RSS / XML
13-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Geçmişten günümüze İzmir'de stat tartışması

04-10-2015 12:00:27
A+ A-
Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in modern bir stadı olmaması geçtiğimiz ayların en çok tartışılan konularından biri oldu. Son olarak Karşıyaka Meclisi’nin stat alanını şartlı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ücretsiz tahsis etmesiyle iki yakada da heyecanlı bir bekleyiş başladı. İşte dünden bugüne İzmir’in ‘stat’ mücadelesi...

Edremit Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İzmir’in ezeli rakip, ebedi dost iki takımı Karşıyaka ve Göztepe bir an evvel statlarına kavuşmak için gün sayıyor. İki statta da çalışmalar başladı. Mümkün olan en kısa sürede iki stadında tamamlanması planlanıyor. Ancak bugünlere hiç de kolay gelinmedi. Kamuoyunu günlerce meşgul eden stat krizinin mutlu sonla nihayetlenen sürecini sizin için derledik.

 

 

İZMİR'İN STATLARI

Osmanlı'nın son döneminde Rum mezarlığının bulunduğu alanda Panionios ve Apollan takımlarının antrenman ve maç yapmalarıyla ilk kez futbol oynanan Alsancak Stadı'nın bulunduğu alana Cumhuriyet döneminde modern tribünler yapıldı. Böylece Alsancak Stadı, kentin ilk “arenası” oldu. 70'li yıllarda ise Akdeniz Oyunları vesiyesiyle Türkiye'nin en büyük stadyumu olan Atatürk Stadı inşa edildi. Ancak gelinen noktada Alsancak Stadı yıkıldı, Atatürk Stadı ise çürüdü.

 

 

2014’DE İHALE EDİLDİ AMA...

Karşıyaka ve Göztepe kulüplerinin 15'er bin kişilik yeni statları için 2014 Ocak ayında ihale düzenlenmişti. Ancak TOKİ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle çalışmalar başlayamamıştı. Konu 7 Haziran seçimleri öncesinde Binali Yıldırım tarafından yeniden dile getirildi. İhaleyi alan firma çalışmalara başladı. Ancak Karşıyaka Stadında Karşıyaka Belediyesi ile Göztepe Stadında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili pürüzler çıktı.

 

 

DÜĞÜM OLDU

Belediyelerin stat alanlarına karşı çıkmalarının nedeni statların kent merkezlerine yapılmak istenmesiydi. Bir grup maç günlerinde kent yaşamını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle statların kent dışına alınması gerektiğinde ısrar ederken, diğer grup İzmir’in statlarının kentin kalbinde, takımların yıllardır tarihi önem taşıyan yerlerinde olması gerektiğini savundu. Bu zorlu süreçte zaman zaman taraftarlar ile belediyeler, yerel yönetimlerle genel yönetimler karşı karşıya geldi.

 

 

BELEDİYELER GERİ ADIM ATTI

Zorlu süreç, belediyelerin geri adım atmasıyla nihayetlendi. İlk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Gürsel Aksel Stadı'nın yanındaki bin 400 metrekarelik arazinin bedelsiz devir talebini oyladı. Talep, alana sadece stat ve otopark yapılması şartıyla ve oy çokluğuyla kabul edildi. İkinci olarak Karşıyaka Belediye Meclisi Karşıyaka Stadı'nın inşa edileceği yerde bulunan belediye arsasının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne tahsisi oylandı. Meclis, ticari faaliyetler yapılmaksızın sadece stadyum ve sosyal tesis yapılması kaydıyla alanın müdürlüğe kamu bedeli olmaksızın devrini oy birliğiyle kabul etti.

 

 

TAM DONANIMLI

Böylece İzmir’in statlarına kavuşmasının önünde hiçbir engel kalmadı. 700 günde tamamlanması planlanan 15 bin kişi kapasiteli Karşıyaka stadının etrafına kamp merkezi, il müdürlüğü binası da yapılacak. 158 kişilik loca, 881 kişilik VIP, 482 kişilik protokol, 813 kişilik basın ve engelli tribünlerinin bulunacağı stadın kuzey, güney ve doğu yönü seyirci, batı yönü sporcu, basın, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Statta 4 soyunma odası, hakem, teknik adam odaları ve revir yer alacak.

UEFA STANDARTLARINDA

Mevcut Gürsel Aksel Stadı'nın yerine yapılması planlanan 15 bin kişi kapasiteli statta, 300 kişilik protokol, 500 kişilik VIP, 250 kişilik basın tribünü ve engelli vatandaşlar için 75 koltuğun olması planlanıyor. 12 asansörün bulunduğu statta 500'ü kapalı olmak üzere 600 araçlık otopark ve 10 otobüslük park yeri bulunucak. UEFA standartlarında inşa edilecek stat, futbol müsabakalarının yanı sıra, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılabilecek. Öte yandan seyirci fuayelerinin ve çimlerin doğal yollarla havalandırılabilmesi, doğal ışık alabilmesi için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzemeler kullanılacak. Yağmur suyunun çatıdan kanallarla tahliye edilerek bodrum katta havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullanılması amaçlanıyor.


ETİKETLER : izmir'de stad tartışmalar izmir stadları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SEÇİM 2015 haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber