RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde gündem:'İŞ-KUR'

22-10-2015 09:16:09
A+ A-
Ege TV’de deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak oldu. Kadri Kabak,’’2014 yılında İzmir’de özel sektöre 51 bin kişiyi işe yerleştirdik. 2015 yılının 9 aylık döneminde İzmir’de işe yerleştirdiğimiz kişi sayısı ise 61 bin’’ dedi. Kabak ayrıca İzmir’de 2014 yılı işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1.5 puan aşağıya düştüğünü belirtti.

Samsun Satılık

UFUK ARSLAN/ EGE MECLİSİ- Haber programcılığında bir ekran klasiği olan Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak oldu. Deneyimli programcı Ali Talak’ın sorularına yanıtlayan Kabak, İzmir Çalışma ve İş Kurumu’nun çalışma ve işleyişi hakkında izleyicilere bilgi verdi.

‘’120 MİLYON TL ÖDEDİK’’

Çalışma ve İş Kurumu, çalışma hayatında yetkili kurum olduğunu belirten Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak,’’ Çalışma ve İş Kurumu, bir ilde çalışma hayatına ilişkin olarak, her şeyi ile tam yetkili olan kurumdur. İzmir Çalışma ve İş Kurumu olarak 2014 yılı içerisinde 120 Milyon Türk Lirası’na yakın işsizlik sigortası parası ödedik. Bu çok büyük bir rakam’’ dedi.

 

 

‘’2012 YILINDAN BERİ CİDDİ MESAFE ALDIK’’

2012 yılından beri Çalışma ve İş Kurumu’nun özel sektöre işçi yerleştirme sayısında çok ciddi mesafe aldığını söyleyen Kabak,’’Çalışma ve İş Kurumu olarak 44 farklı iş kolunda gerçekleştirdiğimiz işlemler var. Bu işlemleri sosyal taraflarla ve paydaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. Biz bir kişiye bir iş kazandırmanın, tüm toplumu kurtarmak mantığıyla hareket ediyoruz. Bu anlayışı birlikte 2012 yılından beri çok büyük mesafe aldık. Kurumumuz 2008 -2013 yılları arasında İzmir ilinde özel sektörde işe yerleştirdiğimiz işçi sayısı yaklaşık 35 bin civarındaydı. Sadece 2014 yılında İzmir’de özel sektöre 51 bin kişiyi işe yerleştirdik. 2015 yılının 9 aylık döneminde İzmir’de işe yerleştirdiğimiz kişi sayısı ise 61 bin’’ dedi.

BAŞARI, İŞ-KUR AİLESİNİN

Kadri Kabak ayrıca İzmir Çalışma ve İş Kurumu’nun, Ankara, İstanbul, Antalya gibi illerin arasından çıkarak Türkiye birincisi olduğunu belirterek yakaladıkları başarının altında 500 kişilik bir İş- Kur ailesi olduğunu dile getirdi.

‘’MESLEKİ EĞİTİME 666 MİLYON KAYNAK’’

İş Kurumunun tüm işlemlerinin ücretsiz olduğunu belirten Kabak,’’ Çalışma ve İş Kurumu’nun tüm iş ve işlemleri ücretsiz. Eğitime katılan birçok kişiye de üste para veriliyor. 2015 yılının 9 aylık döneminde İzmir’de mesleki eğitime ayırdığımız kaynak 666 Milyon Türk Lirasıdır’’ diye konuştu. Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak, İzmir’de aktif iş gücü programından faydalananların sayısı 16 bin 500 olduğunu söyledi.

 

 

‘’İZMİR’DE İŞSİZLİK ORANI DÜŞTÜ’’

 

İzmir’de işsizlik oranın, ülke ortalamasının 4 puan üzerinde olduğunu söyleyen Kabak,’’ İzmir’de İşsizlik oranı 13.9’dur. Türkiye ortalamasına bakıldığında, İzmir’in işsizlik ortalaması biraz üzerinde gibi gözüküyor. Ancak işsizlik oranını tek başına yüksektir, düşüktür kıyaslaması yapılmaması lazımdır. İş gücüne katılma oranı ile işsizlik oranını birlikte değerlendirmek lazım. İzmir’de, işsizlik oranı Türkiye ortalamasına yaklaşık 4 puan üzerinde olmakla birlikte, iş gücüne katılma oranında ise ülke ortalamasına göre 4 puan üzerindedir’’ dedi. Kadri Kabak ayrıca Türkiye’de 2014 yılı işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0.2 oranında yükseldiğini fakat İzmir’de ise işsizlik oranı ise 1.5 puan aşağıya düştüğünü belirtti.


ETİKETLER : işkur İzmir Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Kadri Kabak Kadri Kabak İzmir Çalışma ve İş Kurumu Müdürü ali talak ege tv ege meclisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber