RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir il Emniyet Müdürü Uzunkaya Ege Meclisi'ne konuk oldu

10-12-2015 09:06:37
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’ydı. Ali Talak’ın sorularını yanıtlayan Uzunkaya, önemli açıklamalarda bulundu.

Muğla Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ – Ege TV’de bir ekran klasiği haline gelen Ege Meclisi’nin konuğu İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir Emniyeti’ne dair önemli açıklamalar yaptı. 1 saat boyunca Ali Talak’ın sorularını yanıtlayan Uzunkaya, vatandaşları suçlulara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“HAYATIN İÇİNDEKİ HER OLAYLA İLGİLENİYORUZ”

Emniyet’in Adli ve İdari yapısı olduğuna değinen İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, “İzmir Emniyeti olarak yasalarda tanımlanan ve tanımlanmayan birçok görevimiz var; aile içinde-aile dışında, sokakla-iş arasında, asayiş, pasaport, trafik tescil, araç nakil ve yabancılarla ilgili işlemlerde, trafik kazalarından ortaya çıkan sahipsiz olaylardan, psikolojik ve akli rahatsızlıkları olanların nakillerine, sınır dışı edilecek işlemlere kadar hayatın içindeki her olayla ilgileniyoruz ve görev addediyoruz” dedi.

 

 

“İZMİR DIŞARIDAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL”

13 bin civarında polisin İzmir’de görev yaptığını vurgulayan Uzunkaya, özellikle yaz aylarında İzmir’de hareketliliğin arttığını belirtti. Suriyeli göçmenlerinde 100 bin civarı bir sayıya ulaştığına ve göçmenlerin İzmir’i Avrupa’ya geçiş yolu olarak gördüğüne dikkat çeken Uzunkaya, bu durumun da emniyet üzerinde artı yük oluşturduğuna değindi. Uzunkaya, “İzmir dışarıdan görüldüğü gibi sessiz, sakin, asayişi rahat bir şehir değil ama genel tablo içerisine baktığımızda, Türkiye’nin asayiş verileri itibariyle oldukça iyi durumdayız, ama biz bunu yetinilecek bir durum olarak görmüyoruz, daha yukarıyı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SUÇLULARIN ARKASINDA KALMAMALIYIZ”

Teknolojinin polise birçok faydasının olmasının yanı sıra dezavantaj da sağlayabildiğini belirten Uzunkaya, “Mücadele ettiğimiz yapılar, bu işi meslek edindikleri için güvenlik kuvvetlerinden daha iyi bile kullanabiliyorlar. Siz mücadelede bir adım öne geçemezseniz, suç gruplarının sürekli peşinden koşmak zorunda kalırsınız. Bizim hedefimiz suç ve suçlunun peşinden koşmak değil. Mevcut konjonktürü, gelişmeleri değerlendirerek elimizdeki imkânları en iyi düzeyde hizmet alanlarına yansıtarak olumsuzlukları engellemek. Önleyici hizmetler işin asıl ama görünmeyen tarafı” dedi.

 

 

“KUCAKLAYICI, SAHİPLENİCİ, KORUYUCU OLMALIYIZ”

Çocukların eğitilmesi, korunup kollanması, önemsenmesi gerektiğine vurgu yapan Uzunkaya, bunların gerçekleşmediği takdirde, çocukların potansiyel bir suçlu halini alabileceğini belirtti. Uzunkaya, “Biz kendi çocuklarımızı nasıl koruyup kolluyorsak, hangi statüde, hangi konumda olursa olsun vatandaşlarımızın önce kendi çocuklarını, daha sonrada toplumdaki çocukları kucaklayıcı, sahiplenici ve koruyucu olması gerekir” ifadelerini kullandı.

“SORUMLULUKTAN KAÇINILMAMALI”

Uyuşturucu ve gaspın ülkemizde 10’lu yaşlara indiğini, bunun terörden daha büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtirken Uzunkaya “Bugün korkunç bir uyuşturucu tuzağı gençlerin önünde, devlet organlarıyla çalışmalar ve mücadeleler yürütüyor ama yetmiyor. Çünkü tüm toplumun ve bireylerin aynı duyarlılığa erişmesi gerekiyor. İzmir özelinde sokak ve mahallerimizde günün herhangi bir saatinde çocukların toplumu rahatsız edici, ürkütücü davranışlarına aileler ve bireyler kayıtsız kalıyor ve görmezden geliyor. Bunlara sırtımızı dönmemeliyiz, gözümüzü kapatmamalıyız, sorumluluktan kaçmamalıyız” dedi. Uzunkaya, ‘Huzurunuz Huzurumuz, Koruyalım Korunalım’, ‘Biz Değilmiydik? Bir Değilmiydik?’, ‘Evladıma Dokunma’, ‘Mercek’, ‘Güvenli Okul’ gibi birçok projeye imza attıklarını da belirtirken, polisinde bu projelerde; aileler, öğretmenler, öğrencilerle ilgili ortak çalışma yürüttüğünü söyledi.

 

 

“TRAFİK BİLİNCİ SAĞLANAMAZSA SORUN ÇÖZÜLMEZ”

 

İzmir de trafik konusunda polise karşı bir önyargı olduğunu, polisin üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmediğini düşünenlerin olduğunu ifade eden Uzunkaya, “Trafik sadece polisle ilgili değil, her gün binlerce araç trafiğe çıkıyor, bugün ilimizde 1 milyonu aşmış araç var, yarın bu 3 milyon olacak. Bizim akıllı kavşaklar, tüneller, menfezler yaparak trafik sorununu katkı sağlamamız gerekiyor. Ama en önemlisi de trafik bilincinin oluşmamış olması. Bir trafik polisi görevini tam yapsa dahi etkisi yüzde 25, geriye kalan yüzde 75 trafik bilincinin, kültürünün oluşmamasından kaynaklı sıkışıklıklardan. Önce bu bilinci oluşturmamız lazım” dedi. Telefon dolandırıcılığı konusuna da değinen Uzunkaya, vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmasını; savcının, hâkimin, polisin, jandarmanın telefonla arayarak kimseden para, kredi kartı gibi bilgiler istemeyeceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.


ETİKETLER : ege meclisi ali talak ege tv İzmir il Emniyet Müdürü İzmir il Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya Celal Uzunkaya ege meclisi programı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Kaya UZUNKAYA 2015-12-11 08:52:48
Öncelikle tebrik ediyorum,bu programı hazırladığınız için ,Her ne kadar program içinde geçse dahi,Alt yazıda hala İzmir emniyet müdürü geçiyor ,İzmir İL emniyet müdürü olarak yazılması gerekiyor .Sayın Celal UZUNKAYA T.C devletinin ,Bu Vatanın yetiştirmiş olduğu nadide gönlü güzel ,cefakar, vefakar bir ağabeyimin,İzmir gibi güzel bir ilimizde görev yapması İzmir ili, için bir kazanç ,Tebrik ediyorum.ALLAH yolunu açık etsin .
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri









ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber