RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi’nin konuğu Şahin Aybal oldu

31-12-2015 09:33:53
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege TV'de canlı yayınlanan Ege Meclisi programı, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal’ı konuk etti. Aybal, Bölge Müdürlüğü’nün projeleri hakkında açıklamalarda bulunarak, “İzmir’de orman oranı artıyor. Biz ormanların korunması önemli projeler gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra ormanlarda farklı fidan türlerinin dikerek bölge ekonomisine katkı sağlıyoruz” dedi.

Didim Satılık

HALİL İBRAHİM GÜLER / EGE MECLİSİ - İzmir’de gündenim nabzını tutan Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal oldu. Deneyimli programcı Ali Talak’ın sunduğu programda müdürlüğün faaliyetleri ve projeleri masaya yatırıldı.

İZMİR’DE ORMANLAR ARTIYOR

“Bizim olmazsa olmazımız ormanların korunmasıdır” diyen Aybal, teşkilat olarak bu konuya çok önem verdiklerini söyledi. İzmir ve Türkiye’nin ormanların korunması ve arttırması bakımından nadir bölgelerden biri olduğunu dile getiren Aybal, “Ormanları koruma prensibimiz 7 gün 24 saat olarak belirdik. İzmir ve ülkemiz dünya ormanları arttırma bakımdan nadir yerlerden biridir. Biz buna ülke olarak büyük önem veriyoruz. Biz tabiatı taklit ederek ormanlarımızın bakımını yaparak ekonomiye katkı sağlıyoruz. Dünya için karbon salanımı ciddi bir problemdir. Dolasıyla biz de ülkemizin daha yaşanılır bir yer olması için ormanlarımıza önem göstermeliyiz” dedi.

ORMANLAR 7 GÜN 24 SAAT GÖZETLENİYOR

Ormanların 7 gün 24 saat gözetlendiğini kaydeden Şahin Aybal, “Orman Bölge Müdürlüğü Manisa ve İzmir’i kapsıyor. Bölge Müdürlüğümüzde 8 bölge orman işletme müdürlüğümüz var. Bunlara bağlı olarak da Muradiye ve Torbalı’da iki tane fidanlık bölgemiz, bunların içinde de 82 orman işletme şefliğimiz var.  2 bin 500 personelle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bölge Müdürlüğümüzde 66 kulemizle ormanlarımızı 7-24 gözetliyoruz. Bu kulelerde özellikle yangın dönemi boyunca önemli bir çalışma yürütüyoruz. Bunun yanında kamera sistemleriyle gözetlemelerimiz devam etmektedir” şeklinde görüş belirtti.

5 HELİKOPTER, 1 UÇAKLA MÜDAHALE

İzmir’in orman yangınları konusunda birinci derece hassas bölge olduğunu hatırlatan Aybal, yangına müdahale için 5 helikopter 1 de yangın söndürme uçaklarını olduğunu söyledi. Aybal, “Söndürme gücü yer ve hava olarak ayrılıyor. Yangınlara müdahale etmek için bölgemizde 5 kilometre yarı çapında 500 ton kapasiteli yangın havuzlarımız bulunmakta. Orman yangınları en kısa sürede müdahale etmek için tesisler yaptık. İzmir’de bulanan 5 yangın söndürme helikopterimiz de bulunuyor. Bir de 5 ton kapasiteli yangın söndürme uçağımız var” diye konuştu.

 

 

“BİZ DELİCELERE, ONLAR DA BİZE BAKIYORDU”

Ormanların ağaçlandırma konusunda farklı cins ağaçların kullandığının belirten Aybal, yabani olarak yetişen zeytin ağaçlar olan 'delice'lere aşılama yaptıklarını söyledi. Aybal, “Ormanlara yüzde 75 zeytin ağacı dikilebiliyor. Delice olan mıntıkalarda aşılamalar başlattık. Yıllardır biz delicelere onlar da bize baktı. Özellikle bu aşılarını biz yapıp 3 yıl bakımını biz yapıyoruz. Buradaki yerlerin vatandaşlara dağıtımını yapıyoruz. Bunu da kura ile yapıyoruz. Şu anda 34 köyde ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz” dedi. Ağaçlandırma yapılırken bölgedeki ekonomik alanların da değerlendirildiğini vurgulayan Aybal, “Teşkilat olarak ağaçlandırma yaparken orada yaşayan insanların ekonomisine yardımcı oluyoruz. Oradaki koşullara göre ağaç türleri dikerek vatandaşlara gelir kapısı açıyoruz. Bizim bu mıntıkada çalı türlerine antep fıstıkları aşılıyoruz. Manisa’nın Selendi ilçesinin iki köyünde 1 dekar yer tespit ettik. Burada çalışmalarımıza kısa bir sürede başlayacağız. Ormancılık çalışmaları yaparken orada yaşayan halkımızın sıkıntıya düştüğü dönemler oluyor. Böyle durumlarda sosyal nitelikli projeler devreye giriyor” ifadelerini kullandı.

KÖYLÜLERE KREDİ DESTEĞİ

Ormanları ve çevre ekonomisini geliştirmek için köylülere kredi desteğinde bulunduklarını dile getiren Aybal, kendilerine emir gelmesi halinde yangın söndürme ekibinde yer alan personelin hepsini kadroya alabileceklerini belirtti. Aybal, “Köylülere verdiğimiz kredinin yüzde 20’sini hibe ediyoruz. Bu kapsamda vatandaşlara farklı sistemlerde ödeme seçenekleri de sunuyoruz. Son yıllarda ürün attırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özellikle ceviz, badem, kestane ve fıstık çamı gibi ağaçları dikmeye başladık” diye konuştu.

YILDA 6 MİLYON FİDAN

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olarak fidan dikimine büyük önem verdiklerinin altını çizen Aybal, bu sene 6 milyon fidan dağıtılacağını ifade etti. Aybal, “Biz her yıl olduğu gibi yine 'milyonlarca fidan' diyoruz. Her yıl ortalama olarak 6 milyon fidan dikiyoruz. Biz dikiyoruz fakat bunu halkımızla da paylaşmak istiyoruz. 'Yeni yıla ağaç keserek değil, fidan dikerek girmek istiyoruz' kampanyasına başladık. Bu kapsamda halkımıza fidan dağıtarak ağaçlandırmayı teşvik ediyoruz” dedi.

BAL ORMANLARI TESİSLEŞİYOR

 

Bal ormanlarını tesisleştirdiklerini ve bunun bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını kaydeden Aybal, “Bal üretimi desteklerini köyde bir yıl ikamet etmiş vatandaşlara verebiliyoruz. Bunun dışındaki köylülere maalesef destek veremiyoruz. Bal üretimine destek amaçlı bal ormanları tesisleştirdik. Bu güne kadar 6 tane bal ormanı tesisi yaparken, buna ilave olarak 7 tane daha ekliyoruz. Bal ormanları içinde akasya, lavanta ve kekik gibi bitkiler dikerek bal üretimine destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.ETİKETLER : ali talak ege meclisi İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ege tv Şahin Aybal
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber