RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Alaşehir Belediye Başkanı Karaçoban Ege Meclisi'ne konuk oldu

03-12-2015 10:12:18
A+ A-
Ali Talak’ın sunduğu Ege Meclisi programının bu haftaki konuğu Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban oldu. Karaçoban, Alaşehir’in önemi ve yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Karaçoban, yaptığı ihracatla Alaşehir'in Türkiye'nin 11'inci gümrük kapısı olduğunu söyledi.

Manisa Satılık

HALİL İBRAHİM GÜLER / EGE MECLİSİ - İzmir’de gündemin nabzını tutan program Ege Meclisi bu hafta Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’ı konuk etti. Deneyimli programcı Ali Talak’ın sunduğu programda Başkan Karaçoban ile Ege’nin yükselen ilçelerinden biri Alaşehir ele alındı. Alaşehir’in ekonomi, kültür ve turizm yönünden önemli bir ilçe olduğunu belirten Karaçoban, başkan olduğu dönemde ilçeyi her yönden eksiksiz bir hale getireceğini söyledi. Alaşehir’in en büyük sorunlarının istihdam konusunda eleman bulma, konaklama ve geçmişteki başkanlık döneminde fazla hizmet verilmemesi olduğunu dile getiren Karaçoban, kısa bir sürede bütün sorunları çözeceklerini söyledi.

“ÂLA-ŞEHİR, ALAŞEHİR”

Alaşehir’in tarihi bir özelliğini olduğunu her zaman dile getirdiğini belirten Karaçoban, Âla-şehir adlı bir proje ürettiklerini söyledi. Bu projenin isim babasının Yıldırım Beyazıt olduğunu dile getiren Karaçoban, din turizminde de önemli bir noktaya geleceklerini söyledi. Karaçoban, “Bizim de öğrendiğimiz kadarıyla Yıldırım Beyazıt’ın tarihte isim babası olduğu yüksek bir tepeye çıkıp ‘ne Âla-şehir’ demesi bizim ilham kaynağımız olmuştur. Biz de küçük bir logo oluşturarak Âla-şehir şeklinde oluşturduk. 2014 seçimlerinde sonra biz de bu isme layık olmak için çalışmalarımıza başlayarak dezavantajlarımızı avantaja çevirmek için büyük bir gayret harcayacağız. Geçmiş kültürel anlamda kültür yolu halinde bunu hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız. Katolik aleminin yedi kilisesinden biri olan San Jean Kilisesi Alaşehir’de bulunduğu için günü birlik de olsa yılda 24 bin turist ağırlanması bizim için önem derecesi yüksek. Bunun yanında Selçuklu'dan Bizans’tan kalan birçok eser olduğu için Alaşehir olarak bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. İlçemize gelen turistlere konaklama ve ağırlamada en iyi hizmeti sunabilmek için önemli bir proje hazırladık” dedi.

“ALAŞEHİR’E BAŞKAN OLDUĞUM İÇİN ŞÜKREDİYORUM”

Alaşehir’in sadece Manisa’da değil Ege’nin de incisi olduğunu vurgulayan Karaçoban, ilçeyi daha da güzel yapmak için elinden geleni yapacaklarını kaydetti. Karaçoban üç partili bir meclis olduğunun dile getirerek, “Ege’nin incisi olan bir ilçe olan Alaşehir’de Belediye Başkanı olduğunum için Allah’ıma şükrediyorum. Yeni yasalarla birlikte Manisa Büyükşehir’imizin katkılarıyla birlikte Alaşehir’imizi daha güzel bir yer yapmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. 11 MHP, 8 AKP ve 6 CHP'li meclis üyesinden oluşan 25 kişilik bir üç partili bir meclisimiz var. Rakamsal olarak MHP’nin bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Fakat şunu övünerek söylemek isterim, meclisimizde bulunan geçer oy yüzde 90 olur bu yüzden diğer partili arkadaşlarımıza da teşekkür ederim. Hizmeti siyası kalıplara sığdırmamamız gerekir” dedi.

“11. GÜMRÜK KAPISI”

Alaşehir’in bir çok önemli gelir kaynağının olduğunu kaydeden Karaçoban, dünyaca ünlü olan Sultani üzüm hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Karaçoban, Rusya ile önemli bir ihracat bulunduğunu dile getirerek, Alaşehir’in Türkiye’nin 11. gümrük kapısı olduğunu vurguladı. Karaçoban, “Alaşehir tarihi kültürel mirası ile ve olmazsa olmaz olan sultaniye üzümü ile büyük bir değerdir. Alaşehir geleceğine umutla bakan, göç almaya hazır, istihdam anlamında hazır ve gelecek olan misafiri nasıl ağırlayacağını bilen bir yer haline gelecektir. Alaşehir kabuğunu kıracak aşamasına gelecek haline gelecektir. O dönemde bizim üzümümüz dünya piyasasında tercih edilen bir üzümdü. 280 milyon dolarlık bir ihracatla bizim için çok önemli. Bu ocak ayında Rusya’ya 141 bin 64 ton yaş üzüm Avrupa ülkelerine 135 bin 620 ton yaş üzüm ihraç etmeyi planlıyoruz. Tabii ki bu durum Alaşehir için çok önemli. Tabii ki ülkemizin hava sahasına müdahale edilmesi kabul edilemez. Angajman kuralları doğrultusunda bu durumun çözülmesi temennimiz. Bizim temennimiz her ülkenin de ılımlı adımlar atarak mağduriyetin giderilmesi gerekir. Alaşehir Türkiye’nin denizde sınırı olmayan, sınırda noktası olmayan 11. gümrük kapısıdır. İhracatçılar bunun avantaj olduğunu bildikleri için Alaşehir’i gümrük kapısı yapmışlardır” şeklinde görüş belirtti.

“ÜÇ YILLIK DÖNEMDE ÖNEMLİ İŞLERİ HALLETTİK”

Alaşehir’in ilerleyen dönemlerde eksiksiz bir ilçe olacağının altını çizen Karaçoban, başkan olduğu üç yıllık dönemde önemli işlerin altına imza attıklarını söyledi. Vatandaşların ilerleyen dönemlerde kendilerine dua edeceğini ileten Karaçoban, “Alaşehir Belediyesi çok ciddi bir alt yapı çalışması yaptı. Bunun yanında üst yapı olan asfalt çalışmaları yaptık. Alaşehir’in bir meydanı yoktu. Biz Alaşehir’e beş bucuk dönümlük bir alan inşa ettik. Alaşehir’in kangren bir yerine merhem olduk. Biz öncelikle altını bitirip sıcak asfalt beklentilerini bitirdik. Köyden mahalleye dönmüş olan büyük beklentileri olan vatandaşlarımıza yüzümüzü dönmemiz gerekiyor. Yeni yasaya göre bütçe bilanço hazırlamak uğraşmakla köylere hizmet götüremedik. İlerleyen süreçte mahallelerimizin bütün ihtiyaçlarını gidererek vatandaşlarımızı memnun edeceğiz” dedi.


ETİKETLER : alaşehir belediye başkanı gökhan karaçoban gökhan karaçoban ege meclisinde egenin yükselen ilçesi alaşehir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber