RSS / XML
16-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi'nin konuğu Yasemin Reşitoğlu oldu

30-01-2016 08:58:55
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak'ın hazırlayıp sunduğu ve Ege TV'de izleyici ile buluşan Ege Meclisi programının bu haftaki konuğu Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu oldu.

İstanbul Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - Bir ekran klasiği haline gelen Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu oldu. 20 yıllık bir vakıf olarak, Türkan Saylan’ın fikir önderliğinde kurulduklarını belirten EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu, ‘’Biz yerelde bir şeyler yapma amacındayız. Avrupa’da her yerde yerele göre sorunlar çözülüyor. Biz de yereli önemseyerek kurulduk. İzmirliler bize daha çok destek versin. İyi şeyler yaptığımızı düşünüyoruz. İyi bir noktadayız ‘’dedi.

AİLELER YURT ORTAMINDAN MEMNUN

8 yıldır yönetimde olduğunu ve amaçlarının ağırlı olarak öğrencilere burs vermek olduğunu vurgulayan Reşitoğlu, ‘’Temel amacımız eğitimde fırsat eşitliği sağlamak. Yereldeki en büyük eğitim vakfıyız. Soma’da bile öğrenci yurdumuz var. Gerçekten küçük kasabalarda öğrenci yurtlarına daha çok ihtiyaç var. Küçük yerlerde kız öğrencilere ev kiralamıyorlar. Ailelerde yurt ortamından çok memnunlar, 90’dan fazla öğrencimiz var. Asıl hedefimiz ise İzmir’de bir kız yurdu yapmak, bu konuda da yol almış durumdayız’’ ifadelerini kullandı. Çok fazla üniversite ve fakültenin açılmasına rağmen barınma ihtiyacının düşünülmediğini dile getiren Reşitoğlu, ‘’Bir üniversite ya da fakülte açıyorsanız, en az onun yarısı kadar barınma imkânı yaratmanız gerekiyor. Bir ev kiralamanın yükümlülüğü ile yurtta kalmanın aynı değil. Aileler yurdun daha güvenli olduğunu düşünüyor’’ dedi.

BİRÇOK PROJEMİZ MEVCUT

13-15 senelik projeleri bulunduğunu, yeni bir projedense, önceki projeleri sürdürebilmenin daha değerli olduğunu belirten Reşitoğlu, ‘’13. Kez düzenleyeceğimiz heykel yarışması yapacağız. Ülkemizde sanatla ilgili eğitim veren fakülteler üvey evlat muamelesi görebiliyor. Daha fazla değer görmeleri için bizde böyle projeler yapıyoruz. Ayrıca öğretmenlere yönelik seminerler düzenliyoruz. Öğretmenler kendi sınıflarındaki çalışmaları bu semineler de sunuyorlar ve diğer öğretmenler de bunu kullanmak isterlerse kullanıyorlar. 750 tane öğretmen ile şu an bu projeyi uyguluyoruz. Çocuk ve gençlik edebiyatı günleri başlattık. Ülkemizde eksik olan bir alana girdiğimizi düşünüyoruz. Çocuk edebiyatına yönelik pek çok yayın var. Bunları biz neye göre seçmeliyiz, hangi alanda daha kaliteli bir okuma yapabiliriz, okumayı arttırmak için ne yapılabilir bunu tartıştığımız bir platform yarattık. Yine ‘Eğitimde sistem düşüncesi’ adı altında, ABD’deki bir kuruluşla ve Mühendis Odası ile birlikte ortak bir çalışma yapıyoruz. Mühendislik yaklaşımını eğitimle birleştiriyoruz. Bu projeyi de sürdürebilir hale getirmek bizim için önemli’’ şeklinde konuştu.

13 BİN 700 CİVARINDA ÖĞRENCİYE BURS VERDİK

Destek mantığı ile öğrencilere birçok ders verdiklerini söyleyen Reşitoğlu, ‘’Bizim yarattığımız programlarla; drama, İngilizce, müzik, matematik, Türkçe, sosyal gibi eğitimler veriyoruz. Bunu dershane mantığıyla karıştırmamak gerekiyor. Aynı zamanda taşıma olarak öğrencileri merkezimize getiriyoruz. Anaokulu birimimiz var. Anne çocuğunu yarım gün gelip bırakabiliyor. Ailelere de program uyguluyoruz’’ dedi. Bugüne kadar 137 bin öğrenciye burs verdiklerini belirten Reşitoğlu, burs koşulları gereği genelde eğitim fakültesinde okuyan ve başka şehirlerden gelen öğrencileri tercih ediyoruz. İlköğretim ve lise bursiyerlerimizde ise burs komisyonu ailelerle görüşerek kime vereceğini seçiyor. Bu eğitim süreçleri 4-5 yıl olduğu için planlı çalışmak zorundasınız’’ ifadelerini kullandı.‘İzmir gençlere kucak açıyor’ projesinden de bahseden Reşitoğlu, ‘’Üniversiteler açıldığı zaman STK ve belediyeler, otogarlara kamp kuruyor. Dışarıdan gelen öğrencileri yönlendiriyorlar. Kimler burs veriyor, nerede barınılabilir gibi konularda broşürler dağıtılıyor. Web siteleri ve sosyal medya gibi mecralardan haberdar olabiliyorlar, duyurular yapılıyor. İnternetten bize başvuru yapıyorlar, sonra bir eleme yapılıyor. Eleme sonucunda biz çocukların hepsiyle tek tek görüşüyoruz. Burs verildikten sonra ise başarısını düşürmemesine dikkat ediyoruz. Bursiyerin özel bir durumu varsa, çocuğumuz bursun dışına çıkarılıyor ama ona başka bir koldan destek vermeye çalışıyoruz. Elimizi hiçbir şekilde çekmiyoruz. Bursların miktarı sabit, ortaokul birimine 75, lise birimine 150, üniversite birimine 225 lira veriliyor. Her yıl bu miktarlar düzenleniyor. 4 ya da 5 yıl süreyle burs verme garantimiz var’’ dedi.

BAĞIŞCILARIN BİR TELEFON UZAĞINDAYIZ

İzmir halkının bu konuda çok duyarlı olduğuna değinen Reşitoğlu, ‘’Tamamen bağışçılarımız üzerinden kaynak sağlıyoruz. Pek çok kurumsal bağışçımız var. Biz bankamatik bursiyeri olmak istemiyoruz. Kişisel olarak onları takip edelim istiyoruz. Bir şirket bunu yapamaz. O yüzden bunu bizim üzerimizden yapıyorlar’’ şeklinde konuştu. Gönüllü ve bağışçı olmak isteyen insanlara bir telefon uzaklıkta olduklarını söyleyen Reşitoğlu, ‘’Ağırlıklı olarak merkezimizi ziyaret edebilirler, web sitemizden form doldurabilirler, ama onların bir telefon uzaklarındayız. Biz gelen bütün bağışları bir havuzda topluyoruz. Bu bağışlar 1 birime dönüştüğü zaman onu o zaman öğrenciye veriyoruz’’ dedi.


ETİKETLER : ege meclisi ali talak ege çağdaş eğitim vakfı yasemin reşitoğlu öğrenciye burs
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber