RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Onur Şenli ile Agora Meyhanesi ve hayata dair

17-10-2015 10:15:22
A+ A-
İlk şiirini 13 yaşındayken yazdı. Lise yıllarında edebiyat dersinden kaldığında, ileride Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri olacağından habersizdi. Tıp Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisiyken büyük bir aşka tutuldu. Hüsranla biten aşkı için bir şiir kaleme aldı. O şiir 7’den 70’e herkesin diline pelesenk oldu. Yılların eskitemediği ‘Agora Meyhanesi’nin şairi 75 yaşındaki Onur Şenli’ye ‘Anlat Ustam’ dedik.

Urfa Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - Şair Doktor Onur Şenli, Bornova’daki evinin kapılarını EGE MECLİSİ’ne açtı. Röportaj esnasında anılar arasında bir yolculuğa çıkan, harika sesinden şiirler seslendirmeyi de ihmal etmeyen usta şair ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Çocukluk yıllarınızdan bahseder misiniz?

Onur Şenli: 1940’ın ilk dakikalarında Adapazarı’nda dünyaya geldim. İlkokulu ve orta birinci sınıfı teyzemin yanında Uşak’ta okudum. Daha sonra ailemin yanında Afyon Lisesi’nde eğitime başladım. 10’uncu Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer, Muazzez Abacı ile evlenen Avukat Atilla Kurtbaş sınıf arkadaşlarımdı. İlk sene sınıfta kaldım. Kaldığım derslerden biri de edebiyattı. Atilla ile epey haylazlık ettik öğretmenlerimize zor zamanlar yaşattık. İlkokulu yanında okuduğum Nakiye teyzem İstanbul’a atanınca beni yanına aldı. Vefa Lisesi’nde 1 yıl okudum. Daha sonra İzmir’deki dayımın yanına gelerek Namık Kemal Lisesi’ne başladım.

 

Peki; doktor olmaya nasıl karar verdiniz?

Onur Şenli: Lise son sınıfta aslında edebiyat okumama rağmen babamın arkadaşı olan okul müdürünün ısrarıyla fen bölümünü seçtim. Ve iyi dereceyle mezun oldum. Ege Üniversitesi Tıbbiyeye dördüncülükle girdim. Agora Meyhanesi’ni ikinci sınıfta yazdım. Şiir başıma biraz iş açtı. Okulda işler ters gitmeye başladı. Yıllar sonra oradaki hocalarımdan biriyle karşılaştığımda bunu dile getirdim. Okula alkol alıp gitmem söz konusu bile olamazken yazdığım şiir bazı hocaların bana önyargıyla bakmasına sebep oldu. Bu yüzden okul 20 yılda bitti. Bir dönem tıbbiyeden ayrılıp gazetecilik yaptım. Daha sonra afla okula geri döndüm. Ve 25 yıl doktorluk yaptım. Mesleğimi her zaman çok sevdim.

 

Agora Meyhanesi'ni yazdığınızda bu şiirin bu kadar meşhur olacağını tahmin etmiş miydiniz?

Onur Şenli: Ben bu tip şiirlere ‘şairini aşan şiirler’ diyorum. ‘Agora Meyhanesi’ ile anılmayı uzun yıllar sevmedim, istemedim. Çünkü bıktım. Bana göre bende ondan çok daha güzel şiirler vardı. O şiirlere haksızlık edildiğini düşündüm. Ama kamuyu yönlendirme şansım yoktu. ‘Kan tüküren mesut insanlar’ dizesi beni hep rahatsız etti. Arkadaşlarımın beni yüreklendirmesiyle ‘Agora Meyhanesi’ni sevmeye başladım.

 

Siz ‘Agora Meyhanesi’ ni en çok kimin sesinden dinlemeyi seviyorsunuz?

Onur Şenli: Tek bir isim var; Zeki Müren. Müzik cümlesiyle şiir cümlesini en iyi örtüştüren Zeki Müren’dir. Kendisiyle tanışma fırsatım oldu. Bana ‘Agoracığım’ diye hitap ederdi.

 

Şiir kitabı çıkarmayı hiç düşünmediniz mi?

Onur Şenli: Düşünmedim, düşünmem. Şu anda bile ‘Agora Meyhanesi’ isimli bir kitap çıkarmak isteyen yayınevleri var. Yahya Kemal, ‘Ben arkasında şu kadar kuruş yazılı şiir kitaplarında, kitapçı vitrinlerinde okuyucu beklemem. Benim şiirimi okumak isteyen arar bulur’ demiş. Ben de böyle düşünüyorum.

 

ŞAİRİNİ AŞAN ŞİİR

 

“19 yaşındaydım. Dayım Devlet Demiryolları’nın Basmane Kısım Hekimiydi. Ben onun yanında okurken annem ile babam Afyon’dan İzmir’e yıllık izine geldiler. Şiirimi yazdığım hanımefendinin ailesiyle benim annem babam çok iyi dostlarmış ama kopmuşlar. Nereden laf açıldıysa babam o ailenin de hemen ilerideki blokta oturduğunu öğrendi. Lojmanda onları ziyarete gittik. Görüşmeler böyle sürüp giderken hanımefendiyle aramızda bir göz aşkı başladı. Aşkımız devam ederken yaz tatili geldi ve ailesiyle birlikte kampa gitti. Sonra bir yanlış anlaşılma ile benim gar müdürünün kızıyla görüştüğümü sandı. Bir daha cama çıkmadı. Ben de ona bir mektup yazmaya karar verdim. Ve başladım;

 

Sana bu satırları

Bir sonbahar gecesinin

Felç olmuş köşesinden yazıyorum.

Beş yüz mumluk ampullerin karanlığında

Saatlerdir, boşalan kadehlere

Şarkılarını dolduruyorum,

Tabağındaki her zeytin tanesine

Simsiyah bakışlarını koyuyorum

Ve, kaldırıp kadehimi

Bu rezilcesine yaşamların şerefine içiyorum:

Burası Agora meyhanesi

Bur da yaşar aşkların en madarası

Ve en şahanesi...

Burası Agora meyhanesi

Bir tek iyiliğin tüm kötülüklere

Meydan okuduğu yer.

Burası Agora meyhanesi,

Burası kan tüküren

Mesut insanların dünyası....

 

En kısa sürede yazdığım şiirdi. Aslında şiir olarak değil, bir mektup olarak yazmıştım ve adı ‘The night, wine and love’ dı. O dönem İngilizce başlıklar atmak modaydı. Şiire ‘Agora Meyhanesi’ ismini veren Oktay Dikmen’dir. Hanımefendi bu satırları hiçbir zaman okuyamadı. Belki de hala kendisine yazıldığını bilmiyordur.”

 

 


ETİKETLER : anlat ustam agora meyhanesi oktay dikmen the night wine and love şair doktor onur şenli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber