RSS / XML
22-11-2019
Bizi Takip Edin!


Büyükşehir Belediye Meclisi'nde stat oturumu...

31-10-2016 21:52:20
A+ A-
İzmir Büyükşehir Meclisi'nde oy çokluğuyla alınan kararla Alsancak Stadı’nın önünü açan imar planları oonaylanı. Oturumda kentteki diğer iki stat projesi üzerinden tartışma yaşandı.

Sinop Satılık

EGE MECLİSİ - İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi, Alsancak Stadı'nın yapımına olanak sağlayacak 1/1000 ölçekli imar planını olağanüstü toplantıda oybirliğiyle onayladı. Plan, Koruma Kurulu onayından sonra kesinlik kazanacak ve Gençlik ve Spor Bakanlığı stat inşaatı için ihaleye çıkacak.

Kapalı ve açık tribünler yıkıldıktan sonra, sadece maçların oynandığı çim sahanın bakımı yapılarak korunan Alsancak Stadı'nın yeniden yapımı için gerekli imar planı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki olağanüstü toplantıda görüşüldü. Konak Belediye Meclisi'nin daha önce 'Spor tesisi alanı' olan Umurbey Mahallesi'ndeki 22 bin 600 metrekarelik araziyi 'Stadyum alanı' olarak belirleyen 1/1000 ölçekli plan, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde önce İmar Komisyonu'na sevk edildi. Meclis toplantısında verilen 10 dakikalık arada, komisyon toplantısını yaparak önergeyle ilgili raporunu hazırladı. İmar plan değişikliği önerisi '2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kanunu' doğrultusunda karar verilmesine oybirliğiyle karar verildi. Koruma Kurulu, TCDD'nin tescilli binalarının yanında olduğu için araziyle ilgili karar verecek. 

PLAN GEÇTİ TARTIŞMA BİTMEDİ

Oylama sonrası Meclis'i kapatan Kocaoğlu, Göztepe, Karşıyaka ve Alsancak Statlarını görüşmeye açtı. Önce 'İzmir'de Stat Gerçeği" adlı Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve statlarla ilgili süreci anlatan yazı okundu. Ak Partili Bilal Doğan, yaptığı konuşmada stat yapımını belediyenin engellediğini söyledi. Doğan "Bugün Alsancak Stadı konusunda örnek bir kararın altına imza atarak önünü açtık. Keşke yerel yönetim ile bakanlık arasında işbirliği daha önce hayata geçseydi. Alsancak Stadı'yla ilgili 13 aylık kayıp var. Kolaylık göstermediniz" dedi. Kocaoğlu, Doğan'a tepki göstererek yalan, yanlış bilgilerle konuştuğunu, Büyükşehir'in Ocak ayında 4 bin 239 metrekare hissesini stat yapımı için bedelsiz tahsis ettiğini, imar planının da yeni geldiğini söyledi.

"NİSAN 2016'DE STATLAR BİTECEKTİ"

Konuşmasında Büyükşehir Belediyesi eleştirisine Göztepe ve Karşıyaka statlarıyla devam eden Bilal Doğan "Göztepe ve Karşıyaka statları hakkında açılan davalar olmasaydı Bakanlık Nisan 2016'da tamamlamış olacak, hatta bugün maçlar oynanıyor olacaktı. Ancak kulüplerimiz hala maç yapacak stat arıyor. Ankara 18. İdare Mahkemesi'nde Karşıyaka Stadı'yla dava açtınız. İptal kararları ile elinize ne geçti. Bakanlık temyize taşıdı. Artık engellemeyin. TOKİ ve Bakanlık arasındaki protokolle ilgili davadan vazgeçtiniz. İmar planlıyla ilgili dava temyizde sürüyor. Bundan da feragat edin" dedi. 

"BAKANLIK PLANI DANIŞTAY'A SUNMALI"

Doğan'ın Nisan 2016'da statların biteceği yönündeki sözlerine sözlerine yanıt veren Aziz Kocaoğlu "Statların ne projesi vardı ne de arazi içindeki şahıs gayrimenkulleri sorunu çözülmüştü. Göztepe Stadı ihalesinin üçüncü şahıslarla ilgili konuda çıkmaza girdiğini ve iptal edildiğini belirten Kocaoğlu, “Karşıyaka Stadı'nın uygulama imar planı yoktur. Uygulama imar planı olmayan arazide inşaat ihalesine çıkılamayacağı konusunu yargı haklı buldu. İmar uygulamasız ihaleye çıkılamayacağı gerekçesiyle iptal etti. İmar uygulamasının yapılmasını istemiş oldu. Karşıyaka Belediyesi bu süreçte imar uygulamasını yaptı. Bakanlık'a ulaştı. Bakanlık Danıştay'a götürüp 'Ben imar uygulamasını yaptım' dediği zaman zaten eksik tamamlanır. Ancak, Büyükşehir Belediyesi'nin feragat etmesini bekliyorlar. Bitmiş davadan mı feragat edeceğiz? Bunun doğrusu planın dosyaya konması ve bizim davayı çekmemizden ziyade hukuksuzluğun giderilmesi bu davanın düşmesine ve Bakanlık'ın kazanmasına yol açar. Herkes için en iyisi budur" dedi. 

"İZMİR'E UEFA STANDARTINDA STAT GEREKLİ"

Ak Partili Çağlar Haspolat, 15 bin kişilik statlarla sorunun çözülemeyeceğini, İzmir'e UEFA standartlarında stat gerektiğini söyledi. Haspolat "Anadolu'da birçok stat yapıldı. Ben kendi Bakanlığıma da söylüyorum. Seçim beyannamelerinde her iki partinin de stat vaatleri vardı" dedi. CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise yaptığı konuşmada Bakanlık tarafından Anadolu'nu birçok kentinde stat yapıldığını söyledi. Sivas'ta 25 bin, Trabzon'da 41 bin 461, Gaziantep'te 33 bin, Bursa'da 43 bin, Samsun'da 33 bin 719, Antalya'da 33 bin, Kocaeli'de 33 bin, Sakarya'da 28 bin 710, Malatya'da 25 bin 769 kişilik statların hepsinin hazine arazileri üzerine Bakanlık tarafından yapıldığını belirten Aydoğan, "Biz İzmir'de hala statların kapasitesinin ne olacağını konuşuyoruz" dedi. 

CHP'li Aydoğan ile Ak Partili Bilal Doğan arasında sık sık tartışma çıkan toplantıda, zaman zaman gergin anlar yaşandı. (DHA)-


ETİKETLER : meclis kocaoğlu stat tartışma
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber