RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege: Batı Uygarlığının Doğduğu Yer

06-12-2015 08:56:02
A+ A-
Akurgal'ın eserinde Smyrna, Phokaia, Kyme, Kyzikos, Daskyleion ve Erythrai'da yaptığı kazılarda elde ettiği sonuçlar ile kendisinin bizzat bulunmadığı Efes, Milet ve Samos adası hakkındaki yayımlara dayanan bulgular yer alıyor.

Samsun Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - “Dünya edebiyat tarihinin başyapıtları olan Homeros ve Hesiodos'un yapıtları Doğu Hellen kültürünün yaratısıdır. Batı Dünyası'nda ilk lirik şiiri Doğu Hellenler ortaya koymuştur. Batı müziğinde heptaton (yedi notalı) sistemin doğuşu Doğu Hellenlerin eseridir. Dünyada hala yaşayan ızgara biçimli kent planı Doğu Hellen icadıdır...”

Bu satırlar, ömrünün önemli bir bölümünü Bayraklı'da İzmir'in milattan önce 30'uncu yüzyılda kurulduğu bilinen Smyrna antik kentinin ortaya çıkartılmasına adayan Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'ın “Ege - Batı Uygarlığının Doğduğu Yer” isimli kitabının arka kapağında yer alıyor. Eşi Prof. Meral Akurgal ile seneler boyunca Bayraklı Höyüğü kazılarını yöneten Akurgal, burada ve Ege'deki diğer kazı alanlarında elde ettiği bulguları bu kitapta topladı.

 

 

Akurgal'ın “Ege - Batı Uygarlığının Doğduğu Yer” başlıklı eserinde Smyrna, Phokaia, Kyme, Kyzikos, Daskyleion ve Erythrai'da yaptığı kazılarda elde ettiği sonuçlar ile kendisinin bizzat bulunmadığı Efes, Milet ve Samos adası hakkındaki yayımlara dayanan bulgular yer alıyor.

Bayraklı Höyüğü'ndeki kazılar, 1948'de başlamıştı. Bu dönemde Akurgal, John Cook ile birlikte çalışmış ve kazı bir İngiliz-Türk ortak çalışması olmuştu. İngiliz arkeologlar 1951'de ayrılınca Akurgal az önce sözü edilen harabelerde çeşitli kazılar yaptıktan sonra 1966 yılından başlayarak tamamen İzmir çalışmalarına döndü. Smyrna kazılarını 1993'ten itibaren ise Akurgal'ın eşi Prof. Meral Akurgal yönetti.

 

 

“Ege - Batı Uygarlığının Doğduğu Yer” başlıklı bu önemli eserde Smyrna başta olmak üzere bölgedeki kazılarda ulaşılan buluntular ve bunların tarih-sosyoloji bağlamında taşıdıkları anlam ortaya konuyor.

EGE - BATI UYGARLIĞININ DOĞDUĞU YER

Yazan: Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal

Yayıncı: İBB Kent Kitaplığı

İlk basım: İzmir, Ekim 2000

124 sayfa

 


ETİKETLER : Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Ege Batı Uygarlığının Doğduğu Yer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber