RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nde gündem:'Tapu-Kadastro'

16-01-2016 09:32:01
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu, Ege TV’de canlı yayınlanan Ege Meclisi Tapu-Kadastro İzmir 3.Bölge Müdürü Burhan Usta’yı konuk etti. Usta, Tapu kadastro bilgi sistemi (TAKBİS) ve e-randevu sistemi ile tapu kadastroda önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Tapu Müdürlüklerini aynı binada toplama projesine 10 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldığını belirten Usta, bu durumun vatandaşa büyük bir kolaylık sağlayacağını kaydetti.

Denizli Satılık

HALİL İBRAHİM GÜLER / EGE MECLİSİ- İzmir’de gündemin nabzını tutan Ege TV’de canlı yayınlanan Ege Meclisi'nin konuğu Tapu-Kadastro İzmir 3.Bölge Müdürü Burhan Usta oldu. Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu programda, tapu-kadastroda hayata geçen projeler ele alındı.

MEKANSAL SORUN ÇÖZÜLDÜ

Göreve geldiklerinde ilk olarak mekansal sorunu ele aldıklarını belirten Usta, “İzmir,Aydın, Manisa  ve ilçeleri müdürlüğümüz kapsamında yer alıyor. 67 müdürlükle çalışmalarımıza devam etsek de kapananların dışında 118 birimde işimize devam ediyoruz. Başarının sırrını çalışanın ortamına bağlıyorum. Biz bunu ön planda tuttuk. Personelin daha iyi çalışması için arşive ihtiyaç vardır. Mekansal düzenlemede İzmir Aydın Manisa’da 127 bin çalışmada bulunduk. Genel olarak hükümet konaklarında kaymakam valilerimizin yardımıyla genişletmeye başlattık. Eski olan adliye, jandarma binalarını alarak bu işlemimizi gerçekleştirdik.  İzmir’de ilk olarak mekansal sorunu çözdük” dedi.

TAPU SARAYI İÇİN GERİ SAYIM

Tapu Müdürlüklerinin Alsancak’a taşınmasının hükümetin projesi olduğuna vurgu yapan Usta, bu projeye 10 milyon TL bütçe ayrıldığını söyledi. Usta, “Tapu Müdürlüklerinin Alsancak’ta toplanması bir hükümet projesidir.  Verilen talimatla birlikte Alsancak’ta alınan 11 bin metrekarelik kapalı tütün fabrikasının tadilatını yaptırdık. Biz buraya ‘Tapu Sarayı’ diyoruz. Müdürlüğü Konak’a getirmemizdeki amaç, personeller arasındaki aktarımı gerçekleştirmektir. Böylelikle personeli az olan yere fazla olan yerden aktarma yapabileceğiz. Burada vatandaşlar işlemlerini bir yerden yapabilecekler. Hükümetimiz bu projeye yaklaşık 10 milyon gibi ciddi bir yatırım yaptı. Şimdi buna karşı gruplar var ama zamanla onlar da İzmir için çok yararlı bir proje olduğunu görecektir” şeklinde görüş belirtti.

TAKBİS İŞLEMLERİ KOLAYLAŞTIRDI

TAKBİS’in ne olduğu ve işleyişi hakkında bilgi veren Usta, “TAKBİS tapu kadastro bilgi sistemidir. TAKBİS’i Türkiye genelinde tek yapan kurumlardan biriyiz. Tapu bilgi sistemini bilgisayar alanına taşıyarak vatandaşlara daha hızlı ve kolay hizmet vermek için hayata geçirildi. Vatandaş isteği bilgiye rahatlıkla ulaşabilir. TAKBİS Gayrimenkullere anında ulaşmadır. Bu çok önemli bir uygulamadır. TAKBİS ile bir düğmeyle bütün kayıtları verilebilir” ifadelerine yer verdi.

E-RANDEVU SİSTEMİ

E-randevunun tapu işlerinde vatandaşa büyük kolaylık sağladığının altını çizen Usta şunları kaydetti: “Biz aynı zamanda e-randevu sistemi oluşturduk. Vatandaşımız 1 gün önce randevusunu alıp 5 dakika önce daireye gelerek sisteme düşmüş olan işini rahatlıkla hallediyor. Bu kurumumuzun vatandaşa ne kadara iyi hizmet ettiğinin göstergesidir. Parsel sorgulama kurumuzun vatandaşımıza sunduğu çok iyi uygulamalardan birisidir. İnternet üzerinden mahallesinin parselini yazdığı zaman istediği bilgiye ulaşabilir.  Biz teknolojiyi kullanan ender kurumlardan biriyiz.”

İNTİKALDEN CEZA GELEBİLİR

Vatandaşların intikal konusunda dikkatli olması gerektiğini belirten Usta, “İntikal ölümle başlar. Ölümden sonra gayrimenkulle ilgili Maliye’ye verasetle intikal vergisiyle ilgisinin kesildiğine dair beyanname vermesi gerekir. Bunu 4 ay içerisinde yapmazsa ceza ödemek zorunda kalır. Sulh hukuk mahkemeleri ve noterlere bu beyannameleri verebilirler. Önce veraset belgesini alıp beyannamesini verip ilişiklerini kesecekler. Verasetle intikal vergisiyle ilgisini kesmeden biz herhangi bir işlem yapamıyoruz” dedi. 

Tapu-Kadastro 3.Bölge Müdürü Burhan Usta'ya çalışma arkadaşları Bölge Müdür Yardımcıları Mehmet Öztürk ve Mehmet Sözen,  Konak Tapu Müdürü Hilmi Kısaagil ile Halkla İlişkiler ve Kalite Şube Müdürü Nimet Balım program öncesi ve sonrası eşlik etti.


ETİKETLER : tapu kadostro bölge müdürlüğü burhan usta takbis işlemleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber