir'de Vural Tülis ile Akış Dergisi'ni çıkardım.

İzmir basını o zaman ne durumdaydı?

K. Çelikkanat: O dönemler İzmir’de çok iyi gazeteler çıkıyordu. İstanbul’dan sonra ikinci sıradaydı. Demokrat İzmir’in kadrosu tam anlamıyla bir efsaneydi. Halikarnas Balıkçısı, Attila İlhan, Kemal Bilbaşar, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz... Bu isimlerin hepsi tek bir gazetedeydi. Ve hepsine Türkiye’de yazı yazmak yasaktı. Bugün Hürriyet gazetesinde olanlar yeni değil. Menderes döneminde Demokrat İzmir gazetesi de benzerlerini yaşadı. Yakıldı, yıkıldı...

Unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız?

K. Çelikkanat: Demokrat İzmir’de çalıştığım dönemde Bülent Ecevit gazeteyi ziyarete geldi. Beni yanına çağırıp Ulus Gazetesi’ne de yazı göndermemi istedi. Tabii ki kabul ettim. Bu benim için büyük gururdu.


ETİKETLER : anlat ustam usta gazeteci kaya çelikkanat demokrat izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber