RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Burhan Özfatura anlatıyor

01-01-2016 08:56:44
A+ A-
İzmir'e iki dönem büyükşehir belediye başkanı olarak, iki yıl da defterdar olarak hizmet eden, Türk sağının önemli isimlerinden Burhan Özfatura'ya “Anlat Ustam” diyoruz bu ay.

Manisa Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Dr. Burhan Özfatura, Türkiye'de muhafazakar siyasetin ağabeylerinden biri. Turgut Özal döneminde Türkiye'nin maliye politikalarının şekillenmesinde etkili olan Özfatura, iki dönem yaptığı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında icraatları ve söylemleriyle gündemden düşmedi. Özfatura'nın mütevazı yapısı ve cana yakın kişiliği, sohbetine de yansıyor. Sağın önemli ismi Özfatura'nın AK Parti'ye önemli eleştirileri var.

 

 

Doğumunuzdan, ailenizden bahseder misiniz?

Ben aslen Bursa Mustafakemalpaşa doğumluyum. Ama atalarımız Kırım'dan önce Tosya'ya gelmişler. Üç numaralı dedem Tosya'dan Selanik'e tayin olmuş. Sanıyorum o da benim gibi Mülkiye mezunu. Selanik'te maliyeci olarak görev yapmış ve bir dönem Sultan Abdülhamid'e mabeyn katibi olarak hizmet etmiş. Balkan Harbi'nde de şehit olmuş. Mübadelede de anne tarafım İzmir'e, baba tarafım Bursa'ya gelmiş. Ben de 1943'te orada doğmuşum. Biz fakir bir aileydik ama çok şükür kimseye muhtaç olmadan yaşadık. Benim babam ilkokul hademesiydi. Allah devlete zeval vermesin, ben ortaokulu ve liseyi parasız yatılı, üniversiteyi de Mülkiye'de burslu okudum. Yine devlet baba bizi gönderdi, Belçika'da katma değer vergisi üzerine ihtisas yaptım. Sonra da sınavlara girdim ve 1967'de hesap uzmanı oldum. Askerliği de o dönemde Mardin Kızıltepe'de yaptım. Dönüşte Hesap Uzmanları Kurulu tarafından İzmir grup başkanı olarak atandım. Belçika'ya gidişim o dönemde oldu. Belçika'dan dönünce de İzmir Defterdarı olarak atandım. Maliye Bakanı Deniz Baykal'dı.

 

Defterdarlıktan ayrılışınız ve üniversiteye geçişiniz nasıl oldu?

Hükümet değişip te koalisyon gelince 13 defa görev yerimi değiştirmek istediler ama maliye bakanı imzalamadı. En son AP'nin İzmir'deki ekabir takımı gidip Demirel ile görüşmüşler, o imzalamış. Böyle olunca da Allah rahmet eylesin, Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon beni çağırdı ve “İstediğin yere atamanı yapayım” dedi. Öyle olunca ben üniversiteye geçtim. DEÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde maliyet muhasebesi dersleri verdim. O arada da ücret sistemleri konusunda master, işgücü planlaması konusunda da doktora yaptım.

 

Turgut Özal ile bu dönemde mi tanıştınız?

Ben rahmetli Turgut Ağabey ile hesap uzmanlığım döneminden tanışıyorum. Bir dostluğumuz oluşmuştu, o dönem o DPT müsteşarıydı. 24 Ocak kararlarında, 12 Eylül'de ve 83 reformlarında vergi ile ilgili kısımlarda hasbelkader benim de katkım oldu. ANAP'ı kurmak için başbakan yardımcılığından istifa edince Antalya'ya gitti ve beni çağırdı. Ben aslında ANAP'ın fiilen kurucularındanım, ama üniversitede görevim olduğu için o dönem resmen partili olmadım. Ekmek parası sonuçta, başka gelirim yoktu. Ama hem merkez hem İzmir teşkilatlarının kuruluşunda görev aldım. Ben politikadan soğumuştum ve bu yüzden rahmetli sürekli fırça çekiyordu, aday olmamı istiyordu. Rahmetli ağabeyimle Hacc'a gidince fırçadan kurtuldum. Çünkü ulaşamıyordu.

 

Ama yine de kurtulamadınız...

Evet. Mahalli seçimlerde paçayı kurtaramadık, aday olduk ve nasipmiş, kazandık. 89'daki seçimi kaybedince başbakanlık müşaviri olarak görev yaptım. Sonra Yıldırım Akbulut başbakan oldu, ben Hasan Celal Güzel'in ekibinde olduğum için etik olmaz düşüncesiyle bıraktım. Yeminli mali müşavirlik yaparak ekmeğimi kazandım. Nasipmiş, 94 seçimlerinde tekrar aday oldum ve kazandık. Şimdi de hayatımızı sürdürüyoruz, ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Bu anlamda bir hırsım da yoktur zaten. Üç çocuğum, beş torunum var. Çok şükür.

 

Kemal Kılıçdaroğlu'nu da çok eskiden tanıdığınızı biliyorum ben...

Çok severim kendisini. O dönem gerçekten canavar gibi bir ekip vardı maliye bakanlığında. Kemal Kılıçdaroğlu da en zor işleri verdiğimiz bir arkadaşımızdı. Bir gün Özal ile toplantıda “Turgut Ağabey, getir bu çocuğu Bağ-Kur'un başına, düzeltir” dedim. Ne kadar katkım oldu bilemem ama böyle bir fikir vermiştim Özal'a. Orada çok başarılı oldu, sonra SSK'nın başına geçti, orada da çok başarılı oldu. Tayyip Bey'in dediği gibi öyle başarısız falan değildi.

 

Birikimleriniz ışığında günceli değerlendirmenizi rica edeceğim; bugün muhafazakar demokrat olarak kendini tanımlayan bir yönetim var Türkiye'de. Siz bu tanıma katılıyor musunuz?

Ne muhafazakardır, ne de demokrattır. Ben o kadroyu 40-50 yıldır tanıyorum. Biliyorsunuz biz üç başkan olarak görev yaptık. Tayyip Bey İstanbul'da, Melih Gökçek Ankara'da, ben de İzmir'deydim. Onları tanıyorum ve nasıl bu kadar değiştiklerine de akıl sır erdiremiyorum. Muhafazakar diye ortaya çıkan bir grup, İslamiyet'e en büyük zararı verdi. İki kırmızı çizgi vardır İslamiyet'te; biri şirk suçu, yani kimseyi putlaştırmayacaksın, Allah dışında kimsenin önünde eğilmeyeceksin. İkincisi de kul hakkı; şehit bile olsan kul hakkından paçayı kurtaramıyorsun. Şimdi bakıyoruz bugünkü ortama, Tayyip Erdoğan'ı tövbe tövbe putlaştırıyor adam. Neler neler söylüyor!

 

Burhan Özfatura'nın gençlere öğüdü ne olur?

Genç nesil bizden daha bilgili ama bastırılmış. Eğitimimiz ezberci ve ufuk açmıyor. Siz çocuklara dürüst olmayı, korkusuz olmayı, geniş ufuklu olmayı ve sağlıklı analiz yapmayı öğreteceksiniz. Ve tabi Türkiye'de bugün bir hukuk devleti yok, baskı var gençlerin üzerinde. Kimin ne zaman nasıl suçlanacağı belli değil, yargı politize oldu. Gençlere örnek olarak gösterebileceğimiz çok az insan var. AKP'nin ülkeye verdiği en büyük zarar bu. Gençler mutlaka memlekete sahip çıksınlar, kendilerini iyi eğitsinler, en az bir ama mümkünse iki yabancı dil öğrensinler ve hayatlarında hiçbir zaman yalan söylemesinler. Hiçbir şekilde de taviz vermesinler. Ben ümitsiz değilim. Mevcut duruma fevkalade üzülüyorum, ama bu vatan bizim.

 


ETİKETLER : izmir gündem röportaj söyleşi haber burhan özfatura belediye başkanı turgut özal muhafazakar demokrat
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJLAR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber