RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nin konukları Kızbes Aydın ve Itır Bağdadi oldu

24-12-2015 08:53:05
A+ A-
Ali Talak’ın sunduğu ve Ege TV’de seyirciyle buluşan Ege Meclisi programının bu haftaki konukları İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi oldu. Programda kadının siyasetteki yeri masaya yatırıldı.

Konya Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - Bir ekran klasiği haline gelen Ege Meclisi’nde bu hafta “Kadının siyasetteki yeri” konusu gündeme taşındı. Ali Talak’ın sunduğu programda, kadının siyasetteki yeri ve cinsiyet eşitsizliği konusu, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi’nin yorumlarıyla masaya yatırıldı.

“KAMUSAL ALAN ERKEĞE BIRAKILMIŞ DURUMDA”

Cinsiyetler arası eşitsizliğin her alanda var olduğunu söyleyen Bağdadi, “Mecliste yüzde 15 kadın, yüzde 85 erkek var. Ayrıca ücret eşitsizliği söz konusu, bir cinsin devlet harcamaları daha fazla, bir erkek bakış açısı söz konusu. Eğitimde, istihdamda, şiddete maruz kalmada eşitsizlikler var. Bu sadece kadın olmaktan kaynaklanıyor” dedi. Kızbes Aydın da cinsiyet eşitsizliğinin temelinde özel mülkiyeti koruma refleksinin yattığına vurgu yaparak, “Kadınlık hallerinin kendisi siyaseti engelliyor. Özel alan; ev bakımı, temizliği kadınlara bırakılmış durumda. Kamusal alan ise erkeğe bırakılmış, siyasette bir kamusal alandır. Bu toplumsal cinsiyet rolünü kadınlarda içselleştirmiş. İnsanların yarısı da kadın olduğuna göre, kadınların hayatını kolaylaştıran politikalar üretilmeli. Kadın aklının katılmadığı siyaset eksiktir. Kadınların katıldığı ise gerçek demokrasidir” ifadelerini kullandı.

KADINLARA ÇAĞRI

Toplumda erkek egemen bir anlayışın olduğunu belirten Kızbes Aydın, erkekler arasında büyük bir dayanışmanın olduğunu, kadının da potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Kadınların birlikte dayanışma içinde olarak iyi yerlere geleceğini savunan Aydın, “Kadınlara ayrılan dilim çok küçük. Her ilçede 6-7 tane demirbaş erkek siyasetçi varken, listenin altına nezaketen birkaç kadın ekliyorlar. Kadınlar gelin birlik olalım. Bizim erkeklerden eksiğimiz yok hatta fazlamız var, eksik olan erkek egemen anlayıştan kaynaklanıyor. Kadınlar gelin beraber birleşelim” dedi.

“İSTİHDAMA KATILIM YÜZDE 30’UN ALTINDA”

Siyasette karşılaşılan sorunların başında kadınların istihdam edilmede yetersiz kaldığını ve ekonomik olarak erkeklere göre zayıf kaldığını dile getiren Itır Bağdadi, “Kadınların istihdama katılma oranı yüzde 30’un altında. Kadınlar, erkeklerden daha az ücret alırsa erkekler gibi siyaset yapamazlar” dedi. İstihdam edilen kadınların özel mülkiyete katılımlarının düşük olduğunu söyleyen Kızbes Aydın, “Eşitsiz bir yarış var, özel mülkiyetin yüzde 7’si dünyada kadınların. Bu yüzden kadın, kocasının eline bakıyor. Ekonomik sebeplerden dolayı da erkekle yarışamıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

HER ŞEY ERKEK GÖZÜYLE YAPILMAK İSTENİYOR

Itır Bağdadi, “Kadınlarda, toplum önünde bazı şeyleri rahat bir şekilde tartışma eksikliği görüyorum. Söylemek istediklerini erkek diliyle yapmaya çalışıyorlar. Nasıl söyleyecekleri konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Erkekler gibi siyaset yapmaya çalışarak eziliyorlar. Kadınların özel bir bakışı vardır. Kadınlar barışçıldır, savaş olsun istemezler. Aslında problem sistemde, toplumda her şey erkek gözüyle yapılmak isteniyor, kadınlarda bu gözden siyaset yapmaya çalışıyor. Belki de bu yüzden kadın seçmenler kadınlara oy vermiyor. Bence feministler bu açıdan bakıldığında gerçek devrimcilerdir” dedi. Kızbes Aydın ise toplumdaki eksikliklerin kadınların siyasette var olmayışından kaynaklı olduğunu belirterek, “Eğer kadınlar siyasette olursa, hemcinsleri içinde çözüm üretirler. Kadınlar, kendilerine haksızlık yapıldığı için bütün eksiklikleri görür. Kadınların politikacı olması diğer eşitsizlikleri görmeyi de gerektirir. Böyle olunca demokraside rayına oturur” dedi.

“FEMİNİZM ERKEĞİN DEĞİL, EŞİTSİZLİĞİN DÜŞMANI”

Kadın hareketlerinin güçlendikçe siyasette kadının daha çok yer alacağını belirten Aydın, “Kadın-erkek eşitliliği derken, erkeklere düşman olmayı kastetmiyoruz. Bu eşitsizlik erkeklerinde üstüne yük bindirmiş durumda. Ev geçindirmeyi erkeğin üstüne yükleyen sistemde erkekte eziliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliliği erkeğinde yükünü azaltır” dedi. Feminizmin korkulacak bir şey olmadığını da vurgulayan Aydın, “Feminizm erkeğin değil, eşitsizliğin düşmanıdır. Feminizm toplumun demokratikleşmesi demektir. Bizim isteğimiz kadına insan hakları tanınması” dedi.

KADINLAR, KADINLARA OY VERMİYOR

 

Türkiye’de kadın seçmenin erkek seçmene göre 713 bin fazla olduğunu belirten Itır Bağdadi, “Fazla olmamıza rağmen sandıktan yüzde 85 erkek çıkıyor. Demek kadınlar, hemcinslerine oy vermiyor. Siyasi partilerin başında da kadınlar zaten yok. Kadınlara baktığımızda birbirlerinin altını kazıyorlar. Çünkü çekişme çok fazla, çok az pozisyon veriliyor” ifadelerini kullandı.


ETİKETLER : ali talak ege meclisi ege tv Kızbes Aydın Itır Bağdadi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber