RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde gündem seçim

05-11-2015 08:17:32
A+ A-
Ege TV’de deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konukları Siyaset Bilimci Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi ve Tarihçi Profesör Doktor Hakkı Uyar oldu.

Adana Satılık

UFUK ARSLAN / EGE MECLİSİ -  Haber programcılığında bir ekran klasiği olan Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi ve Profesör Doktor Hakkı Uyar oldu. Deneyimli programcı Ali Talak’ın sorularına yanıtlayan Bağdadi ve Uyar, programda 1 Kasım seçim sonucuna ilişkin detaylı analiz yaptı.

“SONUCU KİMSE BEKLEMİYORDU”

Türkiye’de son dönemde yaşanan olayların vatandaşları tekrar tek parti yönetimine yönelttiğini söyleyen Profesör Doktor Hakkı Uyar, “Türkiye’de 1 Kasım seçimin sonucunda AK Parti'nin aldığı yüzde 49’luk oyu kimse beklemiyordu. 7 Haziran sonunda genel eğilim, seçim sonucunun pek değişmeyeceği yönündeydi. Ancak son dönemde gerçekleşen terör olayları, ekonomik sebepler gibi nedenler halkı tekrardan tek parti iktidarına yöneltti” dedi.

 

 

“OYLARI GERİ ALDI”

AK Parti’nin 7 Haziran’da oy kaybettiği partilerden 1 Kasım seçiminde tekrar geri aldığını ifade eden Uyar, “AK Parti’nin oy alacağı partiler belli. 7 Haziran’da kime oy kaybettiyse 1 Kasım’da da oradan oy aldı. 7 Haziran’da AKP’den MHP’ye oy kayması yaşandı. Tarihsel süreçte AKP ve MHP arasında oy geçişkenliği çok yüksek. Geçtiğimiz dönemlerde bu durumu gördük” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ ETKEN EKONOMİK KAYGI”

Türk seçmenin oy vermesinde en büyük kriterin ekonomik nedenler olduğunu söyleyen Itır Bağdadi ise “Yapılan anketler doğrultusunda Türk seçmenler için en önemli olguun ekonomi kaygılar olduğunu gösteriyor. Son dönemde ekonomik kaygılar pek çok seçmeni etkiledi. AK Parti’nin, MHP’den oy aldığı doğrudur. 1 Kasım seçiminde en büyük etken MHP’de yaşanan değişimlerdir. 7 Haziran’da sandığa küskün olan seçmenler bu seçimde oy kullandı. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi seçmenleri de bu sefer oy verirken biraz daha AKP’yi tercih etti” dedi.

 

 

“MUHALEFET ŞANSINI KULLANAMADI”

Halkın 7 Haziran seçiminde muhalefet partilerine şans verdiğini, ancak partilerin bu şansı kullanamadığını ifade eden Uyar, “7 Haziran'da halk, muhalefete AKP dışında bir şans tanıdı. 7 Haziran sonrasında muhalefet partilerine koalisyonu kurun dendi. Muhalefet partileri, bırakın hükümet kurmayı, bir meclis başkanı bile seçemediler. Ülkenin erken seçime götürülmesini, siyasi mızıkçılık örneği olarak değerlendiriyorum. Türkiye koalisyon kurmalıydı. CHP, 7 Haziran seçiminde yapıcı tutum sergileyen bir partiydi. MHP 7 Haziran öncesi başarılı bir program yürüttü. 1 Kasım’daki durumu ise çok kötüydü. AKP genel olarak uyguladığı politika nedeniyle sağda hiç bir partiye yaşama fırsat bırakmadı. Sağdaki bütün partileri yuttu. Saadet Partisi’ni parçaladı, oradan Has Parti çıktı. AKP, Tuğrul Türkeş’i transfer ederek MHP’yi bölüp ve parçalayabileceğini gösterdi. AKP, 7 Haziran’dan sonra stratejisini yeniledi ve süreci de çok iyi yönetti” dedi.

“MHP CEZALANDIRILDI”

MHP’nin tutumu nedeniyle seçmen tarafından cezalandırıldığını söyleyen Bağdadi, “MHP 7 Haziran’daki tutumu nedeniyle seçmenler tarafından cezalandırıldı. Son seçimlerde en kilit partilerden biri de MHP’ydi. Bu şansı hiç kullanamadı. Kendi parti içindeki düzeni de sağlayamayan yegane parti MHP’dir. Tuğrul Türkeş’in, MHP’den ihracıyla partide sıkıntılar baş göstermişti” dedi. Dünya’da bağımsız adaylık döneminin bittiğini ifade eden Bağdadi, “Dünya’daki olguya baktığımızda bağımsız aday dönemi bitti. Bir partiye ait olmanız gerekiyor” ifadesini kullandı.

“KADIN SAYISI DÜŞTÜ”

Kadınların 1 Kasım seçiminde mecliste temsil sayısının düştüğünü dile getiren Bağdadi, “Kadınları son seçimdeki temsil sayısı 2011’deki seçimin de altına düştü. Buradaki en büyük etken AK Parti’nin kadın adayları liste dışında bırakması. 7 Haziran’daki adayların büyük bir kısmı değişti. Bu durumdan en fazla zarar gören kadın adaylar oldu” diye konuştu.


ETİKETLER : prof dr hakkı uyar öğretim görevlisi ıtır bağdadi ali talak ege meclisi 1 kasım seçimleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber