RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir basınının duayeni Erkin Usman anlatıyor

25-10-2015 08:55:56
A+ A-
Ege Meclisi ‘Anlat Ustam’ yazı dizisinin bu haftaki konuğu gazetecilikte yarım asrı deviren duayen isim ‘Erkin Usman’ oldu. Ege Ekspres’te başlayıp Anadolu Ajansı’nda hala en uzun süre bölge müdürlüğü yapma ünvanını elinde bulunduran 76 yaşındaki usta gazeteci ile unutamadığı anılarını konuştuk. Yassıada Duruşmaları'nı takip ettiği günleri anlatırken hala aynı heyecanı taşıyan dev çınarın Cemal Gürsel ile yaptığı röportajın her anı dün gibi aklında...

Diyarbakır Satılık

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İlerleyen yaşına inat her gün gazeteye gelerek yazılarını yazan Erkin Usman ile Yeni Asır gazetesinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Mesleğe nasıl başladınız?

15 yaşındaydım. Ege Ekspres Gazetesi’nin sahiplerinden Nihat Kürşat babamın arkadaşıydı. Ben lise yıllarında kompozisyon yazardım. Bir gün bunlardan birisini gazeteye getirdim. Çocuk olduğumdan beni ciddiye almazlar diye düşünüp, ‘Bunu Karşıyaka Lisesi’nden hocam Erkin Bey gönderdi’ dedim. Üç dört gün sonra Ege Ekspres’te kompozisyonum yayınlandı. Erkin Bey'in ben olduğumu çok sonra öğrendiler. Gazeteciliğe böylece başlamış oldum. Ege Ekspres’ten sonra Anadolu Ajansı ve Yeni Asır’da çalıştım. Hala da Yeni Asır’da yazılarıma devam ediyorum.

Anadolu Ajansı’nın en uzun süre bölge müdürlüğü yapan ismisiniz. Bu nasıl oldu?

Ben saklamıyorum, o zaman da torpil geçerliydi. İşe tanıdık vasıtasıyla alınıyordunuz. Benim de girmem bu şekilde oldu. Süleyman Demirel döneminde göreve başladım. Süleyman Demirel yokken görevden alındım. Geri döndüğünde ben de tekrar geri döndüm. Toplam 16 yıl Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü yaptım.

Unutamadığınız anılarınızdan bahseder misiniz?

Cemal Gürsel eşiyle İzmir’deydi. O dönemler Karşıyaka Bostanlı sahilinden denize girebiliyorduk. Ben denizde yüzerken balkonda Cemal Gürsel’i gördüm. Ve üzerimde mayomla arkadan eve girdim. ‘Sizi görünce geldim’ dedim. Cemal Gürsel önce şaşırdı sonra ‘Ne yersin, ne içersin’ dedi. ‘Yok ben Ege Ekspres gazetesinin yazı işleri müdürüyüm, birkaç sorum olacak’ dedim. ‘Allah Allah bu nasıl iş, nereden geldin sen’ dedi. ‘Denizden geldim’ dedim. Üzerime giyecek bir şeyler verdi. ‘Sor bakalım sorunu’ dedi. Sordum. İşimiz bitti. Gazeteye gittiğimde inanamadılar. Haberim manşetten yayınlandı.

Yassıada mahkemelerini yakından takip eden habercilerden birisiniz. O süreç nasıldı?

Ben mahkemeleri 104 gün takip ettim. İstanbul’da bir otelde kalıyorduk. Her sabah 5 buçukta Beşiktaş iskelesine giderdik. Orada kontrolden geçtikten sonra Bostancı’ya geçerdik. Bostancı’dan hakim ve savcıları da alır Yassıada’ya ulaşırdık. Bu her gün bilfiil tekrarlanırdı. Mahkemeyi sonuna kadar izledim. Unutulmaz anılardı. İbretlikti. Benim hakkımda çeşitli suçlardan davalar açıldı. İstenen cezaların toplamı 40 yılı buluyordu.

O günlerdeki gazetecilikle bugünkü gazeteciliği kıyaslar mısınız?

Gazetecilik çok gelişti. Teknik olarak şimdi inanılmaz imkanlar var. Yassıada mahkemelerinde tek bir telefon hattı vardı. Rakiplerimiz haberi yetiştiremesinler diye hattı kasıtlı meşgul ederdik. Şimdi haberi bile telefonla yazıyorlar. Her devrin kendine göre bir özelliği, güzelliği var.

Mesleğe yeni adım atanlara ne söylemek istersiniz?

Gazetecilik çok renkli, çok hareketli bir meslek. Vaktin nasıl geçtiğini anlamanız mümkün değil. Bakın benim yaşım 76 ama hala gazetedeyim. Bütün mesele bunun sorumluluğunu taşımak. Belki ücretler düşük ama gerçekten çalışan ve ilerleyen bu işin kaymağını da yer. Aramızdan çıkan milletvekilleri var. Onlar en güzel örnek.


ETİKETLER : anlat ustam erkin usman yeni asır gazetesi erkin ustma anadolu ajansı müdürlüğü yaptı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber