RSS / XML
14-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Karşıyaka'da bir katolik kilisesi: 'ST Helen'

28-02-2016 09:09:12
A+ A-
Karşıyaka'nın ilk Katolik Kilisesi olan St. Helen, Kont Nikoloki'nin girişimi, Sultan 2. Abdülhamid'in izni ile 1904 tarihinde yapıldı. İnşa sürecinde Müslümanların da bağış yaptığı kilise 112. yaşını doldurmasına rağmen güzelliğiyle görenleri büyülüyor.

Edremit Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - 1882 tarihinde Don Alfonso Vallery Banaz cemaatine tahsil edilen arsanın üzerine Kont Nikolaki Allioti girişimiyle, Sultan 2. Abdülhamid'in izniyle kilisenin yapımına başlanmıştır.1904 yılında tamamlanan Saint Helen kilisesi Karşıyaka'nın ilk katolik kilisesi olmakla birlikte bir zamanlar ''Kordelya'' olarak bilinirdi. Kordelya, Karşıyaka'nın eski isimlerinden bir tanesidir.

 

 

MÜSLÜMANLAR'DAN KİLİSEYE BAĞIŞ

Kilisenin inşa düşüncesi sırasında, Kont Nikoloki, cemaatin kiliseye ihtiyaç duyduğunu belirterek, yeterli desteği sağlamaya çalışmıştır. Burada dikkat çeken durum ise Müslüman olan Kordelyalıların kilisenin yapımı için bağışta bulunmalarıdır.1904 yılında kilisenin açılmasının ardından, 150 katolik aileye hizmet vermeye başlamıştır. Gerçekleşen ilk düğün töreni de kilisenin gösterişli iç yapısına uygun bir şekilde gerçekleşmiştir.

 

 

HZ. İSA'NIN YAŞAMINI ANLATAN PANOLARA YER VERİLDİ

Kilisenin mimarı Saat Kulesi ve St. Polycarp kilisesini de inşa eden Raymond Pere'dir. Yapının tüm cephelerinde sivri kemerli pencereler kullanmıştır. Daha çok ışık alması için yüksek tutulan orta mekan ve giriş cephesinde kullanılan ağırlık kuleleriyle dikey bir görünüm kazanan St. Helen Kilisesi, bu nitelikleriyle Gotik Canlandırmacı üslubun İzmir’deki en anıtsal örneği sayılır. Kilisenin iç dekorasyonunda da renkli vitraylara, St. Joseph’in, St. Polycarpe’ın, St. François’nın ve St. Antoine’nın heykellerine ve Hz. İsa’nın yaşamını anlatan sahnelerin yer aldığı gotik nitelikli panolara yer verilmiştir. Yapının içinde yer alan şapellerden güneydekinde Karşıyaka’nın Hollanda asıllı Levanten ailelerinden Van der Zee’lerin genç yaşta kaybettikleri evlatları Carol ve Valdemar Van der Zee anısına ithaf edilmiş birer yazıt bulunmaktadır. Hz.İsa'nın yaşamını tasvir eden kabartmalar ise St.Helen Kilisesi'nin duvarlarını süslemektedir. Yine azize Helen ve Aziz Konstantin'in mermer heykelleri kilisenin dört köşesine yerleştirilmiş.1968 yılında kilisenin iç mimarisi yenilenmiştir.


ETİKETLER : türkiye ege izmir haberler gazete internet gündem karşıyaka kilise katolik kilisesi kordelya St. Helen Kilisesi St. Polycarp gotik mimari abdülhamid
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
nurdan ocaklı 2016-03-01 19:52:38
Muhteşem İzmire yaraşır bir kardeşlik,dostluk ve korunması geteken bir eser
Kültürel mozaik artsın ,eksilmesin.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber