RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Geçmişten Günümüze Boşnaklar

11-10-2015 09:11:50
A+ A-
Geçmişten Günümüze Boşnaklar, doğrudan İzmir'i anlatan bir kitap olmamakla birlikte İzmirli her Boşnağın, her Balkanlının elinin altında bulunması gereken önemli bir çalışma.

Adana Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Tarih boyunca Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin en saygın toplumlarından olan Boşnakların tarihi eskiye dayanıyor. Çeşitli milliyetçi ideolojilerce aslında Boşnakların “Sırpların bir kolu” olduğu iddia edildi yıllardır. Bunun benzerlerini kendi ülkemizde, Türkiye'de bizler de yaşadık, yaptık başka etnik unsurlara. Ancak Balkanlardaki ve Avrupa'daki diğer örneklerinde olduğu gibi Boşnakların da bir ulus olarak ortaya çıkmaları, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde oldukları dönemde başlıyor. Osmanlı'dan beri onlara “Bosnalı” deniyor, ama bağımsız olarak resmen bu ismi almaları 1993 yılında gerçekleşiyor.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Aydın Babuna'nın 2000 yılında kaleme aldığı “Bir Ulusun Doğuşu: Geçmişten Günümüze Boşnaklar” başlıklı çalışmasını üniversite öğrencisiyken okumuştum. Hemen öncesinde okuduğum gazeteci Robert Kaplan'ın “Balkan Ghosts” adlı eseriyle bütünlük halinde çerçeve tam olarak oturmuştu. Sırpların Çetnik ve Hırvatları Ustaşa milisleri gibi bir paramiliter yapılanma kurmayı tam olarak başaramayan, belki de bu yüzden 90'larda en yoğun katliamlara -dünyanın da üç maymunu oynamasıyla- maruz kalan Boşnakların acı ve gözyaşıyla dolu bir hikayesi var. İşte Aydın Babuna'nın “Bir Ulusun Doğuşu: Geçmişten Günümüze Boşnaklar” başlıklı çalışması, Bosna ulusunun ortaya çıkışını tarihsel köklerinden alıp Serebrenitsa'ya kadar getiriyor.

 

Geçmişten Günümüze Boşnaklar, doğrudan İzmir'i anlatan bir kitap olmamakla birlikte İzmirli her Boşnağın, her Balkanlının elinin altında bulunması gereken önemli bir çalışma.

 

 

Arka kapak yazısı:

 

“Saraybosna'da 1993 yılının Eylül ayında, kanlı çatışmaların ortasında, 'Tüm Boşnaklar Halk Meclisi' toplantıya çağrıldı. Bu toplantıda temsilciler, Bosna halkının ulusal adını 'Boşnak' ya da 'Bosnalı' olarak kabul ettiler. Bu karar, bir yandan eski bir geleneğe geri dönüşe işaret ederken, bir yandan da Bosnalı Müslümanların ulusal hareketinin laikleşmesi yolunda atılan önemli bir adımı ifade ediyordu. Bosna tarihine yönelik birçok araştırmada bir kurgu-ulus olarak gösterilmek istenen Boşnaklar, aslında çok daha önce, Avusturya-Macaristan egemenliği döneminde modern anlamda siyasi taleplerle ortaya çıkmışlardı. Aydın Babuna'nın, Bosna-Hersekli Müslümanların tarihine yönelik oryantalist bakış açılarına bir eleştiri niteliğini de taşıyan bu çalışması, Osmanlı Bosna'sını inceledikten sonra Avusturya-Macaristan egemenliği dönemini eksen alıyor ve günümüzdeki trajik gelişmelere de ışık tutuyor.”

 

 

Bir Ulusun Doğuşu: Geçmişten Günümüze Boşnaklar

Orjinal isim: Die Nationale Entwicklung der Bosnischen Muslime.

Yazarı: Prof. Aydın Babuna

Çeviren: Hayati Torun

Yayıncı: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

İlk basımı: İstanbul, 2000

250 sayfa.


ETİKETLER : Geçmişten Günümüze Boşnaklar boşnaklar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber