RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Dünden bugüne Kemeraltı'nın Meserret Hanı

28-11-2015 10:39:36
A+ A-
19'uncu yüzyıl yapısı olan Meserret Hanı, develerin yüklerini indirdiği ve kervancıların üst katında konakladıkları bir işleve sahipti. 20'nci yüzyılın ilk yarısında bütünüyle bir otel olarak işletilmeye başlandı. Ardından ise Meserret Oteli yeniden han işlevine döndü. Ancak bu kez develerin yük indirdiği bir han değil, İzmirlilerin perakende alışveriş için geldiği bir çarşı mahiyetine büründü.

Sinop Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Ege'de yüzlerce yıldır devam eden devecilik kültürü, İzmir-Aydın demiryolunun 1800'lerin ikinci yarısında devreye girmesiyle eski önemini yitirmeye başladı. Deve kervanları, taşıdıkları malların bir bölümünü Rıhtım'a, diğer bir bölümünü ise Kemeraltı'na indiriyorlardı. Bu kervanların çarşıdaki durakları ise hanlardı.

HANDAN OTELE

Bu hanların içinde günümüze ulaşan yakın dönem örneklerden biri de Meserret Hanı. Ön cephe özelliklerinden ve mimari yapısından 19'uncu yüzyıl eseri olduğu düşünülen han, develerin yüklerini indirdiği ve kervancıların üst katında konakladıkları bir işleve sahipti. Deve kervanlarının ortadan kalkarak eski kartpostallarda yaşamaya başladığı 20'nci yüzyılın ilk yarısında bütünüyle bir otel olarak işletilmeye başlandı. Anafartalar Caddesi'nin Konak kesimi üzerindeki pek çok han, bu şekilde uzun yıllar otel olarak işletildi. Meserret Hanı da “Meserret Oteli” adıyla senelerce Ege içlerinden ticari amaçlarla İzmir'e gelenlerin konakladığı bir nokta olarak varlığını sürdürdü.

 

 

OTELDEN TEKRAR HANA

Zaman içinde otellerin Basmane kesiminde kümelmeşmesiyle Kemeraltı'nın tek oteli olarak Meserret'in karşısındaki Yeni Şükran Oteli kaldı. Bu bölgedeki tüm otellerle birlikte Meserret Oteli de yeniden han işlevine döndü ve Meserret Hanı oldu bir kez daha. Ancak bu kez develerin yük indirdiği bir han değil, İzmirlilerin perakende alışveriş için geldiği bir çarşı mahiyetine büründü.

KAHVEDEN “KAFE”YE

1980'lerde doğanlardan Meserret'in eski halini hatırlayan azdır. 2000'li yıllarda Meserret Hanı kapsamlı bir tadilattan geçti. Giriş kakındaki tavan işlemeleri ve tarihi yer karoları temizlendi, avlusunun üstü de renkli cam tavan ile kapatıldı. Eski dönemden beri avluda bulunan Meserret Kahvesi ise “Meserret Kafe” oldu. Hanın orta yerinde bulunan şadırvan ise yapıyı taçlandırmayı sürdürüyor.

 

 

ESNAF ŞİKAYETÇİ

Günümüzde Meserret Hanı'nda perakende hazır giyim mağazaları faaliyet gösteriyor. Daha ziyade kot pantolon, günlük giyim ve spor giyim ürünleri satan mağalazaların çalışanları, Anafartalar Caddesi üzerinde çığırtkanlık yaparak müşteriyi hana çekmeye çalışıyor. Neden böyle yaptığını sorduğumuz gençler, “Ağabey, hana dönüp bakan, içeri giren kimse yok. Zaten piyasa durgun, işler çok kesat. Böyle yapmazsak günü siftahsız kapatırız” diyorlar.

 

 

TARİHİ HAN İZMİRLİLERİ BEKLİYOR

Meserret Hanı'ndaki mağazalarda satılan ürünler zevkinize hitap eder mi, bilemeyiz. Ama Konak'tan Kemeraltı'na girdiğinizde Anafartalar Caddesi'nde polis karakolunun karşısında bulunan hana girerseniz, avludaki tarihi şadırvanın yanındaki masalardan birine oturup biraz dinlenmenizi öneririz. Kemeraltı'nın en özgün köşelerinden Meserret Hanı'nı, çarşıdaki sığınaklardan biri.

 

 


ETİKETLER : Meserret Han izmir izmir kemeraltı kemeraltı klasikleri kemeraltı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber