RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi’nin konuğu Itır Bağdadi oldu

27-02-2016 09:42:34
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu Ege Meclisi’nin konuğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi oldu. Bağdadi Türkiye’nin mülteci konusunda politikasının bulunmadığını, Avrupa'nın ülkeye mülteci çöplüğü gözüyle baktığını kaydetti. Bağdadi, Avrupa’nın Türkiye’nin demokratikleşmesini umursamadığını belirterek, “Nasıl Türkiye’ye daha fazla Suriyeli yerleştirebiliriz” düşüncesi içinde olduklarının altını çizdi. Türkiye’de bulunan mülteci kamplarında kadınların taciz ve hırsızlıklara karşı nöbet tutarak uyuduklarını belirten Bağdadi, Kayseri’de öğretmeni tarafından tacize uğradığı için intihar eden Cansel K.’nın ölümünün sistematik bir cinayet olduğunu söyledi.

Manisa Satılık

HALİL İBRAHİM GÜLER / EGE MECLİSİ - İzmir’de gündemin nabzını tutan Ege Meclisi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi’yi konuk etti. Deneyimli Programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu, Ege TV'den yayınlanan programda; Türkiye’de mülteci sorunu ve Kayseri’de öğretmeni tarafından tacize uğradığı için intihar eden Cansel K.’nın ölümü ele alındı.

KADINLAR KAMPLARDA NÖBET TUTUYOR

Türkiye’deki kamplarda mülteci kadınların taciz ve hırsızlığa karşı korunmak için nöbetleşe uyuduklarını dile getiren Bağdadi, “Avrupa Türkiye’deki demokratikleşmeyi çok fazla umursamıyor, onlar nasıl daha fazla Suriyeliyi Türkiye’ye  yerleştirebiliriz düşüncesindeler. Türkiye Suudi Arabistan ile bir ittifak yapılmaya zorlanıyor. Suudi Arabistan ise bazı konularda Türkiye’ye destek olmayacağını söyledi. Avrupa’da bu konuda katı bir duruş sergilediğini biliyoruz. Bu yüzden Türkiye’yi ilerleyen günlerde zor günler bekliyor. Kamplarda bulunan kadınlar nöbetleşe uyuyorlar. Buradaki kadınlara ciddi tacizler yapıldığı için onlar da böyle bir önlem alıyorlar. Hırsızlık, şiddet, erken evlendirme gibi durumlar da meydana geliyor. Suç işleyen Suriyeli göçmenlere cezai uygulama da yapılamıyor” dedi.

TÜRKİYE’YE MÜLTECİ ÇÖPLÜĞÜ GİBİ BAKIYORLAR

Avrupa’nın Türkiye’yi mülteci çöplüğüne çevirmek istediğini kaydeden Bağdadi, “Avrupa Türkiye’yi bir mülteci çöplüğüne çevirmek istiyor. Ben bu durumu çıktığım her platformda söylüyorum. Avrupa, Türkiye mültecileri tutsun da, nasıl tutarsa tutsun diyor. Türkiye nasıl çıkacak ki bu durumun altından? Türkiye’de 2,5 milyon mülteci bulunuyor. Bu kişilerin ülkeye nasıl entegre olması bekleniyor. Bunun yarısı Avrupa’ya gitmeye çalışırken bir kısmı da Türkiye’de kalmak isteyecek. Şuan ülkede çalışan mülteciler sağlıksız koşullarda çalışıyor ve bu da ekonomimize büyük zarar veriyor” diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN MÜLTECİ POLİTİKASI YOK

Türkiye’nin mülteci konusunda misafirperver olduğunu fakat politikasının bulunmadığını kaydeden Bağdadi, “Suriye’den gelen ilk grup ülkeye çabuk adapte oldu diyebiliriz. Zengin gruplar diye nitelendirdiğimiz bu kişiler, savaş başlamadan bütün mal varlığını satarak Türkiye’de dükkan satın aldılar. Daha sonra gelen gruplarda bu durum değişiyor. Bu insanlar sefalet içerisinde yaşıyorlar. Bu durum için Türkiye’ye kızmıyorum. Avrupa’yı gördükten sonra Türkiye’nin çok daha fazla misafirperver olduğunu gördüm. Türkiye misafirperver fakat mülteci politikası bulunmuyor, bizim sorunumuz da bu zaten” ifadelerini kullandı.

CANSEL’İN ÖLÜMÜ SİSTEMATİK BİR CİNAYETTİR

Kayseri’de öğretmeni tarafından cinsel tacize uğradığı için intihar eden Cansel K. konusuna değinen Bağdadi, olayı intihar değil, sistematik bir cinayet olarak değerlendirdi. Bağdadi, “Burada bir cinsel taciz söz konusu olduğunu biliyoruz. Okul yönetimi konuyu kızın ailesine haber vermesini gerektiğini söyleyince kız tedirgin olmuş. Türkiye’de bu durum aileler tarafından pek hoş karşılanmayacağını bilen kız hayatına son veriyor. Kızın ailesine haber verememesi sistematik bir durumu ortaya koyduğunu gösteriyor. Cansel sistemin kurbanı olmuştur” diye konuştu.

O ÖĞRETMENDE DE ‘MOR SERTİFİKA’ VARDI

Bakanlık tarafından öğretmenlerin öğrencilerle daha iyi bir iletişim kurmaları için kurs verildiğini belirten Bağdadi, kursun sonunda bu kişilere Mor Sertifika takdim edildiğini kaydetti. Cansel K. ‘ya tacizle suçlanan öğretmende de Mor Sertifika’dan bulunduğuna vurgu yapan Bağdadi, “Bizim öğrenci olduğumuz dönemde öğretmenlerimiz sürekli bize; ‘onunla konuşma, şu erkekle görüşme’ derlerdi. Bu çok yanlış bir tutumdu. Ülkemizde bu tarz durumların düzeltilmesi için kurslar düzenledi. Öğretmenler ‘Mor Sertifika’ denilen bir belge verdi. Ne acıdır ki; Cansel’e tacizde bulunmakla suçlanan öğretmende de bu sertifikadan olduğunu duydum. Demek ki eğitim tam olarak yerini bulmamış” dedi.


ETİKETLER : ege meclisi ali talak ıtır bağdadi program ege tv mülteci politikası taciz kadına şiddet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber