RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde IŞİD ve terör konuşuldu

19-11-2015 09:32:05
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak'ın sunduğu ve Ege TV'de izleyiciyle buluşan Ege Meclisi programında konu küresel terör, konuklar ise Prof. Ahmet Arslan ve Dr. Ali Nail Kubalı oldu. IŞİD'i besleyen temel damarın eğitimsizlik olduğunu belirten konuklar, geçmişten geleceğe küresel terörün analizini yaptı.

Adana Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ – Ali Talak'ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi programında Ankara ve Paris saldırıları ile Rus yolcu uçağının düşürülmesinin ardından Batı Avrupa ülkeleriyle ABD'de halkı korkuya sevkeden küresel terör ve IŞİD konuşuldu. Ege TV'de ekrana gelen programda Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arslan ile Strateji Danışmanı ve Ekonomist Dr. Ali Nail Kubalı değerlendirmelerde bulundu.

“ÇOK AÇI ÇEKİLECEK”

İslam dünyasının işinin zor olduğunu belirten Ahmet Arslan “Dünyanın da bu İslam dünyası ile işi çok zor. Herkes sürekli 'İslam'da şiddet yoktur' sözünü dile getirip duruyor ama nasıl yok? Dünyada yaşanan bunca şiddetin sorumluları hep İslam ülkeleri ne yazık ki. Türkiye'nin eskiden bu dünya ile ilgili bir tavrı, bir duruşu vardı. Şimdi onu yitirdik. Doğu ve batı medeniyetleri, belki torunlarımızın göreceği bir gelecekte birleşecek; ama bu birleşme olana dek çok acı çekilecek” dedi.

ABD TERÖRÜ NASIL BESLİYOR?

Ziya Paşa'nın ünlü şiirini hatırlatan Ali Nail Kubalı, “'Diyar-ı küfrü gezdim, beldeler kaşaneler gördüm, dolaştım mülk-ü İslam'ı bütün viraneler gördüm' diyor şair. Biz dünyanın eğitimde, kültürde, ekonomide yakaladığı gelişimleri tamamen kaçırdık. Birçok İslam ülkesi ne yazık ki böyle. Eğitimi kaçırdığımız için de halkı galeyana getirmek çok kolay oluyor. Terör de işte buradan patlıyor. Batı ülkeleri ise bu durumu körüklüyor. Nasıl yapıyorlar bunu? Amerika 70'lerin sonunda ve 80'li yıllar boyunca CIA Şefi Graham Fuller eliyle Yeşil Kuşak projesini uyguladı. Kızılın panzehiri yeşildir mantığına dayalı olarak komünist SSCB'nin çevresindeki ülkelerde radikal siyasal İslam'ı destekledi. Bu yapılanmalara yüz milyonlarca dolar akıtıldı ve terör örgütleri bu kaynaktan beslendi. Ama SSCB tahmin edilenden de önce yıkılınca ve ABD de İslamcı teröristlere yardımı bu nedenle kesince Taliban gibi, El-Kaide gibi gruplar, suyu kesen ABD'yi vurmaya başladılar. Bakın o yıllarda ABD bize TL ile silah sattı. Bu paralar ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde duruyordu. Ne yapıldı o paralarla? Belki de bu şekilde illegal örgütler beslendi. İşte ABD terörü böyle besliyor” diye konuştu. Herakleitos'un 'Az bilgi tehlikelidir' sözüne atıfta bulunan Kubalı, “Biz yarı-cahil insanların yarattığı bir terör ile karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

“HEPİMİZ BİRER IŞİD'İZ”

Ali Talak'ın “Kim bu IŞİD?” sorusuna yanıt veren Ahmet Arslan, “Hepimiz birer IŞİD'iz aslında. Geçen günkü futbol maçında yaşananlara bir bakın. Nedir bu? Charlie Hebdo'ya halka sorarsanız belki yüzde 70'i 'Oh olsun, iyi oldu' diyecektir. Ankara saldırılarının ardından söylenenlere bir bakın, ölenlere ilişkin kullanılan saygısız ifadelere bakın. Bu yüzden toplum olarak hepimiz aslında birer IŞİD'iz” dedi.

 

 

İSLAM DÜNYASI EĞİTİMSİZ KALDI

Ali Nail Kubalı ise “Dinler ne yazık ki onları yorumlayanların elinde farklı uygulamalara yol açabiliyor. ABD'de Hıristiyanlık adına Klu Klux Klan örgütü zencileri diri diri yakıyordu. Naziler Yahudileri top yekün ortadan kaldırmaya çalışıyorlardı. Ama şimdi baktığınızda Hıristiyanlığın bir sevgi dini olduğu konuşulur. O yapılanlar da din adına yapılıyordu. İşte biz eğitimdeki ilerlemeleri kaçırdık. İslam dünyası eğitimsiz kaldı” diye konuştu. Nobel ödülü alan Yahudilerin listesini kameraya gösteren Kubalı, “İsrail'in 10-12 milyon nüfusu var ve bilimde, sanatta bu kadar başarılı insanları yetiştirmiş. Yüzlerce milyonluk İslam dünyasında kaç kişi var Nobel ödülü alan? Bugünden ve eğitim alanından işe hemen başlanması gerekiyor” ifadesini kullandı.

“DESTEK KESİLDİ”

Ali Talak'ın “Türkiye'nin IŞİD stratejisi nedir?” sorusunu yanıtlayan Kubalı, “Türkiye'nin IŞİD stratejisinin ne olduğunu resmi ağızdan duymuş değiliz. IŞİD'e silah gönderildiğini, bu silahları taşıyan TIR'ları durduran savcı ve hakimlerin cezalandırıldığını basında okuduk. Bu örgüte eğer destek verildiyse bu desteğin artık kesildiği anlaşılıyor. Bu yüzden Ankara saldırısı oldu” dedi.

“IŞİD GİDER, MIŞİD GELİR”

 

Gelecekte terörün nasıl bir istikamet alacağını değerlendiren Ahmet Arslan ise “IŞİD gidecektir, MIŞİD gelecektir. Bu tarih ve bu coğrafya bunları üretiyor maalesef. Gelecekte de olacak. İslam dünyasının aklı başında insanları açık ve kesin tavır almalılar. Bu tip olaylarda İslam dünyasının ayağa kalktığını gördünüz mü? Terörü lanetliyorlar, arkasından hemen bir 'ama' geliyor. Bunun aşılması lazım. Aklımızı başımıza alıp dünyanın gittiği yolu görmemiz ve bir karar vermemiz lazım” diye konuştu.


ETİKETLER : ali talak ege meclisi ege tv ışid Prof. Ahmet Arslan Dr. Ali Nail Kubalı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber