RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Rıhtımında Ticaret, Kordon Boyu'nda Yaşam

29-11-2015 09:18:30
A+ A-
İzmir'in Pasaport'tan Punta'ya dek uzanan kıyı şeridi, yüzyıllar boyunca önemli ölçüde değişikliğe uğradı. Bu değişiklikleri izlemenin yazılı yolu salnameler ve seyyahların yazdıkları, görsel yolu ise gravürler, kartpostallar ve fotokartlar. İşte bu ikisini birleştiren olağanüstü bir kitap var bu hafta İzmir Kitaplığı'nda...

Sinop Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Şimdiki Konak Meydanı'ndan Kordon'un sonundaki limana kadar uzanan sahil şeridinin tarihi, aslında İzmir'in ticaret tarihinin ta kendisidir. Konak ile Hisarönü arasında kalan ve bugün var olmayan iç liman, bu iç limanın bulunduğu noktadan Cumhuriyet Meydanı'na kadarki “yeni” liman, yani Pasaport rıhtımı ve buradan da Punta'daki “en yeni” limana dek devam eden Kordonboyu, yüzyıllar boyunca şehre gidip gelen insanların ve malların giriş-çıkış noktasını oluşturmuştur. Dolayısıyla İzmir'in en hareketli bölgesini oluşturan bu kesim, önemli ölçüde değişikliklere uğrayarak bugünlere gelmiştir.

Bu değişiklikleri izlemenin yazılı yolu salnameler ve seyyahların yazdıkları, görsel yolu ise gravürler, kartpostallar ve fotokartlardır. İşte bu ikisini birleştiren olağanüstü bir kitap var bu hafta İzmir Kitaplığı'nda: Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Çınar Atay'ın yıllarca süren çalışmalarının ürünü olan “İzmir Rıhtımında Ticaret, Kordon Boyu’nda Yaşam, 1610-1940” başlığını taşıyan çalışmada 17'nci yüzyıldan itibaren konsoloslukların ve ticarethanelerin konuşlandığı İzmir'in çakıl taşlı sahilinin nasıl Kordonboyu'na ve Doğu Akdeniz'in en önemli ticaret limanına dönüştüğü detaylı biçimde anlatılıyor.

17'nci yüzyılda öncü Levantenler gelene ve konsolosluklar açılana dek İzmir'e ilişkin yazılı belge çok azdır. Dolayısıyla bu dönemden öncesi biraz flu. Ancak kente gelen seyyahların yazdığı notlar ve çizdiği gravürler, İzmir'in yeni çağda neye benzediğine ilişkin önemli ipuçları sunar. Editörlüğünü Mert İlkutluğ'un yaptığı Çınar Hoca'nın çalışması bu gravürleri ve seyyahların notlarını içermekle birlikte hocanın yıllardan süzülen kendi bakış açısını da okuyucuya sunuyor.

İZMİR RIHTIMINDA TİCARET, KORDON BOYU’NDA YAŞAM, 1610-1940

Yazarı: Prof. Çınar Atay

Editör: Mert İlkutluğ

Yayıncı: İzmir Ticaret Odası

İlk basım: İzmir, 2012


ETİKETLER : konak meydanı kordon sonundaki liman izmir rıhtımında ticaret izmir kordon boyunda yaşam
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber