RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Küllerinden Doğan Şehir İzmir

25-10-2015 09:23:54
A+ A-
Bu kitapta bugün İzmir'in simgeleşmiş eserlerinin yapılışları; Gazi, Fevzipaşa, Mimar Kemalettin, Talatpaşa ve Plevne gibi bulvarların inşa öyküleri ve Cumhuriyet yönetiminin İzmir'i yeniden ayağa kaldırmak için giriştiği şehircilik hareketi detaylarıyla anlatılıyor.

Didim Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - “Küllerinden doğmak” deyişi antik Yunan dönemine dayanır. Hem batı, hem de doğu mitolojilerinde küllerinden doğan efsane bir kuştan bahsedilir. Batı literatüründe “Phoenix” olarak bilinen bu kuşa bizde “Zümrüd-ü Anka” kuşu denir. Bir diğer adı da “Simurg”dur. Anka kuşu öleceğini anlayınca yanıcı bir zamk ile güneş gören bir yere yuva yapar ve içine girip ölümü bekler. Yakıcı güneş ışınlarıyla yuva yanar ve kül olur. Küllerin içinden ise yavru bir Anka kuşu doğar.

Üç yılı aşkın devam eden Yunan işgalinin ardından 1922'de yanan İzmir, Cumhuriyet ile adeta Zümrüd-ü Anka kuşu gibi küllerinden doğdu. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet, müthiş bir imar atılımı ile İzmir'i çok kısa bir sürede yeniden ayağa kaldırdı. Kültürpark ile izbe alan molozdan temizlendi. Yangın bölgesinde geniş bulvarlar ve caddeler açıldı, neo-klasik tarzda binalar bir bir yükseldi.

İşte Cumhuriyet'in İzmir'i nasıl yeniden ayağa kaldırdığını anlatan bir kitap “Küllerinden Doğan Şehir.” Kapsamlı bir giriş bölümü ve 20'li, 30'lu ve 40'lı yılların İzmir fotoğraflarından oluşan kitabı Erkan Serçe, Fikret Yılmaz ve Sabri Yetkin ortaya çıkardı. Kitapta bugün İzmir'in simgeleşmiş II. Ulusal Mimarlık dönemi eserlerinin yapılışları; Gazi, Fevzipaşa, Mimar Kemalettin, Talatpaşa ve Plevne gibi bulvarların inşa öyküleri ve Cumhuriyet yönetiminin İzmir'i yeniden ayağa kaldırmak için giriştiği şehircilik hareketi detaylarıyla anlatılıyor.

ARKA KAPAK YAZISI

“1922 yılının Eylül ayındaki büyük yangın İzmir'in neredeyse yarısını yok etmişti.1940'lı yıllara kadar süren imar çalışmaları sonucu, belirlenen yerleşim alanlarında bahçeli evlerden oluşan yeni bir doku oluştu.1950'li yıllara girerken çok katlı apartmanlarda yaşamayı "modernleşme" olarak öneren yaygın anlayış, İzmir'in geleceğini belirlemeye başladı.Bu kitapta yayınlanan fotoğraflar 1922 sonrasında yaşanan sürecin birinci dönemini yansıtmaktadır.”

KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞEHİR

Yazarları: Erkan Serçe, Fikret Yılmaz, Sabri Yetkin.

Yayıncı: İBB Kent Kitaplığı

İlk basım tarihi: Ekim 2003

İngilizce metinler: Zafer Yörük

304 sayfa.


ETİKETLER : izmir külleriden doğanşehir izmir 1922 de çıkan yangın izmirin yarısını yok etmiş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber