RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ekrem Bulgun anlatıyor...

22-11-2015 09:29:12
A+ A-
CHP'de tam sekiz kez İzmir il başkanlığı yapan Ekrem Bulgun'a “Anlat Ustam” dedik ve Kara Teyp olayı başta olmak üzere uzun siyasi yaşamından süzülenleri sizin için dinledik.

Didim Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - İzmir'de siyaset denilince elli yıla yakın süredir ilk akla gelen isim, hiç kuşkusuz Ekrem Bulgun. Tam sekiz kez CHP İzmir il başkanlığı yapan, ancak hiç milletvekili seçilemeyen Bulgun'dan gençlere de mesaj var.

 

 

Ailenizin Balkan göçmeni olduğunu biliyoruz. Nasıl gelmiş babanız İzmir'e?

Benim babam 1912 Balkan Harbi yıllarında Bulgaristan'dan kaçarak İzmir'e gelmiş ve Urla'la yerleşmiş. Yetim olarak gelmiş buraya. İlkokulu bir şekilde bitirdikten sonra Mithatpaşa Sanat Okulu'nu duymuş, oraya gitmek istemiş. Urla'daki bir berber “Sen akşam benim dükkana gel, müdür bey traş olmaya gelir” demiş. Orada müdüre tanıtmışlar babamı ve kaydolmuş okula. 1919'da İzmir'in işgal edildiği gün müdür son sınıf öğrencilerini toplamış ve “Yunanlar birazdan buraya gelirler. Siz alın diplomalarını ve gidin” demiş. Babam da son sınıfta olduğu için diplomasını böylece almış. Alınca da Halkapınar'daki demiryolu atölyesindeki bir tanıdığını görmeye gitmiş. Orada “Bizim senin gibi birine ihtiyacımız var” demişler. Böylece demiryolcu olmuş babam. Kurtuluş Savaşı'nda Konya'da askerliğini yapmış, cepheye asker taşımışlar.

 

Pek çok şehir gelmiş olmalısınız...

Se ne diyorsun... Ben ilk ve ortaokulun toplam sekiz senesinin yedisini farklı okulda okudum. Ben beş yaşındayken babamı eğitimci olarak Dinar'a gönderdiler. Ardından Nazilli'ye gittik, ben ilkokula orada başladım. İlk yıl bitmeden Uşak'a gittik, birinci sınıfı orada bitirdim ve ikiyi de Uşak'ta okudum. Oradan Afyon'a, oradan Eskişehir'e, oradan Ankara'ya, oradan Kayseri'ye, oradan tekrar İzmir'e. Babam Basmane Garı'nda cer müfettişi olarak göreve başladı, ben de o zamanki adı İnönü Lisesi olan şimdiki Namık Kemal Lisesi'nde okumaya başladım. Sonrasında Teknik Üniversite'nin Makine Fakültesi'ne girdim ve 1956'da makine mühendisi olarak mezun oldum. Seneye mezuniyetimin altmışıncı yılı olacak.

 

İş hayatına nasıl atıldınız?

Askerlikten sonra serbest çalışmaya başladım. Kurduğumuz şirket ile projeler gerçekleştirdik. Karşıyaka Devlet Hastanesi'nin tesisatlarını bizim şirketimiz yapmıştı. Bunun gibi işler yaptık. Bu arada Makine Mühendisleri Odası'nın İzmir şubesini 1969'da kurdum ve döt yıl başkanlığını yaptım. CHP İl Başkanı olunca bıraktım.

 

 

CHP'ye kaç yılında üye oldunuz?

1969'da üye oldum. O tarihin öncesinden itibaren, hayatım boyunca CHP'den başka bir partiye oy vermedim. 1954'te ilk kez oy vermiştim, 69'da üye oldum ve fiilen çalışmaya başladım.

 

Uzun yıllar CHP'nin İzmir İl Başkanlığı'nı yaptınız. İlk il başkanı seçildiğinizde yıl kaçtı?

Ben 1971 kongresinde il yönetimine girdim. 1973'te il başkanı Alev Coşkun'du. Milletvekili seçilince il yönetim kurulu beni il başkanı seçti. Bir yıl sonra da il kongresinde bu kez seçimle il başkanı oldum. 1976 kongresinde Rahşan Hamın ile ters düştük. O ara bir Kara Teyp olayı oldu.

 

 

CHP İzmir il örgütünün tarihinde eskiler bu olayı hep konuşur. Nedir Kara Teyp olayının aslı?

Bu çok ilginç ve önemlidir. 1976 kongresi öncesinde Rahşan Hanım bir teybe sesini kaydetmiş. “Biz Ekrem'i severiz ama artık onu Meclis'te görmek istiyoruz. Onun yerine il başkanlığı için Sedat Akman'ı desteklemenizi rica ederim” diyor. 76 kongresine tek aday olarak çıkacağım ben oysa. Bu teybe ses kaydetme olayının ortaya çıkmasının ardından Örsan Öymen zehir zemberek bir yazı yazdı. Rahşan Hanım'ı falan yerden yere vuruyor. Ben de CHP il başkanlığından istifa ettiğime dair bir yazı yazdım ve genel merkeze postaladım. O zaman faks falan yok, mektupla gidiyor her şey. Bu arada Öymen'in yazısı üzerine olay patlayınca Bülent Ecevit kongreyi bir hafta erteledi ve beni de Ankara'ya çağırdı. Sedat Akman'ı da çağırmış. Ecevit “Sen seçime kadar il başkanı olacaksın, Sedat senin sekreterin olacak. Seçimde de Senato üyeliğine aday olacaksın” dedi. İstifamı gönderdiğimi söyledim, “Bırak istifayı falan” dedi. 77 seçimlerinde Ecevit başbakan olacak, beklentim o yönde. Bu yüzden kabul ettim. Pazar günüydü bu konuşma. Ecevit “Hemen listeyi yapacaksınız, yarın Demokrat İzmir'de Akın Simav'a gidip fotoğraf çektireceksiniz” dedi. Örgüt karıştı tabi, “Niye kabul ettin” dediler. Ne yapabilirdim?

 

Toplamda kaç kez il başkanlığı yaptınız?

Atamalarla toplam sekiz kere. SHP'de merkez disiplin kurulu başkanlığım var bir de.

 

 

Bunca sene partiye emek verdiniz. Milletvekili seçilmemiş olmak ukde kaldı mı?

Hayır, kesinlikle kalmadı. Çünkü ben iyi insanlar siyaset yapsın, siyasette iyi insanlar egemen olsun diye uğraştım. Bir de üstelik Meclis'te yaşanan bu rezaletleri görünce diyorum ki herhalde milletvekili olsam kavga eder, istifamı verir çeker giderdim.

 

Unutamadığınız bir hatıra?

Çok var oğlum, çok. Bir gün partide odamda otururken bir adam geldi. Odanın dışındaki gençlerle konuşuyor, ben de duyuyorum. Çünkü odamın kapısı hep açık olurdu. Emekli memurmuş. Partiye üye olarak çalışmak istediğini söyledi. Gençlerden biri “Yahu amca işin mi yok? Git başka işle uğraş” dedi. Bunu duyar duymaz yerimden fırladım ve diyen genci tuttuğum gibi merdivenden aşağı iteledim. Gelen adama da kendimi tanıtıp odama buyur ettim. Kaydını yaptık partiye.

 

 

Siyasete meraklı gençlere ne önerirsiniz?

Mutlaka siyasete girsinler. Ben Cumhuriyet'in ikinci nesli sayılırım. Bizim çocuklarımız üçüncü, torunlarımız da dördüncü nesli oluyor. Şimdi gençlik kollarında olanlar dördüncü nesil. Gençlerin şunu akıllarından çıkarmamaları gerekiyor: Eğer Atatürk Cumhuriyet'i kurmasaydı hiçbiri bugün bulundukları yerlerde olamazdı. Atatürk'ün en anlamlı sözü de gençliğe hitabesidir. Kaçıp gitmek olmaz. Gençliğe hitabeyi ülke için de parti için de yorumlayabilirler. Eğer demokrasi istiyorlarsa, ülkede çağdaş biçimde yaşamayı arzu ediyorlarsa partilere kaydolup çalışacaklar. Gençler siyeset yapmalı, başka yolu yok.


ETİKETLER : Ekrem Bulgun chp izmir eski il başkanı Ekrem Bulgun chp izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber