RSS / XML
22-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: İzmir 1830-1930: Unutulmuş Bir Kent Mi?

18-10-2015 09:08:46
A+ A-
Osmanlı döneminde İzmir'in sunduğu çok kültürlü toplumsal yapı, uluslararası boyutta inceleniyor. Smyrnelis'in editörlüğünde yayınlanan bu kitap, söz konusu çalışmalardan güzel bir seçki...

Ankara Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - İzmir'in tarihsel kimliğinin ne olduğu sorusunun yanıtı tektir: İzmir, bir liman ve ticaret kentidir. Bugün kentte eksikliğini ve fazlalığını tespit ettiğiniz noktaların nedenlerini bu bağlamda düşünürseniz daha açık bir ufuk bekler sizi. Günümüzün medeniyet tanımının temelini oluşturan ticaret ise her türlü etnik ve dinsel ayrımın üzerinden atlar geçer. İyi ticaret, iyi ilişkiler demektir. İşter Müslüman olun, isten Hıristiyan, ister Yahudi... İzmir de iyi ticaretin döndüğü bir şehir olarak (ve Osmanlı sultanının da kapitülasyonlarla teşvikiyle) her dinden, her milliyetten ve ırktan insanın bir arada yaşadığı çok kültürlü bir toplumsal yapı sunmuştur.

 

 

İşte Osmanlı döneminde İzmir'in sunduğu bu çok kültürlü toplumsal yapı, uluslararası boyutta incelenmeye değer bir başlık olarak tarih ve sosyoloji alanlarında çalışmalara her zaman konu oldu ve olmaya devam ediyor. Bu hafta İzmir Kitaplığı sayfasında işte bu araştırmalardan rafine bir hasıla sunan “İzmir1830-1930: Unutulmuş Bir Kent Mi?” başlıklı editöryal çalışma var.

“Bir Osmanlı Limanından Hatıralar” alt başlığıyla İletişim Yayınları'ndan çıkan ve Marie-Carmen Smyrnelis'in editörlüğünü yaptığı eserde İzmir'in 1700'lerde parlamaya başlamasından itibaren altın çağını yaşadığı 1800'ler ve çoğulcu yapının gidip tekil bir sosyal yapının hakim olduğu 1900'lerin başları Türk, Rum, Ermeni, Yahudi ve Levanten toplumları açısından irdeleniyor. Kitapta İzmirli Türkleri Fikret Yılmaz, Rumları (geçtiğimiz ay kaybettiğimiz) Vangelis Kehriotis, Ermenileri Anahide Ter Minassian, Yahudileri Henri Nahum ve Levanteleri ise Oliver Jens Schmitt anlatıyor. Kitapta ayrıca 1919-1922 arasında yaşanan Yunan işgali, sonrasında İzmir'in yanması, Mübadele ve Rum nüfusun gidişi, Levantenlerin büyük bölümünün İzmir'i terk etmesi ve Cumhuriyet İzmir'inin kuruluşu, farklı yazarların bakış açılarıyla sunuluyor.

 

 

KİTABA KATKIDA BULUNAN YAZARLAR

Marie-Carmen Smyrnelis (Editör), Elena Frangakis Syrett, Christoph Neumann, Işık Tamdoğan, Fikret Yılmaz, Vangelis Kehriotis, Anahide Ter Minassian, Henri Nahum, Oliver Jens Schmitt, Cana Bilsel, Basma Zerouali, Sibel Zandi-Sayek, Evangelia Achladi, Alp Yücel Kaya.

 

 

İZMİR 1830-1930: UNUTULMUŞ BİR KENT Mİ?

Orijinal adı: Smyrne, la ville oubliee? 1830-930

Yazarı (Editör): Marie-Carmen Smyrnelis

Yayıncı: İletişim Yayınları

Türkçesi: Işık Ergüden

İlk basımı: İstanbul, 2008

280 sayfa

 

 


ETİKETLER : İzmir Kitaplığı Smyrnelis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber