RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nin konuğu Ozan Arslan oldu

17-12-2015 09:16:51
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Arslan oldu. Ege TV'de yayınlanan programda Arslan Türkiye-Rusya ilişkileri ve DAEŞ terör örgütünün Suriye'deki durumu konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Sinop Satılık

HALİL İBRAHİM GÜLER / EGE MECLİSİ - İzmir’de gündemi belirleyen program olan Ege Meclisi, bu hafta İzmir Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ozan Arslan’ı konuk etti. Deneyimli programcı Ali Talak’ın sunduğu programda Türkiye ile Rusya krizi, Suriye’nin bölgedeki önemi ve DAEŞ’in Ortadoğu’daki faaliyetleri ele alındı. Türkiye Rusya arasında tarih boyunca sürekli gerilimler olduğunu, bunun da en büyük nedenlerinden bir tanesinin Rusların sıcak denizlere inme ideali olduğunu dile getiren Arslan, Suriye’de ilerleyen dönemlerde siyasi istikrarın yakalanmasının mümkün olmadığını söyledi. Rusya, Suriye ve İran ittifakının ilerleyen dönemlerde NATO güçlerine karşı masada üstünlük kuracağını beklediğini vurgulayan Arslan, DAEŞ’in ekonomik ve stratejik alanından dolayı diğer terör örgütlerinden daha güçlü olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ İNİŞLİ ÇIKIŞLI OLMUŞTUR”

Tarih boyunca Türkiye-Rusya arasında farklı nedenlerden dolayı sürekli gerilimler yaşandığını belirten Arslan, “İnişli çıkışlı bir dönem yaşadı Türk-Rus ilişkileri, 1980’li yıllara kadar devam etti. 90’lı yıllarda Türkiye-Rusya arasında önemli bir iyileşme oldu. Rusya’nın yakın çevre politikası nedeniyle Türkiye-Rusya karşı karşıya geldi. Bu durum Çeçenistan, Gürcistan'taki savaşlar iki ülke arasında gelirimi arttırdı. Bu durumları da destekleyen ekonomik durumlar oldu. Son dönemde Arap Baharı dönüşümde hareket buldu. Terör örgütleri için kendi devletlerini kurma şansı yoktu. DAEŞ için farklı bir durum var. Bir ülkeleri var, başkentleri var, egemenlik kurdukları bir bölge var. Üstü kapalı da olsa gelirleri de var. Bu durum DAEŞ’i bölgedeki güçlü duruma getirdi. Hava operasyonlarıyla DAEŞ’i zayıflatmak zor olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

 

“RUSYA MASADA DAHA GÜÇLÜ OLACAK”

İlerleyen günlerde Rusya ve Esad rejiminin daha güçlü olacağını tahmin ettiğini belirten Arslan, “Çok farklı guruplar savaşıyor. Esad kuvvetleri biraz güç kazandı. Rusya’nın desteğiyle birlikte. Rusya dışında Lübnan Hizbullah’ından ve İran’dan büyük bir destek görmekte. Daha ılımlı diyebileceğimiz Batı dünyasının son dönemlerde çok fazla bir varlık ortaya koyamıyorlar. Türkmenlerin de dâhil olduğu ılımlı gurupların çok fazla bir varlık gösteremiyor. Son dönemde daha fazla öne çıkan Esad kuvvetleri ve DAEŞ kuvvetleri öne çıkıyor. Suriye savaşının bir süre daha böyle gitmesi mümkün olduğunu düşünüyorum. İç savaşın kısa vadede biteceği pek mümkün gözükmüyor. 2016 Ocak ayında Rusya masaya daha güçlü kartlarla oturacaktır. Son dönemlerde Rus askeri saldırılar bunu gösteriyor. Rusya ve Esad rejiminin en kötü senaryosu esas olanı korumak bu yönde çalışmalarını sürdürüyorlar. Özellikle kıyı bölgeleri korumak hedefindeler. Dolayısıyla iç kesimlerde çatışmalar da az olduğu gözüküyor. Kuzey bölgede çatışmalar yoğunluk gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin Rusya uçağını sınır ihlali nedeniyle düşürdü. Rusya’da son dönemde Esad ile beraber Türkiye’deki Suriye hattını kapatmak istiyor. Böylelikle sıcak okyanuslara inmek amacında” diye konuştu.

“RUSYA BÖLGE İSTİKRARINA BÜYÜK ZARAR VERİYOR”

 

Rusya’nın bölgedeki istikrara büyük zarar verdiğini, fakat izlediği stratejisini doğru bulduğunu söyleyen Arslan, “Kuzey Irak’ta daha fazla stratejik bir bölge olarak gözüküyor. Mesut Barzani liderliğinde Irak’ta bir Kürdistan Devleti kurma çabası var. Tabİi ki son dönemlerde DAEŞ ile PYD arasında büyük bir çatışma var. Her iki taraf da bazı zaman dilimlerinde birbirlerine üstünlük sağladı. Hala bilinen bir mezhepler savaşı gözükmüyor. DAEŞ'ın Caferililer ve Yezidilere karşı bir soykırım yaptığı biliniyor. El-Kaide bile DAEŞ’in faaliyetlerini aşırı bulduğunu açıklamıştı. Rusya'nın Suriye'de kendi açısından büyük bir tutarlılık içinde olduğunu düşünüyorum. Esad’ın göz göre göre iktidardan uzaklaşmasına izin vermedi. Resmi bir davet üzerine Rusya Suriye’de silahlı kuvvetlerini bu ülkeye gönderdi” şeklinde görüş belirtti.


ETİKETLER : Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Arslan ege meclisi ege tv Ozan Arslan ali talak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber