RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Duayen Fotomuhabiri Sedat Yılmaz anlatıyor

15-11-2015 10:25:45
A+ A-
İzmir basınında herkesin “Doktor Sedat” lakabıyla tanıdığı duayen fotomuhabiri Sedat Yılmaz'a “Anlat Ustam” dedik. O da mesleğe başlamasından günümüzde gazeteciliğin duruma dek tecrübelerini bizimle paylaştı.

Aydın Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Ben mesleğe başladığımda ilk tanıştığım insanlardan biriydi Sedat Yılmaz. İzmir basınında bilinen lakabıyla “Doktor Sedat.” Ama benim Sedat Ağabey'imdir, çünkü İzmir'de benimle birlikte pek çok basın emekçisine ağabeylik yapmıştır. 100'ün üzerinde ulusal ve uluslararası basın fotoğrafçılığı ödülünün sahibi olan, İzmir'de spor basını denilince ilk akla gelen isimlerden Sedat Yılmaz söyleştik. Resmiyeti bir kenera bıraktık, ağabey-kardeş gibi konuştuk...

Mesleğe nasıl başladın ağabey?

Ben İzmir'de doğdum, İzmir'de büyüdüm. Yıllar birbirini kovalıyor. Şimdi geriye dönüp baktığımda ne çok şey geçmiş başımızdan diyorum. Ben mesleğe 1982 yılında Hürriyet'te stajyer olarak başladım. 17-18 yaşlarımdaydım. O yıllarda oradaki ağabeylerimiz “Senden gazeteci olmaz” demişlerdi. Gerçekten de daktilonun başına geçip takır tukur haber yazmayı pek sevememiştim. Ben fotoğrafı çok seviyordum. Benden gazeteci olmayacağını söyleyenlere “Ben zaten fotomuhabiri olacağım” dedim. O zamanlar fotomuhabirliği vardı; şimdi bir muhabir habere gidiyor, hem dinliyor ve kaydediyor, hem fotoğrafını çekiyor, hem yazıyor...

Sonra?

Sonra “Senden fotomuhabiri de olmaz” dediler, kızdırdılar. Ben de fotoğraf makinesi almak için para biriktirmeye başladım. Evdekilere binbir yalan söylüyordum fazladan harçlık alabilmek için. O zamanlar fotoğraf makineleri şimdi olduğundan çok daha pahalıydı. Gazetecilikte kullanılabilecek bir makine Şahin, Doğan arabaları kadar pahalıydı neredeyse. Harçlıklarımla birlikte stajyer maaşımı biriktirmeye başladım. Akşamları arkadaşlarla düğün nişan fotoğrafları çekmeye gidiyorduk ekstra para kazanmak için. Mesai alabilmek için gece karanlık odada çalışırdım. Hem agrandizörde kendi fotoğrafımın banyosunu yapıp karta basmayı öğrenirdim, hem de para kazanırdım. Birgün bir olay oldu, ben yeterli parayı biriktirmeden makine sahibi oldum.

Ne oldu?

Haber merkezinde gündem toplantısı yapılacaktı. O dönemin Hürriyet Haber Ajansı Müdürü Nejat Seçen beni gündem maddelerinin fotokopisini çektirmek üzere yukarı kata gönderdi. Koca holdingde tek bir fotokopi makinesi vardı. Yukarı çıktım, baktım bir adam makineye yaslanmış, birisiyle sohbet ediyor. “Amca az kenara çekil, fotokopi çekeceğim” dedim. Biraz da elimle ittirdim adamı. “Sen kimsin, ne fotokopisi çekiyorsun” dedi. “Ben heber merkezinde stajyerim. Gündem toplantısı başlayacak az sonra, bu fotokopiyi yetiştirmem gerek. Bizim işimiz hiçbir işe benzemez, biz zamana karşı yarışıyoruz. O yüzden bunu hemen halledip aşağı inmem gerek” dedim. Toplantıdan sonra Nejat Seçen ve Avni Erboy beni odaya çağırdılar, fotokopi çekerken o adamla ne konuştuğumu sordular. Ben de anlattım. Meğerse benim “Amca kenara çekil” deyip ittirdiğim o adam Erol Simavi imiş.

Kızmış mı?

Yok, tam tersi... “Biz zamana karşı yarışıyoruz” demem çok hoşuna gitmiş. Nejat Seçen “Gece gündüz çalışıyorsun, sürekli mesai yazıyoruz sana. Makine parası mı biriktiriyorsun?” diye sordu. Evet deyince ne kadar biriktirdiğimi sordu. Bankaya gidip baktım; rakamı hatırlamıyorum ama gereken miktarın üçte biri birikmişti. Nejat Seçen “Sen o parayı git annene ver, evin ihtiyacını karşılasın. Ben şimdi İstanbul'a gidiyorum, dönünce sana bir makine göndereceğim” dedi. Ardından bana Nikon'un tam takım bir seti geldi. İzmir'de hiçkimsede yoktu. Ben de makinenin hakkını verebilmek için gece gündüz çalıştım. Sabah spor antrenmanına gidiyordum, öğlen siyaset haberine, gece magazine, polis-adliyeye... Haber yazdırmıyorlardı, fotomuhabirliği yapmaya başlamıştım. O yüzden doğum yerimi sonruklarında “Ben Hürriyet gazetesinde doğdum” diyorum.

Fotomuhabiri olarak Türkiye'nin her yerine gittin değil mi?

Türkiye'de var olan statların hepsine birkaç defa gittim. Benim üzerimde büyük emeği olan Levent Tüzemen ile birlikte Avrupa'nın ve dünyanın önemli spor müsabakalarını takip ettim. Levent Ağabey olmasaydı tecrübemi bu kadar artıramazdım.

Sedat Ağabey, unutamadığın bir hatıranı anlat desek?

Hangi birini anlatayım ki? Rıdvan Dilmen Karşıyaka'nın teknik direktörü olmuştu. İlk maçta Sivas deplasmanı. Git çek dediler. Elimde makineyle sahada dolaşıyorum, Rıdvan'ın Karşıyaka eşofmanlı bir fotoğrafını çekeceğim. O sırada 7-8 kişi geldi, “Ağabey, bir fotoğraf çekilebilir miyiz” dedi. Çekildik. Sonra başkaları da gelip fotoğraf çektirmeye başladı. Ben şaşırdım tabi, Sivas'ta bu adamlar neden benimle fotoğraf çektiriyorlar diye. Meğerse beni Kaya Çilingiroğlu'na benzetmişler. O sırada da Rıdvan soyunma odasının penceresinden beni izliyormuş, “Ulan bizden daha fazla sükse yapıyor adam” diyormuş. Biz Rıdvan ile çok eskiden, Nazilli döneminden tanışırız. Yıllar sonra Hülya Cup'ın basın toplantısındaydım, Hülya Avşar bana “Ben sizi nereden tanıyorum” dedi. Ben de “Kaya Çilingiroğlu'na benzediğim için karıştırıyor olabilir misiniz” dedim. Çok haşuna gitti ve koluma giriverdi. Hatta Burak Hakerler o anın fotoğrafını çekmiştir.

Gazeteciliğe, özellikle de spor basınına yeni gelen meslektaşlara ne söylemek istersin ağabey?

Ben meslekte 35 yılı geride bıraktım. 100'ü aşkın ödül aldım. Bir fotoğrafım Avrupa'da yılın spor fotoğrafı seçildi. Bizim başladığımız dönemde hem çalışma şartları, hem kazancı çok daha iyi olduğu için insanlara “Gazeteci olan” diyordum. Ama şimdi durum farklı. “Dışarıdan hobi olarak yaparsanız yapın” diyorum. Bitti artık gazetecilik, ülkede gazete okunmuyor. Giderek de kötüye gidiyor. İnsanlar soğudu, kalite de bitti. Bunları söyleyince kötü adam oluyorsun. Olacaksak olalım. Pembe tablo çizip yalan söylemektense doğruları söyleyip kötü adam olurum.


ETİKETLER : anlat ustam sedat yılmaz izmir basını
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber