RSS / XML
18-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'in hangi ilçesinde ne var? Neler olmalı?

01-03-2016 13:52:11
A+ A-
İzmir Ticaret Odası, İzmir'in 30 ilçesini tek tek inceleyerek “İzmir'de 30 ilçenin "Sorunları, Çözüm Önerileri ve Yatırım Olanakları" raporunu hazırladı.

Bursa Satılık

İzmir'deki 30 ilçenin üstün ve zayıf yanları...

Aliağa Üstünlüğü: Dev petrokimya tesisleri
Başlıca sorunları: Aliağa limanlarının ciddi altyapı eksiklikleri ve bu limanlar arasındaki bağlantı yolları eksikliği, yoğun trafik.
**
Balçova Üstünlüğü
: Termal tesisleri ve Teleferik
Başlıca sorunları: Yapılaşma çok sıkışık, yeni konut projeleri için alan yok. Kentin gözde mekanı olabilecek İnciraltı ve Bahçelerarası hala planlanamadı.
**
Bayındır Üstünlüğü: Çiçekçilik konusundaki uzman
Başlıca sorunları: Çiçek üretimi için fiziksel altyapı yetersiz, fide üretim tesisi yok, etkin pazarlama yapılamıyor, Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına başlanamadı.
**
Bayraklı Üstünlüğü: İzmir'in en eski yerleşim merkezi olan Tepekule (Smyrna)
Başlıca sorunları: Çok ciddi gecekondu ve bunun getirdiği altyapı sorunu var, Büyük çaplı kentsel dönüşüm projeleri etap etap uygulamaya konulmalı.
**
Bergama Üstünlüğü:
Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ile UNESCO Dünya Mirası listesinde ve Kozak Yaylası.
Başlıca sorunları: Kuzey Ege Çandarlı Liman projesi sonuçlandırılmalı, Liman ard bölgesi alanı belirlenmeli, bu ard bölgede lojistik köyü ve serbest bölge yapılandırılmalı, İZBAN hattı Bergama'ya uzatılmalı.
**
Beydağ Üstünlüğü: Beydağ Barajı
Başlıca Sorunları: Ticaret ve sanayi yeterince gelişmemiş. Yeni teknolojiye uygun tarımsal alet ve makine kullanımı yetersiz, pazarlanma konusunda
örgütlenme eksiği var.
**
Bornova Üstünlüğü:
Tarihi köşkleri, yoğun genç nüfusu ve üniversitenin varlığı
Başlıca Sorunları: Çevre sorunları var, bunların düzenlenmesi gerekiyor.
**
Buca Üstünlüğü: Şirinyer Hipodromu ve Gölet,
Başlıca Sorunları: Trafik en önemli sorunların başında geliyor. Konak-Yeşildere Tüneli, Buca-Yeşildere Bağlantı Trompet Kavşağı, Yeşildere-Otogar Uçan Yol projeleri trafiği biraz rahatlattı.Diğer yol bağlantıları ve Buca'ya metronun gelmesi ile trafik sorunu önemli ölçüde çözülecek. Kentsel dönüşüm ihtiyacı, yaş meyve ve sebze halindeki altyapı sorunları var.
**
Çeşme Üstünlüğü:
Deniz ve kumsalları, sörf merkezi, damla sakızı, çeşme kavunu
Başlıca Sorunları: Turizm potansiyeli yüksek ama turizm birkaç aya sıkışmış durumda. Turizmi 12 aya yaymak için kongre turizmi, sağlık turizmi ve kamp turizmi öne çıkarılmalı.
**
Çiğli Üstünlüğü: Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı ve sanayisi.
Başlıca Sorunları: İlçe sınırları içindeki Harmandalı çöplük alanı dolma aşamasına geldi, teknoloji ve çağın gereklerine uygun bir çöp bertaraf tesisinin kurulması gerekli. Aliağa-Menderes hafif raylı sistemi yer altına alınmalı.
**
Dikili Üstünlüğü:
Masmavi denizi, uzun kumsalı, zeytin ve zeytinyağı
Başlıca Sorunları: Turizmi geliştirecek olan yat, imalat, çekek, bakım-onarım fuar alanıyla ilgili olarak 500 dönümlük arazi 400 yat kapasiteli yat limanından oluşan proje tamamlanmalı.
**
Foça Üstünlüğü: Fok balıkları, “Foça Karasıö Üzümü, Sit Alanı olması nedeniyle tarihii ve doğal dokunun bozulmamış olması.
Başlıca Sorunları: Foça ile İzmir arasındaki yolun, Çanakkale yol ayrımına kadar 26 km.'lik kısmı tek gidiş gelişli dar ve virajlı, sık sık kazaların olduğu bir yol. Yetmeyen bu yol turizm yolu olarak değerlendirilerek duble yol şeklinde yüksek standartlara çıkarılmalı.
**
Gaziemir Üstünlüğü: Adnan Menderes Havalimanı, İzmir'in havacılık merkezi, Fuar İzmir, Ege Serbest Bölgesi
Başlıca Sorunları: Gaziemir'de yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yıllık 30 milyonluk yolcu kapasitesinin 1/3'ü kullanılıyor, bunun arttırılması ve İzmir'in hub olması gerekiyor.


Güzelbahçe Üstünlüğü
; Çiçekçilik, eğitim kurumları ve balıkçılık.
Başlıca Sorunları: İlçe için olukça önemli balığın tanıtımı yapılarak, su ürünleri sektörüne canlılık getirilmeli, pazarlama ve satış etkinliklerini arttırıcı uygulamalar yapılmalı.
**
Karabağlar Üstünlüğü: Kavacık üzümü ve ağaç işleri sektöründeki uzmanlığı
Başlıca Sorunları: Çarpık yapılaşma üst seviyede. Kentsel dönüşüme hız verilmeli. Mobilya sektöründe toptan ve perakende ticarete yönelik alt merkezler yaratılmalı.
**
Karaburun Üstünlüğü: El değmemiş bakir yapısı, Akdeniz foku ve üreme mağaraları, nergis, hurma, kopanisti ve kelle keçi peyniri, kıl keçisi, topan kefal.
Başlıca Sorunları: İlçe nüfusu giderek yaşlanıyor, iş imkanı bulamayan gençler şehir merkezinde çalışıyor. Kırsaldan kente göçü azaltmak amacıyla kırsal kesimde yaşam teşvik edilmeli.
**
Karşıyaka Üstünlüğü: Spor, kültür, eğlence ve Karşıyaka Çarşı
Başlıca Sorunları: Ziyaret eden yerli-yabancı turistlerin ve işadamlarının konaklayabilecekleri yeterli sayıda tesis yok. Konaklama, toplantı ve kongreler için 5 yıldızlı oteller yapılmalı.
**
Kemalpaşa Üstünlüğü: Kirazı, sanayisi
Başlıca Sorunları: Yoğun göç alıyor. Bu nedenle altyapı eksikliği, ekonomik yetersizlikler sosyal hayatı olumsuz yönde etkiliyor, bu duruma engel olunması gerekiyor.
**
Kınık Üstünlüğü: Domates, elyafının uzunlu ve yüksek kalitesi ile Bakırçay pamuğu, zeytin ve zeytinyağı
Başlıca Sorunları: En başta gelen sorun işsizlik. İlçede sanayileşmenin ve yatırımın olmayışı genç nüfusun göç etmesine neden oluyor. Genç nüfusa iş yaratacak yatırımlar yapılmalı.
**
Kiraz Üstünlüğü: Kirazı, küçükbaş hayvan işletmeciliği
Başlıca Sorunları: İç pazara uzak. Ürün taşıyan ağır araçlar trafik sorunu yaratıyor. Bu nedenle, Çevre Yolu hızla tamamlanmalıdır.
**
Konak Üstünlüğü: Kültürel, ticari merkez, Kemeraltı ve Saat Kulesi
Başlıca Sorunları: Otopark sorunu, Alsancak Limanı'nın yetersiz olması, sürekli göç alması nedeniyle altyapısının yetersiz olması. Altyapı ve trafikten kaynaklanan sorunlar çözülmeli, İzmir Alsancak Limanı modernize edilmeli, kentsel dönüşüm projelerine hız verilmeli.
**
Menderes Üstünlüğü: Satsuma mandalinası, Ege Sultani üzümü ve kesme çiçekçiliği
Başlıca Sorunları: İzmir'deki örtü altı üretimin % 95'i yapılıyor ama kış aylarında sadece marul vb. kış sebzesi üretiliyor. Ürün çeşitlendirilmesi yapılmalı ve Organize Seracılık Bölgesi kurulmalı.
**
Menemen Üstünlüğü: Çömlekleri ve el yapımı testileri, yoğurdu
Başlıca Sorunları: Tarım sektörünün gelişmesi için Açık Bölgesel Tarım Pazarları oluşturulmalı, toprak - seramik ürünlerinin ihracatı desteklenmeli.
**
Narlıdere Üstünlüğü: Narenciye bahçeleri, sera sebzeciliği ve çiçekçiliği
Başlıca sorunları: Yoğun bir otopark problemi var. Yeraltı otoparkları ile caddede yaşanan yoğunluk azaltılabilir ve alışveriş imkanı daha rahat bir şekilde sağlanabilir.
**
Ödemiş Üstünlüğü: Birgi, Gölcük ve Bozdağı, patatesi, kestanesi
Başlıca Sorunları: Ödemiş Mevcut olan küçük sanayileşme tipi özellikle gençlerin ilgisini çekmemekte, çalışma taleplerine yanıt verememektedir. Organize Sanayi Bölgesi bir an önce hayata geçmeli. Turizm potansiyeli pazarlanamıyor, turistik tesis ihtiyacı var.
**
Seferihisar Üstünlüğü: Sakin şehir, mandalina, Teos Antik Kenti ve Sığacık
Başlıca Sorunları: Askeri yasak ve güvenlik alanları nedeniyle yapılaşma ve turizme yönelik yeni yatırımlar istenilen seviyede değil. Bu nedenle askeri yasak ve güvenlik alanlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.
**
Selçuk Üstünlüğü:
Antik Efes Kenti, Meryemana ve Şirince
Başlıca Sorunları: Küçük Menderes Nehri, hızlı sanayileşme, şehirleşme ve bir atık yönetiminin olmaması nedeniyle ciddi bir çevre sorunu ortaya çıkıyor, havza içinde yer alan belediyeler atıkların toplanması için acil eylem planı hazırlamalı. Efes Antik Kentine milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor ama konaklayamıyor, alışveriş yapamıyor.
**
Tire Üstünlüğü
: El sanatları ürünleri ve Tire Köftesi
Başlıca Sorunları: Tire-Selçuk Yolu ve Torbalı üzerinden İzmir'e bağlayan kara yolunun standartı yükseltilmeli, duble yol olmalı. İZBAN'ın Tire'ye bağlanması gerekiyor.
**
Torbalı Üstünlüğü: Antik Metropolis Kenti, sanayi ve İzmir'in en çok vergi veren ilçesi olması
Başlıca Sorunları: İlçede sanayileşmenin çarpık bir gelişme göstermesi nedeniyle verimli tarım arazileri üzerindeki yapılaşmanın artması. Pancar, Yazıbaşı ve Subaşı Bölgelerindeki fabrikaların altyapı yetersizliği nedeniyle oluşan sorunlar çözülmeli. Karayolunun bölünmüş duble yol yapılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
**
Urla Üstünlüğü:
Antik Klozomenai Kenti, yemek kültürü, kınalı bamya ve çiçekçilik
Başlıca Sorunları: Urla'nın doğal ve kültürel varlıklarının envanteri çıkarılmalı, doğa dostu yatırım türleri tespit edilmeli, medya aracılığı ile ilçenin tanıtımı yapılmalı.
 


ETİKETLER : izmir'in ilçeleri ekonomik sosyal ilçe sorunları 30 ilçe ito
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EGE haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber