RSS / XML
17-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Ege Meclisi’nin konuğu Emel Denizaslanı oldu

26-03-2016 09:16:50
A+ A-
Deneyimli programcı Ali Talak’ın hazırlayıp sunduğu ve Ege TV’de izleyici ile buluşan Ege Meclisi programının bu haftaki konuğu Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı oldu. Kadın Partisi hakkında bilgiler veren Denizaslanı, siyaset arenasında kadınların önüne birçok engel konulduğunu vurguladı.

Muğla Satılık

ONUR GÜMÜŞ / EGE MECLİSİ - Bir ekran klasiği haline gelen Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı oldu. İzmir gibi çağdaş bir kentten son 14 seneye bakıldığında, 7  İzmirli kadın milletvekilinin seçildiğini, günümüzde ise sadece 3 İzmirli kadın milletvekilinin mecliste olduğuna dikkat çeken Denizaslanı, ‘’Bu çok kötü bir tablo. İzmirli olmayıp seçilenlerin, İzmir ile iletişim kurabilmeleri çok zor. Kadınlar kendi sorunlarını anlatabilecekleri bir vekil bulamıyorlar. Bu bir eksiklikdir, kadınların temsilcisi nerede?’’ dedi. Eş başkanlık sistemini savunduklarını da ifade eden Denizaslanı, ‘’Partilerin genel olarak eş başkanları olmalı. Şu an uygulanan örnekler var ama sorduğunuz zaman yine erkeğin adı daha çok biliniyor. Biz bunu gerçekten eşit eş başkanlar olarak savunuyoruz. Kadın Partisi’nde de bu tanım mevcut, biz de öyle yapmaya çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ KADIN BAKIŞ AÇISINI SİYASETE SOKMAK

Siyaseti idare eden mekanizmalarında kadınların çoğalması gerektiğini ifade eden Denizaslanı, ‘’Biz Kadın Partisi değil de başka bir adı seçseydik 97 partiden biri olacaktık, ama listeye baktığımızda biz bir taneyiz. Asıl amacımız kadın bakış açısını siyasete sokmak, düşüncelerimizi göstermek. O yüzden ismimizi Kadın Partisi koyduk. Siyasette aktif rol oynayan kişiler biliyor ki siyaset hiçbir zaman din, cins, ırk gibi bir bağlam üzerinde kurulamaz. Biz kadın ve erkek olarak sosyal yaşamın birlikte paylaşımlı yaşanmasını istiyoruz. Bunu savunurken erkekleri dışlar bir yaklaşımda değiliz’’ dedi.

KÜSKÜNLER HAREKETİ DEĞİLİZ

Küçük adımlarla siyaset arenasına girdiklerini belirten Denizaslanı, gün geçtikçe sayılarının arttığını, ama bu artışın ilk genel seçime girecek kadar olmadığını söyledi. Küskünler hareketi olmadıklarını da vurgulayan Denizaslanı, ‘’Küskün olabilecek arkadaşlarımızı özellikle arayıp çağırmıyoruz. Bugün var olduğu partiyi küskünlükle terk eden yarın burayı da terk eder. Bizim maksadımız inançlı insanlar ordusu yaratmak'' dedi.

KADININ ÖNÜNE BİRÇOK ENGEL KONUYOR

Erkeklerin siyasete atılmasının kadınlara göre daha kolay olduğunu söyleyen Denizaslanı, ‘’Erkek, ailesine sormadan da politikaya atılabiliyor ama bir kadının önüne birçok engel koyuluyor. Kadınların siyasete geç başlaması olayı var. Siyaset yaparken de erkeğe sunulan aile desteği kadınlara sunulmuyor. Yıldırıcı nedenlerin giderilmesi gerekiyor. Kadınların ve erkeklerin yetiştiriliş tarzları bile farklı. Küçükken erkekler sokağa yönlendiriliyorken, kız çocuklarının ellerine bebek ve şiş verilerek evlerde yetiştiriliyor. Biri sosyal biri asosyal oluyor. Bu sonraki talepleri de etkiliyor. Siyaset ayrıca maddi yük getiren bir durum, böyle durumları kadın riske etmez’’ şeklinde konuştu.

KADINLARIN YÜREKLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Partilerde kadın kollarının olması gerektiğini ama günümüzdeki şeklini savunmadığını ifade eden Denizaslanı, ‘’Kadın kolları; ilçenin paraya ihtiyacı var kermes yapalım, çay yapalım şeklinde seçim haricinde bu şekilde kullanılıyor. Seçim sürecinde de siz evlere kolay giriyorsunuz, broşür dağıtırsınız şeklinde alanlara sürülüyor. Kadınların yüreklendirilmesi gerekiyor, kadın kollarının kendi bütçesi olup, kendi adaylarını belirleyebilmesi gerekiyor, oranın bir eğitim yeri olması gerekiyor. Ama kadınlar şuan kendileri seçilemeyecekleri için, seçilebilecek erkeklerin peşinden gidiyorlar’’ dedi.

 

 

MECLİSİN SAYISAL ORANINI DEĞİŞTİRME AMACINDAYIZ

Partilerinde kota uygulamasını olduğunu, ‘’Parite’’ sistemi denen eşitliği savunduklarını belirten Denizaslanı, kendisinin ve bazı partililerin bu konuda itirazları olduğunu dile getirdi. Denizaslanı, ‘’Biz meclisin sayısal oranını değiştirme amacındayız, partimizin değil. Bunu göz önüne alarak kadını daha ileri taşımak adına bir kotamız mevcut. Yüzde 15’den fazla erkek kota uygulamayacağız. Diğer partiler kadın oranlarını yüzde 25, yüzde 30’lara çıkarırsa, bizde erkek oranını o yönde arttıracağız ki mecliste denge sağlanabilsin. Normalde kota uygulaması çokta insancıl gelmiyor ama kadınların ne kadar zor siyasete girdiğini biliyoruz. Eşitsizliğin giderilmesi gerekiyor ve belirli bir noktaya kadar şarttır’’ şeklinde konuştu.

KADINLARIN ÇOĞUNLUĞU ETEK GİYMİŞ ERKEK GİBİ

Kadınların pek çok şeyi başardığı gibi siyasette de başarılı olabileceğini ifade eden Denizaslanı, ‘’Eğer kadınlar gerçekten bir ideal doğrultusunda toplumu dönüştürmek, kadın bakış açısına sahip olarak var olurlarsa, partileri emir komuta zinciri içinde kadınları sıkıştırmamışlarsa başarılı olacaklardır. Pek çok şeyi kadınlar zaten başarıyor. Ama şuan siyasete seçilmiş kadınların büyük bir bölümü birisinin karısı, birinin kızı, birinin kardeşi olarak, figüran olarak bir yerlere konuluyorsa, gerçekten tabanda bir emekle var oluyorsa başarılı olurlar. Kadınların şuan çoğunluk kısmını etek giymiş erkekler olarak görüyorum.  Giysileri, tavırları kadın ama zihniyetleri erkek egemen zihniyetinde... Değişim onlarla mümkün değil’’ ifadelerini kullandı.

İKİ TARAFTA BU OLAYLARDA SUÇLU

Günümüzde yaşanan olaylardan dolayı umutsuzluğa kapılmadığını ve Atatürk’ü kendine örnek aldığını belirten Denizaslanı, ‘’Umutsuz bir zamanda Atatürk bir mucize yarattı ve bende buna inanıyorum. Bugün yanlış yönetimler, yanlış iktidar hırsları ülkeyi gerçekten bir kaosun içine getirdi. Hem içeride, hem dışarıda ciddi bir gerilim içerisindeyiz. Uygulanan terör eylemleri bu hükümetin becerisizliğini gösterir. Apayrı yollar ve yöntemler aranması gerektiğine inanıyorum. Bütün komşularımızla sorunumuz var. Kadın Partisi olarak biz bunların karşısındayız. Bu kadar silahlanmaya, halkını ateşe atan bir sisteme karşıyız. Şuan iki taraflı bir inatlaşma olayı mevcut. Hükümet çözüm süreci diyerek bizlere anlatmadığı bir şeyi ortaya koydu, diğer tarafta bu çözüm sürecini kötü niyetli bir şekilde kullandı. Olan sade vatandaşa oldu. Bunun desteklenecek, onaylanacak hiçbir tarafı yok. Her iki tarafta yüzde 50 yüzde 50 suçludur’’ dedi.

EKONOMİDE KATI BİR KALIBIMIZ YOK

Ekonomik politika olarak ülkeye hangi sistemler yararlıysa bunların lokal boyutta kullanılmasından yana olduklarını belirten Denizaslanı, ‘’Örneğin Telekom gibi çok önemli bir unsurun satılmasına karşıyız, rafinelerin satılmasına karşıyız. Bunların devletin elinde olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yapılarda devletçiliği savunuyoruz. Diğer taraftan da bütün dünyadaki gelişimin yakalanabilmesi içinde liberal, serbest ekonomiyi destekliyoruz. Yani illa şöyle olacak diye katı bir kalıbımız yok’’ ifadelerini kullandı.


ETİKETLER : emel deniz aslanı kadın prtisi kadın başkan ali talak ege tv ege meclisi program
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber