RSS / XML
20-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir Kitaplığı: Melih Gürsoy'dan “Bizim İzmirimiz”

03-01-2016 09:18:16
A+ A-
Melih Gürsoy'un İzmir üzerine uzun okumalar ve incelemeler yaptıktan ortaya çıkardığı “Tarihi, Ekonomisi ve İnsanları ile Bizim İzmirimiz” başlıklı çalışma, tarihi kaynaklar ve anılarla bezenmiş hem keyifli hem faydalı bir eser.

Aydın Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Evlerden, ofislerden ibaret bir beton yığınını “kent” yapan şey, onun insanlarından başka nedir? Kent kültürü dediğimiz, kentsel kimlik dediğimiz kavramları coğrafyanın yönlendirmesiyle insanlar ortaya çıkarmıyorlar mı? Dolayısıyla bir kentin şekli şemali, mezhebi meşrebi o kentin insanlarından ayrı ve bağımsız düşünülemez. Bir kenti anlamanın yolu, o kentin insanlarını tanımaktan ve anlamaktan geçer.

 

İzmir'in artık kendini uzun süredir emekliye ayırmış işadamlarından Melih Gürsoy, İzmir üzerine uzun okumalar ve incelemeler yaptıktan sonra önemli bir kitap çıkardı ortaya. “Tarihi, Ekonomisi ve İnsanları ile Bizim İzmirimiz” başlıklı çalışma, kentin tarihinden girip, ekonomik yapısıyla devam edip önde gelen simalarının profillerini ve hatıralarını aktararak oldukça farklı bir formata sahip.

 

 

Bilhassa ve doğal olarak İngiliz ve Fransızca kaynakları bir araya getiren Gürsoy, kitapta pek çok metne konu olmuş İzmir'in uzun tarihinin hasılasını kendi üslubunca aktarıyor okuyucusuna. İzmir'in sosyal yapısına şekil vermiş olan iktisadi tarihine de değinen kitabın bence en keyifli bölümü ise “Firmalar ve İnsanlar” başlıklı son kısım. Burada eserin yayınlandığı 1993'e kadar İzmir'in belli başlı büyük şirketleri ile Gürsoy'un bu şirketler ve sahipleri hakkında anılarına dayanan anlatımlarına yer veriliyor.

 

Tarihi, Ekonomisi ve İnsanları ile Bizim İzmirimiz başlıklı kitap, 2013 yılında İngilizce'ye de çevrildi. Kendi çabalarıyla eserinin İngilizcesini yayınlayan Gürsoy, EXPO sürecinin devam ettiği o günlerde kitabın BIE delegelerine dağıtılması için uğraş verdi. Bunu yaparken tam 89 yaşındaydı. Şimdi 91 yaşında olan bu İzmir aşığı beyefendi insanı sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

 

 

MELİH GÜRSOY KİMDİR?

1924 yılında İzmir'de doğdu. 1945 yılında Robert Kolej'i bitirdi. 1947'de Teksas Üniversitesi'nde makine mühendisliği yüksek lisansı yaptı. 1963'ten itibaren kurduğu şirketlerle İzmir'de mühendislik faaliyetleri yürüttü. EBSO, TİKV ve EGEV'de yöneticilik, İhracatçı Sanayiciler Derneği'nde kurucu başkanlık görevlerinde bulundu. 30 yıla yakın süre Pakistan'ın İzmir Fahri Konsolosluğu'nu yürüttü. Toplam 10 kitap yazdı ve yayınladı.

 

 

TARİHİ, EKONOMİSİ VE İNSANLARI İLE BİZİM İZMİRİMİZ

Yazarı: Melih Gürsoy

Yayıncı: Kendi yayını

İlk basım: İzmir, 1993

İngilizce basımı: 2013

320 sayfa.


ETİKETLER : Melih Gürsoy izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber