RSS / XML
25-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li Sertel: TRT’nin içeriğinin yanında taraflı yayın politikası da değişmelidir!

27-10-2016 11:05:40
A+ A-
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in “15 Temmuz Darbe girişiminden sonra yayın politikalarında değil ama içerikte değişikliklere gittik” şeklindeki açıklamasını Meclis’e taşıdı.

Didim Satılık

TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP Milletvekili Atila Sertel, “İbrahim Eren yayın politikasını değil içeriği değiştireceğiz diyor ama asıl önemli olan TRT’nin yayın politikasının değişmesidir. Devletin kurumu olan, halkın parasıyla ayakta duran TRT’nin iktidar borazanlığı yapan yayın politikasını bir an önce değiştirmesi şart. TRT, değişim arıyorsa özüne dönmesi yeterli” dedi. 

Verdiği soru önergesinde, “15 Temmuz Darbe girişimi öncesinde anlaşmaları bulunan fakat darbe girişimi sonrasında FETÖ ile ilişkilendirilen kaç yapımcı vardır? Eğer varsa tek taraflı olarak fesh edilen yapım anlaşmalarından dolayı TRT’nin ödeyeceği cezaların toplam miktarı nedir” diye soran CHP İzmir Milletvekili Sertel, AKP iktidarının çiftliği haline gelen TRT’nin bu çiftliğin önemli bir bölümünü yıllarca Cemaat mensuplarına ayırdığını belirtti. 

“HALKIN PARASIYLA CAKA SATIYORLAR”

Her kurumda olduğu gibi TRT’de de temizlik yapılmak istendiğini, ancak bu temizliğin maddi bedelinin de halka ödettirildiğini söyleyen Sertel, şöyle devam etti: 

“Halktan kesilen elektrik katkı payları ve bandrol bedelleri ile ayakta duran TRT, dış yapımlara her yıl milyonlarca lira para akıtıyor. Bunu daha önce de sıklıkla dile getirdik. Yaşı çok genç olmasına ve devlette önemli bir tecrübesi olmamasına rağmen Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olması nedeniyle TRT gibi bir kurumun başına getirilen ve milyarlarca lirayı tek başına yöneten İbrahim Eren’in içerik değişikliği açıklamaları tatmin edici değil. Yayın politikasını değiştirmeyeceğiz demiş. Ancak sıkıntının ana kaynağı da TRT’nin yayın politikasıdır. İktidar lehine yanlı, taraflı yayıncılık yapan TRT, birilerine milyonlar aktardığı dış yapımlara ilişkin yayın politikasını ve bu yanlı tutumunu acilen değiştirmelidir. Darbe gününde yaşandığı Kapılarını darbecilere değil tüm kesimlere açmalıdır. Yıllardır ‘içeriye’ aldıkları cemaati, cemaate yakın yapımcıları şimdi kapı dışarı ediyorlar. Ama değişen bir şey yok. Yıllardır Cemaate yakın isimlerin nemalandığı TRT, Ersin Düzen gibi şakşakçıların kazanç kapısı olmaya devam edecek. Halkın parasıyla caka satıyorlar. Asıl amaç içerik değişikliği değil, yıllardır besledikleri FETÖ’cü yapımcıları temizlemek, FETÖ ile ilgili gizli mesajlar veren yapımları ortadan kaldırmaktır.”

TRT’nin darbe girişiminin hemen akabinde muhalefet liderlerine kapılarını açtığını ama bunun çok uzun sürmediğini ifade eden Sertel, “Soru önergemde Sayın Kurtulmuş’a bunu da sordum. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında muhalefet partisi liderlerine kaçar dakika ayrıldığını yanıtlamasını istedim. Diğer sorularım gibi bu sorumun da cevabını bekliyorum” diye konuştu.  


ETİKETLER : chp izmir milletvekili atilla sertel trt önerge
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber