RSS / XML
18-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Kemeraltı çarşısında Musevi kültürü: Sinagoglar

01-01-2016 09:35:51
A+ A-
Roma dönemine dayanan İzmir’deki Yahudiler, 1605 yılına kadar sayılarındaki yetersizlik sebebiyle örgütlenememiştir. 1605 tarihinden itibaren Osmanlı Devleti’nin dış ticaretinde İzmir’in önemli bir liman kenti olarak ortaya çıkması ile İzmir’e yönelen Yahudi göçleri de artış gösterdi. Yahudilerin İzmir'deki merkezini de Kemeraltı ve çevresi oluşturdu.

Antalya Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - Modern İbranice’de toplantı evi ya da ibadet evi anlamına gelen sinagoglar, büyük bir ibadet salonuna ve dini çalışmalar için küçük odalara sahiptir. Bazı sinagoglarda ise bunlara ek olarak toplantı salonları ve ofisler de bulunur. Kemeraltı'nın sinagogları, mimari açıdan ortak özellikler sergiler.

 

 

İZMİR’İN İLK SİNAGOGU: ETZ HAYİM

İzmir’in ilk sinagogu olduğu bilinen, İbranicede “Hayat Ağacı” anlamına gelen, Bizans döneminden beri mevcut olduğu düşünülen bu havra, İzmir yangınlarında birkaç kez zarar görmesine rağmen 1851 yılında restore görmüş ve günümüze ulaşmıştır. Etz Hayim Sinagogu günümüzde uğradığı tahribatlardan ötürü kullanılmayacak durumdadır.

 

 

ŞALOM SİNAGOGU

Aydın’dan İzmir’e göçen Musevilerin burada ibadet etmesinden ötürü “Aydınlılar Sinagogu” olarak bilinen ibadet evi, 1800, 1841 ve 1889 yıllarında onarım gördü. Dış cephede yer alan metinde 1841 tarihinde İzmir’de çıkan yangının bu sinagogun önünde durduğu ve söndüğüne dair bir kitabe yer alır.

 

HEVRA SİNAGOGU

1999 yılından beri tavanının çökmesinden dolayı kullanılmayan yapı, ilk onarımını 1838 yılında görmüş, 1841 yılında ki yangında gördüğü tahribattan ötürü kullanılma, 20. Yüzyıl başında tekrar onarım görmüştür.

 

BİKUR HOLİM SİNAGOGU

İzmir’deki salgın hastalıklardan dolayı hastane hizmeti vermiş bu havra, 1724 yılında Salomon de Ciaves tarafından yaptırılmıştır. 1742 tarihinde yanan sinagog 1745 yılında tekrar yapılmış, 1772 tarihinde tekrar yanan sinagog, Musevi Cemaati’nin padişahtan aldığı izin ile 1802 yılında yeniden yaptırılmıştır.

 

SİNYORA SİNAGOGU

Tüccar olan bir kadın tarafından yaptırıldığı için “Sinyora” adını alan havra 1841 yangınında büyük hasar görmüş ve 1900, 1940,1997 ve 2006 yılların da onarım geçirmiştir. Kilise yapısını andıran iç mekânıyla diğer sinagoglardan ayrılan bir tarzı vardır.

 

ALGAZİ SİNAGOGU

Barnai isimli bir araştırmacı tarafından kadınlar mahfilinin bulunmayışından ötürü Sabatay’ın dini mekanı olarak gösterilen sinagogun, 1724 tarihinde İzhak Algazi tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. 1841 yılında birçok yapı gibi yangından zarar görmüş olan Algazi Sinagogu’nun kapısında 1889 ve 1901 yıllarında onarıldığı yazmaktadır.

 

PORTEKİZ SİNAGOGU

Kuzey Afrika ve Venedik’ten göç eden Portekizli “Maranolar” tarafından 1569’da yaptırıldığı düşünülen sinagog, 1648 yılında İzmir’de, 1655 yılında da Kudüs’te mesihliğini ilan eden Sabatay Sevi ve ona inananlar tarafından kullanıldı. 1976 tarihinde ki yangında çatısı ve bir duvarı hasar gören sinagog, bir dönem depo olarak işlev gördü. 2005 yılında ön cephesi düzenlenen Portekiz Sinagogu, günümüzde kullanılmamaktadır.

 

HAHAMBAŞILIK

1840 yılında Behor Yomtov Danon tarafından yaptırılan bina, cemaatin idari ve resmi işlerinin yanı sıra hamamlara ve ailelerine yardım amacıyla inşa edildi. 1997 yılına kadar Musevi Cemaati’nin tüm resmi işleri burada yapıldı. Bugün harap durumda olan yapı, dönemdeki orijinal hali ile günümüze kadar ulaşmıştır.


ETİKETLER : kemeraltı izmir konak haber gündem güncel sinagog musevi eski izmir tarih
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber