RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde İş Güvenliği Zirvesi

15-10-2015 09:19:46
A+ A-
Bir ekran klasiği haline gelen Ali Talak'la Ege Meclisi bu hafta oturumunu "İş Sağlığı ve İş Güvenliği" için açtı. Ege TV'de yayınlanan programa İZSİAD Genel Sekreteri Cengiz Yavaş ile İş Güvenliği Uzmanı Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğlu konuk oldu. Programda, İZSİAD'ın ikincisini düzenlediği "İş Sağlığı-Güvenliği Zirvesi ve Fuarı" ile iş kazalarında alınması gereken önlemler konuşuldu.

Bursa Satılık

EGE MECLİSİ-Canlı yayınlanan programda, İZSİAD Genel Sekreteri Cengiz Yavaş İş Sağlığı-Güvenliği Zirvesi ve Fuarı ile ilgili bilgi verirken, İş güvenliği uzmanı Şenol Aslanoğlu da, iş güvenliği eğitimi ile kurumlar tarafından alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

 İş kazalarında Avrupa'da birinci dünyada üçüncü olduğumuzun altını çizen Şenol Aslanoğlu, "Her 6 dakikada bir iş kazası yaşanıyor. Ve saatte bir iş kazalarına bir ölüm  veriyoruz. Bunun önüne geçmek öncelikle eğitimle olur. İş güvenliği için iş yerleri de gereken önlemleri alması gerekiyor" şeklinde konuştu.

İZSİAD'ın ikincini düzenlediği İş Sağlığı-Güvenliği Zirvesi hakkında bilgiler veren İZSİAD Genel Sekreteri Cengiz Yavaş, iş kazalarının kader olmadığını vurgu yaparak yüzde 2 kazanın önlemenin mümkün olmadığını fakat geriye kalan yüzde 98'lik bölümün eğitim ve önlemlerle ortadan kalkabileceğini ifade etti.  İZSİAD olarak zirve ile hem işletmelerin hem de çalışanların bu konuda yeteri kadar bilgi kazanmasını sağladıklarını ifaden Yavaş, "Bu çalıştaylarla amacımız kaza oranlarını düşürmek ve sağlıklı iş  ortamı oluşturabilmektir" dedi.

 

 

"İş İşten Geçmeden" sloganıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten iş güvenliği uzmanı Şenol Aslanoğlu, her yıl yaşanan kazalarda binin üstünde ölümlerin yaşandığı  4 bine yakın kişinin de iş  göremez hale geldiğini söyledi. Aslanoğlu, iş sağlığı ve güvenliği için öncelikle patronların ikna edilerek gerekli önlemleri alması gerektiğini, sonrasın da ise verilecek eğitimlerle çalışanları bu konuda bilgilendirmek gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

İş güvenliği sağlığı ve güvenliği zirvesiyle bir iş sağlığı kültürü oluşturmanın gayreti içinde olduklarını söyleyen Şenol Aslanoğlu, yaptıkları oturumlarla iş kazalarına odaklanmak yerine iş kazaları konusunda eksikler nelerdir bunları ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

6331 sayılı İş Güvenliği Yasası ile kişi ve işletmelerin yerine  getirmesi gereken yükümlülükleri anlatan Şenol Aslanoğlu, askeriye ve kolluk kuvvetlerinin dışında herkesin bu yasaya tabi olduğunu bir kişi çalıştırsa dahi işletmelerin iş güvenliği uzmanı bulundurması gerektiğini söyledi.  Aslanoğlu,  “İş yeri sahibi sınırsız sorumludur. Çalışanlarının sağlıklarına dikkat etmelidir. İşe girecek kişiden sağlık kontrolünün yapılması istenmelidir. Acil durumlara ilişkin planlar yapılmalıdır. Gıda zehirlenmesi, felaketler, terör saldırıları vb. alanlarda önlemler alınmalıdır. Bizim iş sağlığı güvenliği kültürümüz yok" şeklinde konuştu.

 

 

 Şenol Aslanoğlu, “En önemli şey bu bilgilendirme kuru kuruya değil de sahaya çıkarak uygulamalı olarak yapılmalıdır. Asıl iş onların ilgisini çekecek şekilde eğitimler verilmelidir” dedi. Önlemek, ödemekten daha ucuzdur diyerek işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimlerin verilmesini gerektiğini dile getiren Aslanoğlu, “İşverenler işçilerinin sağlığına dikkat etmelidir ve eğitimlerini vermelidir. İşçiler yaşamını yitirdikten sonra işverenle hem maddi hem de manevi zarar uğruyor. Şirketlerde şantiye durdurmak çok büyük maddi kayıplar yaşatır. İşçiler olumsuz bir durumda, kazalarda çalışamaz duruma geliyorlar. Bunları önlemek için tedbirler alınmalıdır" dedi.

 Düzeledikleri İş Sağlığı-Güvenliği Zirvesi ile iş kazalarının önüne geçilmesi konusunda bir etki alanı oluşturduklarını söyleyen İZSİAD Genel Sekreteri Cengiz Yavaş, zirvenin üçüncüsünü daha geniş kapsamlı yapacaklarını ifade ederek ikinci zirve biter bitmez yeni zirve için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

 

 Dün (14 Ekim)başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi kamu ve özel sektör kuruluşlarının katılımıyla 17 Ekim tarihine kadar sürecek. Zirveye firma ve kurum temsilcilerin yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yardımcısı Lütfi İnciroğlu ile sendika temsilcileri katılacak.  AKUT Kurucu Başkanı Nasuh Mahruki de vereceğini seminerle bilgilendirme yapacak.  Ünlü televizyoncu Metin Uca da kendine özgü tarzıyla zirvede bir sunum yapacak.

 

 

 

 


ETİKETLER : ali talak iş güvenliği izsiad Genel Sekreteri Cengiz Yavaş İş Güvenliği Uzmanı Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber