RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Kemeraltı Klasikleri: Salepçioğlu Camii ve Çarşısı

19-12-2015 09:45:39
A+ A-
Salepçizade Hacı Ahmet Efendi’nin vasiyeti ile yaptırılan cami, İzmir’in en zarif camilerinden biri. 20'nci yüzyılın başlarında inşa edilen cami, mimari tarzını günümüze kadar korumuş durumda. Kemeraltı’nın bu güzide eseri, dış cephesinde bulunan mermer kaplamaları ve yeşil renkteki taşlarıyla öne çıkıyor.

Kuşadası Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - Salepçizade Hacı Ahmet Efendi’nin vasiyeti doğrultusunda, İzmir Kadısı Mehmet Emin Efendi nezaretinde 1895-1906 tarihleri arasında yapılan camide medrese ve kütüphane bölümleri de mevcuttu. Batı mimari tarzının etkisiyle yapılan cami, İzmir’in en büyük ve en zarif camileri arasında yerini aldı. Altında medrese ve derslikler bulunan bu yapıda, eskiden kütüphane bölümü de bulunmaktaydı. Cumhuriyet döneminde caminin altında bulunan medrese, yeni alfabeyi halka öğretmek için kullanıldı.

VAKIF ESERİ

Esnaf Şeyhi Mahallesi'nde, eski adıyla "Şamlı Sokak", şimdiki adıyla "Dr. Faik Muhittin Adam Sokağı" (850 sokak) üzerinde eski Büyük ve Küçük Salepçioğlu Hanlarından, Büyük Salepçioğlu Hanın arkasında yer alan cami bir vakıf eseri. Salepçioğlu Hacı Ahmet Efendi’nin 1893 tarihinde hazırlattığı vakfiyede yaklaşık 80 adet dükkân ve iki büyük hanın gelirleri, caminin kullanımına bırakıldı. Büyük ve Küçük Salepçioğlu Hanları’nın yerinde bugün Salepçioğlu Çarşısı yer alıyor.

 

MİNARESİ İKİ KEZ YIKILDI

1927 yılında yıkılan cami minaresi, İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırıldı. 1974 yılındaki depremde bir kez daha yıkılan minare, 1982 yılında tekrar inşa edildi ve günümüzdeki görüntüsünü sürdürmekte.

MEDRESE 1924'TE KAPATILDI

1904 yılında caminin yapım aşamasında açılan medrese, Cumhuriyet ile birlikte 1924 yılında çıkan kanunla kapatıldı. 1945-1967 tarihleri arasında Güreş İhtisas Kulübü ve Yeşilay Cemiyeti gibi kuruluşların tarafından kullanılan bölüm, 1967-1985 tarihleri arasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün deposu olarak kullanıldı. 1985’de ibadete açılan medrese bölümü, günümüzde Kur’an Kursu olarak hizmet veriyor.

 

HAN BETON YIĞINI

Salepçioğlu Hanı’nın yıkılmasından sonra, yerine yapılan Salepçioğlu Çarşısı maalesef camide olduğu gibi tarihi dokusunu koruyamamış ve günümüzdeki modern çarşı yapısına uymuş durumda. Çarşıda genellikle tekstil mağazaları faaliyet gösteriyor.


ETİKETLER : salepçizade hacı ahmet efendi izmirin en zarif camileri kemeraltı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber