RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Karşıyaka Tarihi – Engin Berber, Erkan Serçe

04-10-2015 12:24:47
A+ A-
Engin Berber ve Erkan Serçe'nin birlikte kaleme aldıkları, Karşıyaka Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıkan “Karşıyaka Tarihi”, ilçeye geçmişten günümüze tüm yönleriyle ışık tutuyor.

Sinop Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - İzmir'in “karşı yakası”dır Karşıyaka. İzmir'dir, ama “karşıda”dır. Her semtin, her bölgenin kendine has havası, Karşıyaka'da daha bir fark edilir. Turan'daki askeri bölge ile kentsel olarak da İzmir'den ayrılmıştır. Gönüller, kalpler aynıdır, ama havası, suyu bir başkadır. Karşıyakalılar da bunun farkındadır. “35 buçuk” kavramı ile dile gelir bu kendine özgü olma hali.

 

 

Bu hafta İzmir'in Karşıyakası'nı her yönüyle ele alan bir çalışma var İzmir Kitaplığı'nda. Her ikisi de çok değerli tarihçiler ve akademisyenler olan Engin Berber ve Erkan Serçe'nin birlikte kaleme aldıkları, Karşıyaka Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıkan “Karşıyaka Tarihi”, ilçeye geçmişten günümüze tüm yönleriyle ışık tutuyor. Kitapta Karşıyaka'da tarih boyunca yaşanan nüfus hareketlilikleri, eğitim, kültür, sosyal yaşam ve yönetsel yapı ile spor ve sanat hakkında çok ayrıntılı bilgilere yer veriliyor. Çalışmada Atina Devlet Arşivi ve Küçük Asya Araştırmaları Merkezi Arşivi'nden Engin Berber'in derlediği, Karşıyaka ile ilgili belgelerde yer alan bilgiler de bulunuyor.

 

 

Kitabın en önemli bölümlerinden birini de Karşıyaka Spor Kulübü'nün tarihine ilişkin kısım oluşturuyor. 1912'de Kadızade Zühtü Işıl Bey ve arkadaşları tarafından kurulan ve günümüzde kurum olarak Karşıyaka ilçesi ile özdeşleşen kulübün Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki yükselişi, Mustafa Kemal Atatürk'ün iki kez KSK'yi ziyaret etmesi, 1920'li yıllarda gelen şampiyonluk ve başarılar ile günümüzde Karşıyaka'nın durumu, tesisleri ve ilçeye kattıkları, akademisyen gözüyle ama heyecan verici bir akıcılıkta anlatılıyor.

 

 

Atatürk'ün Karşıyaka Şeref Defteri'ne yazdıkları

 

13 Ekim 1925:

“Karşıyaka Spor Kulübü'nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik karşısında istikbalin kuvvetli saadeti ne bariz görünmektedir.”

 

24 Haziran 1926:

“Bu defa ki ziyaretimde geçen aylarda masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim.”

 

KARŞIYAKA TARİHİ

Yazarı: Engin Berber - Erkan Serçe

Yayıncı: Karşıyaka Belediyesi

İlk basımı: Aralık 2011

384 sayfa


ETİKETLER : karşıyaka tarihi karşıyakalılar karşıyaka
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber