RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Atatürk her yönüyle Ege Meclisi'nde konuşuldu

12-11-2015 09:42:01
A+ A-
Ege TV’de deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konukları Yrd.Doç.Dr.Eren Akçiçek ve Dr. Şule Sevinç Kişi oldu. Programda Atatürk'ün liderlik, asker ve insan yönleri konuşuldu. Eren Akçiçek Atatürk'ün geçirdiği hastalıkların evrelerini anlatırken; Şule Kişi de Atatürk'ün ölümünün yurt içi ve yurt dışındaki yansımalarını anlattı.

Adana Satılık

UFUK ARSLAN/ EGE MECLİSİ- Haber programcılığında bir ekran klasiği olan Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu tarihçiler, Yrd.Doç.Dr.Eren Akçiçek ve Dr. Şule Sevinç Kişi oldu.Deneyimli programcı Ali Talak’ın sorularına yanıtlayan Akçiçek ve Kişi programda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinmeyen yönleri hakkında bilgiler verdi.

Atatürk'ün Türk insanında gelecek ve ufuk gördüğü için çevresindeki insanlara çocuk diye hitap ettiğini söyleyen Yrd.Doç.Dr.Eren Akçiçek ’’Atatürk etrafındaki insanlara çocuk diye hitap ediyordu. Bazıları da Atatürk için ’kendisini milletin babası gibi gördüğünden dolayı çocuk hitabını kullanırdı’ diyor. Hayır durum öyle değil. Türk insanı için çocuk, bir gelecektir, bir ufuk, istikbaldir. Atatürk’te etrafındaki sevdiği insanları böyle gördüğünden dolayı çocuk olarak isimlendirmiştir’’dedi.

‘’KİŞİLİĞİNİN OLUŞMASINDA SENTEZ VAR’’

Dr. Şule Sevinç Kişi ,Ulu Önder’in kişiliğinin oluşmasında okuduğu kitaplar ve dil öğrenme alışkanlığının etkisi olduğunu düşündüğünü söyledi. Kişi,’’Atatürk’ün mükemmele yakın kişiliğinin oluşmasını, çok kitap okumasına bağlıyorum. Özellikle Manastır Askeri İdaresi'nde başladığı okuma alışkanlığı ve dil öğrenme alışkanlığı kişiliğinin oluşmasında etkili olmuştur. Atatürk Aydınlanma Çağı yazarlarının eserlerini hemen hemen hepsini okumuştur.  Atatürk’ün kişiliğinin oluşmasında bir sentez var’’diye konuştu.

 

 

‘’TÜRK ORDUSU BULAŞICI HASTALIKTAN ÖLÜYORDU’’

Atatürk'ün geçirdiği hastalıklar hakkında bilgi veren Eren Akçiçek, dönem itibariyle salgın hastalıkların durumuna dikkat çekti.  Osmanlı zamanında Türk Ordusu’nda bulaşıcı hastalıklardan dolayı ölümlerin çok yaşandığını söyleyen Ayçiçek,’’Osmanlı’nın son dönemimi bulaşıcı hastalıkların yoğun olduğu bir dönem.3. Ordu’da  300 Bin kişi Tifüsten ölüyor. Türk ordusunda 10 ölümden 9’u, hastalık, donma ve beslenme bozukluğu, 1 ölüm yaralanma vakalarından oluyor’’dedi.

‘’ATATÜRK, GENÇLİĞE İNANIYORDU’’

Atatürk’ün Türk Milleti'nin özüne uygun rejimi, kurulan yeni devlete getirdiğini ifade eden Dr. Şule Sevinç Kişi, ’’Atatürk’ün evliliği bir bakıma kadın erkek eşit,Türkiye yaratmak içindi.Kadınları, yaşamımızın ortak paydası yapalım, Atatürk’ün görüşü buydu. Kadınları, okuyup, öğrenmesini çok arzuluyordu. Atatürk’ün bence en önemli meziyeti Türk Milleti’nin özüne uygun düşecek bir rejimi getirmiş olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş, modern bir devlet haline getirmesidir. Gençliğe inanması. Yaptığı büyük devrimi gençliğe emanet etmesi çok önemli’’diye konuştu.

‘’ULU ÖNDER, TÜRKİYE’NİN HARCIDIR’’

Türkiye’nin harcı Mustafa Kemal Atatürk  olduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr.Eren Akçiçek,’’ Bu ülke Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçludur’’dedi. Akçiçek,’’Atatürk, Türkiye’de çok partili rejimi görmek istiyordu. Atatürk’ün ‘’Yurtta Barış, Dünya’da Barış’’ sözü çok önemlidir. Savaş bitti. Hakikaten Yunanlılar, insanlarımıza akıl almaz şeyler yaptı. Atatürk, Yunan Devlet Başkanına dostluk elini uzattı. Bugün yurtta barış, dünyada barış ile üç nesil bir arada yaşıyor’’ ifadesini kullandı.


ETİKETLER : eren akçiçek şule sevinç kişi 10 kasım atatürk ömlümünün yurt içi ve yurt dışı yansımaları atatürkün sevdiği yemekler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber