RSS / XML
26-09-2021
Bizi Takip Edin!


İzmir yeni bir sanat mabedi daha kazandı

09-10-2016 10:27:18
A+ A-
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’nin işbirliğiyle tamamlanan Bergama Kültür Merkezi (BERKM), CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Denizli Satılık

İzmir’in 6 ayrı ilçesini kapsayan yoğun bir programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günün finalini Bergama’da yaptı. Büyükşehir Belediyesi ile Bergama Belediyesi’nin işbirliğiyle yapımı tamamlanan Bergama Kültür Merkezi (BERKM) törenle hizmete açıldı.

 

Ünlü mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan kültür merkezinin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı, İzmir'in bir dünya markası haline gelmeye başladığını belirterek, “İzmir bugün, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun gösterdiği başarıyla önemli bir aşama katetmiştir.  Türkiye Cumhuriyeti hükümeti herhangi bir uluslararası kuruluştan kredi isterse, teminat almadan  kredi vermezler.  Ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız aynı finans kuruluşundan gidip hiçbir teminat almadan kredi alabilir çünkü kredi notu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin kredi notundan daha yüksek” dedi.

 

Konuşmasında Bergama'nın tarihine yakışan bu güzel yatırım için Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'e teşekkür eden Kılıçdaroğlu, bu eserin sadece bugün için değil gelecek nesiller için de çok önemli olduğunu vurgulayarak,  “Çocuklarımız burada şarkılar,  türküler söyleyecek,  oyunlar oynayacak.  Birbirlerini daha  çok sevecekler,  insan olmanın ne kadar değerli olduğunu öğrenecekler.  Kent içinde birbirimize saygıyı öğreneceğiz.  Dinlemek en çok ihtiyaç duyduğumuz şey.  Dinlemek, size düşüncesini açıklayan insana saygı duymak demektir.  Bug& uuml;nlerde en çok düşünmeye ve dinlemeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bu merkez Bergama'nın kaderini değiştirecek

 

Bergama Kültür Merkezi'nin bu ilçenin kaderini değiştirecek önemli bir proje olduğunu söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Kültür merkezi yapmak, burada çocukları, gençleri edebiyatla, şiirle, müzikle, sinemayla buluşturmak bambaşka bir şey. Kültür merkeziyle insanların yaşamını değiştireceğiz. Bugün  çok mutluyum. Benim için bu mutluluğun resmi. Bu mutluluğa ortak olan herkese teşekkür ediyorum. Bu kültür merkezine maddi katkıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyorum. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza ve mimarımız Emre Arolat'a teşekk&u uml;r ediyorum” dedi.

 

Arolat’ın gözünden İzmir

 

Kültür merkezinin  mimarı Emre Arolat ise şöyle konuştu:

 

“Bazı projeler unutulmazdır. Bu proje, bu kentin özgün kimliğine kavuşmasına için, kültür sanat adına yepyeni platformlar açılması için bir başlangıçtır. İzmir önemli bir kent. Bu türden yapılar hayata geçirildiği sürece,  bu kent kültür sanatla çok daha ferah,  çok daha ilerici,  çok daha toleranslı,  birbirine saygılı  insanların bir araya geldiği bir kent haline gelecektir.”

 

Kurdela kesim törenin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve diğer davetliler, hizmete açılan Bergama Kültür Merkezi'ni gezdi. Kültür merkezinin içinde yer alan çok amaçlı salonun perdeleri ise dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret'in verdiği muhteşem konserle açıldı.  

 

Singapur’da finale kalmıştı

 

8 bin 400 metrekarelik bir alanda düzenlenen merkezde, söyleşi, konferans, tiyatro ve sanat gösterilerine ev sahipliği yapacak 344 kişilik çok amaçlı bir salon, Bergama ile ilgili tüm yazılı yayınların bulunduğu bir kütüphane, 122 kişilik iki cep sineması ve açık hava sineması bulunuyor.

 

UNESCO Dünya Mirası Bergama’nın kültürel birikiminden ve görkemli anıtsal eserlerinden izler de taşıyan Bergama Kültür Merkezi, geçen yıl Ekim ayında Singapur’da düzenlenen WAF – Dünya Mimarlık Festivali kapsamındaki yarışmada “Geleceğin Yapıları” kategorisine alınarak finale kalmıştı.


ETİKETLER : izmir bergama sanat merkez kılıçdaroğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber