RSS / XML
23-06-2018
Bizi Takip Edin!

İzmir Ticaret Odası’ndan tarihi kazılara 100 bin liralık destek

18-10-2016 13:05:31
A+ A-
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Bayraklı Ören Yeri Kazılarına 100 bin liralık bağışta bulunarak, Bayraklı Antik Kent'İn gezilebilir bir ören yeri olmasını istediklerini belirtti.

Antalya Satılık

EGE MECLİSİ - Bayraklı (Eski Smyrna) Kazı ve Restorasyon Çalışmaları sponsorluk protokolü, İzmir Ticaret Odası, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bayraklı Kazı Başkanlığı arasında imzalandı. Protokol anlaşmasına İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yanı sıra, İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Handan Ak ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıöver katıldı.

“Ören yeri olsun”

Törende konuşan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "2014 yılında Ege Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver, Bakanlar Kurulu kararı ile Bayraklı Eski Smyrna Kenti Kazı Başkanlığına getirildi. Bu değişiklik ile birlikte biz de 2009 yılında bıraktığımız sponsorluğa tekrar dönmek istedik. Ancak mutabakat sağlanamadı. 2016 yılının ikinci yarısında sponsorluk protokollerinde asgari müştereklerde mutabakata varıldı. Bu olumlu gelişmenin hemen ardından Odamız Yönetim Kurulu yeniden Bayraklı kazılarına destek olunması yönünde 23.08.2016 tarihinde karar aldı. 2016 yılsonuna kadar 100 bin TL destek vereceğiz. Ama bir istek ve dileğimiz var. Bayraklı Smyrna Antik Kent’in gezilebilir bir ören yeri haline getirilmesi” dedi.
“Mezar kurtarılsın, desteğe hazırız”
Kazı alanın üst kısmında gecekonduların olduğu bölgede Frigya Kralı Tantalos’un da mezarı olduğunu vurgulayan Demirtaş şöyle konuştu:
“Burası ne yazık ki varoşların arasında kalmış. Tarihi mezarın varoşlardan kurtarılması için biz kamulaştırma bedellerini ödemeye hazırız. Ardından oradaki surları, mermerleri yapıp sergileyelim. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız.”
“Bugüne kadar 800 bin TL’lik destek”
Oda olarak 2005-2009 yılları arasında Bayraklı Eski Smyrna Kenti kazı ve restorasyon çalışmalarına destek olduklarını hatırlatan Demirtaş, şöyle devam etti: “ Bu dönemde; Doğu sur duvarının restorasyonu gerçekleştirildi ayrıca sur duvarı boyunca nekropol kazısı yapıldı ve sanduka mezarları açığa çıkarılarak onarımları yapıldı, Antik Kent’in Smyrna Meydanına bakan rıhtım bölgesinin kazıları yapıldı, Antik çeşme açığa çıkarıldı, Odun ateşi fenerinin canlandırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı, Athena Caddesinin doğu girişi ile buluşması sağlandı, yönlendirme ve bilgilendirme levhaları konuldu, Milattan önce 9.yüzyıl kerpiç surunun korunması için çatı yapıldı.
2007 yılında da buranın ören yeri olabilmesi için gezi parkuru ve ziyaretçi merkezi oluşturulmasına yönelik imalatlar gerçekleştirdik. Bu dönemde Bayraklı Kazılarına desteğimiz 800 bin TL’yi aştı. Odamızın ve İzmirlilerin uzun zamandır beklentisi, Bayraklı Eski Smyrna Kentinin bir ören yeri haline getirilerek ziyarete açılması idi. Ne yazık ki bugüne kadar bu isteğimiz gerçekleşmedi. Odanın parası İzmir’indir.”
2017’de hizmete açılacak
İzmir Kültür Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta ise Türkiye’de en çok kazı yapılan ilin İzmir olduğunu belirterek, “Sponsorlarımızın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle çalışmalarımız sürüyor. Başkanımız Demirtaş’ın üzerine basarak söylediği gibi burayı 2017 yılında ören yeri olarak hizmete açacağız” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından işbirliği protokolünü imzalayan heyet, kazı alanını da gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.(Mihrap Düzöz İHA)
 


ETİKETLER : ekrem demirtaş destek kaynak kazı çalışmaları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber