RSS / XML
27-05-2018
Bizi Takip Edin!

İzmir simge yapısı Saat Kulesi'nde yenilenme zamanı...

19-10-2016 15:59:55
A+ A-
Kule üzerindeki aydınlatmalar sökülüyor dışarıdan aydınlatma geliyor...

Sinop Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir'de, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin önlenmesinin ardından 'demokrasi nöbeti'nin tutulduğu Konak Meydanı'ndaki zarar gören  Saat Kulesi, geniş çaplı restorasyona alındı.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ile İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanlarının gözetiminde gerçekleştirilen onarım için kulenin üç boyutlu deprem analizi yapıldı. Kulenin altından geçen metronun titreşimleri araştırılıyor. Kule üzerindeki aydınlatmalar sökülüp aydınlatma dışarıdan yapılacak. Taş dizaynlar için numune parçalar alınıp denemeler yapılıyor. Kulenin kırılan yerinden sökülen çeşmeleri de yenilenecek. Kulenin en zayıf noktası olan çan oda restorasyon çalışmalarında güçlendirilecek. Dış cephesi yeniden düzenlenip konservasyonu yapılacak, Saat Kulesi tatlı su ile yıkanarak üzerindeki tuzlardan arındırılacak. Kule için lokal araştırma sontajına başlandı. Sonuç Koruma Kurulu'na sunulup restorasyon çalışmalarına başlanacak. (Mustafa OĞUZ- DHA)


ETİKETLER : demokrasi nöbeti izmir arkeoloji müzesi saat kulesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber