RSS / XML
27-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li Uçman'a Davutoğlu'na hakaratten ceza

18-10-2016 15:15:32
A+ A-
CHP Balçova Gençlik Kolları İlçe Başkanı Korcan Uçman'ın, Facebook'ta yaptığı paylaşımda dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Adana Satılık

EGE MECLİSİ - Mahkeme, Uçman'ı 354 gün hapis cezasına ardından da bu cezayı 7 bin 80 lira adli para cezasına çevirip, beş yıl süre ile hükmün açıklanmasını geri bıraktı.
AK Parti Balçova İlçe Başkanı avukat Evrim Özel, Korcan Uçman'ın 20 ve 22 Mayıs 2015 tarihlerinde, kendi kişisel sayfasından, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun billboardlarda asılı fotoğrafını da koyup, altına yaptığı paylaşımlarda hakaret ettiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı yürüten savcı, Korcan Uçman hakkında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 4 aydan 2.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İzmir 15'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan ikinci duruşmaya sanık Korcan Uçman, avukatları Nilay Kökkılıç, Ali Hıdır Uludağ ile katıldı. Savunmasında suçlamayı kabul etmeyen Korcan Uçman, "Seçim çalışmaları sırasında siyasi parti temsilcileri protokol hazırladık. Buna göre afişleme yapılacak billboardlar, afişlerin asılacağı sahalar tek tek tespit edildi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait billboardlarda olmaması gereken afiş gördüm. Burada Başbakan Davutoğlu'nun seçim afişleri asılmıştı. Bu afişlerin fotoğrafını çekip, sosyal paylaşım sitemden paylaştım. İddianamede belirtilen sözleri ben yazdım ve bu durumu paylaştım. Doğrudan doğruya Ahmet Davutoğlu'nu ve herhangi bir partiyi hedef almadığım gibi herhangi bir şahsı da hedef almadım. Başbakan'a hakaret kastı gütmedim. Beraatimi istiyorum" dedi. Korcan Uçman'ın avukatları da müvekkillerinin herhangi bir suç işlemediğini belirtip, beraatına talep etti.
Hakim Ahmet Gürbüz, mağdur Ahmet Davutoğlu'nun davaya katılıp katılmayacağının belirlenmesi için Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazılan talimatın geldiğini, Davutoğlu'nun avukatlarının Ankara 16'ncı Ceza Mahkemesi aracılğıyla gönderdiği dilekçede, şikayetinden vazgeçtiğini belirtti. Hakim, son taleplerin alınmasının ardından sanık Korcan Uçman'ı önce 354 gün hapis cezasına çarptırdı, ardından duruşmalardaki iyi halini de göz önüne alıp cezasını 7 bin 80 lira adli para cezasına çevirip, beş yıl süre ile hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Sanığın avukatları Kökkılıç ve Uludağ, kararı temyiz edeceklerini belirtti.
Duruşma sonrası konuşan CHP Balçova Gençlik Kolları Başkanı Korcan Uçman, “Kararı haksız buluyorum. Siyasi faaliyetlerim ve özgürlüğüm bu şekilde verilen yargı kararı ile engellendi. Karara karşı avukatlarım itirazda bulunacak. Adalet devletin temelidir. Beş yıl süre ile ağzımı kapatıp oturmamı istediler. Bu karar benim siyasi hayatımı karartacak" dedi. Avukat Nilay Kökkılıç ise “Kararı hem haksız hemde hukuka aykırı buluyorum. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne de aykırı bir karar. Yargının reforma ihtiyacı var. Siyasi faaliyet özgürlüğün önünde bir engel konumunda olmaması gerekir" dedi.
Avukat Ali Hıdır Uludağ da, “Müvekkilim hakkında hazırlanan iddianameyi hukuka aykırı buluyorum. O dönemin başbakanı hakkında iddiası ile dava açıldı. Müvekkilimin, hakaret suçunu işlediğine dair bir delil yoktur. O dönem başbakan sıfatıyla seçim çalışması yapılması mümkün değildir. Açılan davada, müştekinin başbakan olarak değil AK Parti Genel Başkanı olarak kabul edilmesi gerekirdi. Başbakan kamu görevlisi olarak seçim çalışması yapmış ise suç işlemiş olur. Bu yönden verilen karar yanlıştır" dedi.
(Bahri KARATAŞ/DHA)


ETİKETLER : chp gençlik kolu korcan Uçman ceza davutoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber