RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: 19. Yüzyılda İzmir'de Yaşam

13-12-2015 11:07:10
A+ A-
Rauf Hoca'nın Londra ve Paris'te yaptığı uzun ve meşakatli arşiv tarama çalışmalarının ürünü olan eserde İzmir'de 19'uncu yüzyılda faaliyet gösteren sosyal kulüpler, etnik dernek ve organizasyonlar ile bunların çalışmaları ve piyango-lotarya etkinliklerinden at yarışlarına ve futbola değin geniş kapsamlı bilgi ve belgeler yer alıyor.

Aydın Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - İzmir'in 19'uncu yüzyılı -daha eskisine dair bilgimiz sınırlı olmakla birlikte- kentin pek çok açıdan en renkli dönemi olmuştur. 1600'lerden itibaren şehre gelmeye başlayan Avrupalılar, artan ticaret, açılan konsolosluklar ve uzun zamandır Sakız'da yaşayan İtalyan kökenli ailelerin göç etmesiyle her açıdan İzmir 1800'lerde altın dönemini yaşamıştır. Bu dönemde orient tipi gelenekler Avrupalıların ve yerleşik diğer gayrımüslim unsurların alışkanlıklarıyla birleşti, Balkanlardan göçenlerin de kattıklarıyla bugün hala ve her şeye rağmen etkisini hissettiğimiz “İzmir kent kültürü” ortaya çıktı.

Türkiye'nin duayen kent plancısı Prof. Rauf Beyru, İzmir'in 19'uncu yüzyılda ortaya koyduğu bu renkli yapıyı her yönüyle ele alan “19'uncu Yüzyılda İzmir'de Yaşam” başlıklı eseri bize armağan etti. Az önce saydığımız kültürel zenginliğin büyüklüğüyle orantılı olarak oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olan kitap, sözü edilen dönemde İzmir'in demografik yapısından her etnik unsurun sahip olduğu geleneklerin detaylarına, kentin eğlence hayatına, spor faaliyetlerine ve kültürlerarası etkileşime dek geniş bir spektrum sunuyor meraklılarına.

Rauf Hoca'nın Londra ve Paris'te yaptığı uzun ve meşakatli arşiv tarama çalışmalarının ürünü olan eserde İzmir'de 18'inci yüzyılda faaliyet gösteren sosyal kulüpler, etnik dernek ve organizasyonlar ile bunların çalışmaları ve piyango-lotarya etkinliklerinden at yarışlarına ve futbola değin geniş kapsamlı bilgi ve belgeler yer alıyor.

İzmir'in bu en renkli çağına ışık tutan “19'uncu Yüzyılda İzmir'de Yaşım” başlıklı çalışma, konuya meraklı herkesin kitaplığında mutlaka bulunması gereken bir eser.

19. YÜZYILDA İZMİR'DE YAŞAM

Yazarı: Prof. Dr. Rauf Beyru

Yayıncı: Literatür

İlk basım: İstanbul, 2000

431 sayfa.


ETİKETLER : Prof. Rauf Beyru kent plancısı 19 uncu yüzyıl
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber