RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Smyrna Bank'tan günümüze İzmir'in banka binaları

07-01-2016 10:17:30
A+ A-
Osmanlı'nın en önemli ticaret merkezlerinden olan İzmir'de 1842 yılında açılan Smyrna Bank, kentin ilk ve en eski bankası olma özelliğini taşıyor. Bugün dünyanın en büyük bankaları olan Credit Lyonnais'nin Osmanlı döneminde İzmir'de şubesinin olduğu biliniyor. Kentte bu denli eski dönemden olmasa da erken Cumhuriyet döneminden kalma çok sayıda tarihi banka binası hala varlığını sürdürüyor.

Gaziantep Satılık

ENGİN TATLIBAL / EGE MECLİSİ - Yapı dergisinin Ocak 2016 sayısında Eti Akyüz Levi ve Umut Devrim Genç imzasıyla yayınlanan ve “İzmir'de Tarihi Banka Yapıları” başlığını taşıyan makale, kentin çokça dikkat edilmeyen bir mimari boyutunu ön plana çıkardı. Biz de buradan hareketle İzmir'in kent merkezindeki tarihi banka binalarını derledik.

 

 

OSMANLI BANKASI BİNASI (1926)

Konak'ta Fevzipaşa Bulvarı girişinde yer alan tarihi bina, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi'nin ünlü İtalyan sanatçısı Guilio Mongeri'nin imzasını taşıyor. Sekizgen köşe kulesi ile dikkat çeken yapı, Konak Pier yaya üst geçidinden geçen binlerce İzmirlinin ve turistin fotoğrafını çektiği bir bina. 1936'da Osmanlı Bankası olarak inşa ediyen yapı, bankanın özelleştirilmesinin ardından özel bir bankanın mülkiyetine geçti.

 

 

BANCO DI ROMA (1932)

İzmir'deki Banco di Roma'nın ilk binası Pasaport'taydı. Ancak 1922 yangınında bina ortadan kalkınca Mimar Ahmet Kemal Bey tarafından Fevzipaşa Bulvarı girişinde bulunan yapı inşa edildi. Yapının köşe kapısı Banco di Roma, bugün Vakıflar Bölge Müdürlüğü olan yan kısmı ise ABD Konsolosluğu idi.

 

 

ZİRAAT BANKASI (1930)

Gazi Bulvarı'nın Şehit Fethi Bey Caddesi ile kesiştiği noktada bulunan ve yüksek tavanlı iki kattan oluşan yapı, cephesindeki başak figürleriyle dikkat çeker. Şu anda banka tarafından kullanılmayan binanın farklı amaçlarla değerlendirilmesi planlanıyor.

 

 

BANCO COMMERCIALE ITALIANA (1927)

Bir diğer Mongeri eseri olan yapı, Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer alıyor. İtalyan bankasının kapanmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na ev sahipliği yapan binada halen özel bir banka şubesi faaliyet gösteriyor.

 

 

DENİZCİLİK BANKASI (20'nci yüzyıl başı)

Milli Kütüphane'nin de mimarı olan Tahsin Sermet Bey'in eseri olan yapı, Pasaport'ta bulunuyor. Denizcilik Bankası olarak yıllarca faaliyet gösteren binada daha sonra Denizcilik İşletmeleri İdaresi faaliyet gösterdi. Şu anda Kıyı Emniyeti Bölge Müdürlüğü olarak kullanılmakta.

 

 

YUNAN ULUSAL BANKASI (1891)

Pasaport'ta yer alan en eski yapılandan biri olan ve bugün Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü olarak kullanılan pembe yapı, 1891'de İzmir Borsası olarak inşa edildi ve kullanıldı. Yunan işgali döneminde ise Yunan ulusal bankası olan “Etniki Trapeza” burada faaliyet gösterdi. İşgalden sonra yeni borsa binasının yapılmasıyla paket (kargo) postanesi olarak uzun süre kullanıldı. 


ETİKETLER : İzmir'in banka binaları tarihi banka binaları banka binaları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Bircan selo 2016-01-10 15:48:56
İzmir in tarihi mirasına sahip cıkalım
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber