RSS / XML
22-10-2019
Bizi Takip Edin!


Ata tohumlar Urla'da çoğaldı

24-10-2016 10:01:50
A+ A-
Kırsal kalkınmaya yönelik hizmetlere ağırlık veren Urla Belediyesi, Urla Kent Konseyi öncülüğünde 2. Urla Yerel Tohum-Takas Etkinliği’ne ev sahipliği yaptı.

Samsun Satılık

“Ata tohumunu getir, paylaş ve çoğalt” sloganı ile yola çıkılan etkinliğe İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Zeynep Altınok, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Belediye Meclis Üyeleri, Urla Kent Konseyi Başkanı Canan Balkır ve yönetim kurulu üyeleri, Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi “Tarım ve Sağlıklı Beslenme Grubu" Başkanı Meltem Düzbastılar, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanı Hacı Aslan, sivil toplum örgütleri, tohum takas dernekleri, üreticiler ve Urla halkı katıldı.    

 

 

Ata tohumların üretilmesi ve çoğalmasına katkı sağlamak ayrıca nesli tükenmekte olan tohumların canlanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte yerel tohumlar kişiler arasında paylaşıldı. Tohum- Takas Etkinliği’ni başlatan Başkan Uyar, tohum takas stantları tek tek ziyaret ederek üreticiyle buluştu. Ayrıca Uyar, Urla Eski Tamirhane Binası’nda kurulan Urlalı üreticilerin yetiştirmiş olduğu gıda stantlarını ziyaret etti.

BENİM BAŞIMIN TACI KÖYLÜM

Çiftçisine, “Benim başımın tacı köylüm” sözleriyle seslenen Başkan Sibel Uyar: “Bizler burada birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece köylünün ve yerel tohumun yaşaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Köylümüzün topraklarında özgürce ve refah içinde yaşaması için elimizden gelini yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Çiftçilerin topraklarını analiz etmeye, fidan dağıtmaya ve tarımla ilgili eğitimler vermeye devam edeceklerini belirten Uyar: “Üretici pazarları kurmaya, köylerimizi tanıtmak için şenlikler düzenlemeye, sık sık köylerimizi ziyaret edip ihtiyaçları karşılamaya, köylerimizin kendilerine ait kültürlerini yaşatmaya anneannelerimizden öğrendiklerimizi torunlarımıza anlatmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. 

 

 

Yerel Tohum-Takas Etkinliği’nin ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Urla Kent Konseyi Başkanı Canan Balkır: “Urla sağlıklı beslenmede uluslar arası coğrafyanın merkezi olacak” diye konuştu. 

ATA TOHUMLARINA SAHİP ÇIKIN

Genetiğiyle oynanmış tohumların piyasaya sürüldüğünü söyleyen Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç: “Topraklarımız bakir yıllardan beri biz buğdaylarımızı, arpalarımızı, meyvelerimizi hayvansal gübrelerle yetiştirirken teknolojinin getirdiği kimyasal gübrelerle topraklarımızı bilinçsiz vaziyette kullanarak çoraklaştırma yoluna gittik ve verimler azaldı” dedi. Ata tohumlarına dönmeye başlandığını söyleyen Kılınç, yaşam için ata tohumlarına sahip çıkılması gerektiğini belirtti. 

 

 

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte “Çeşmealtı ve Urla Evimiz Çocukları”nın öğrencileri sebze kıyafetleriyle gerçekleştirmiş olduğu gösteri büyük beğeni kazandı. Gelin Sağlıklı Tarımı Tartışalım adlı halk kürsüsü ise Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı önderliğinde Dr. Meltem Düzbastılar, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Doç. Dr. Işıl Ergün ve gazeteci- yazar Ali Ekber Yıldırım tarafından gerçekleşti. Etkinlikte misafirlere Bademler Köylülerinin hazırladığı Urla Keşkeği ikram edildi.


Retrobet
ETİKETLER : ata tohumları yerel tohum köylü halkı urla kent konseyi kırsal kalkınma urla belediyesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber