RSS / XML
27-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li Sertel: Eğitim kutsaldır, dokunma!

12-11-2016 09:57:34
A+ A-
CHP İzmir Milletvekili belediyelerin eğitim hizmeti vermesini durduran KHK’dan geri adım atılmasını istedi.

Denizli Satılık

Dar gelirli öğrenciler için belediyelerin açtığı lise ve üniversiteye hazırlık kurslarını kapsayan ücretsiz dersaneler KHK ile kapatılıyor. Kapatmalar nedeniyle İzmir’in 13ilçe belediyesinde faaliyet gösteren dersanelerde öğrenim gören binlerce öğrenci ve yüzlerce öğretmen açıkta kalacak. Türkiye genelinde CHP,AKP, MHP ve HDP’li belediyelere ait dersanelerin de kapatılmasıyla mağdur öğrencilerin sayısı on binleri bulacak.

Belediyelere ait dersanelerin kapatılmasını sert bir dille eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Üniversitelerden sonra eğitime yeni bir darbe daha vuruluyor. Artık Keyfi Hükümler Kararnamesi’ne dönen KHK’lar ile özellikle eğitim sistemi felç edildi. Dar gelirli ailelerin çocuklarının gittiği dersaneleri kapatmak onlara ‘siz okumayın’, ‘işçisin sen, işçi kal’ demektir. Türkiye genelinde on binlerce kişiyi mağdur edecek bu karar gözden geçirilmeli ve bir an önce düzeltilmelidir” dedi.

İzmir’deki belediye dersanelerinde eğitim gören öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerinin tedirgin bir şekilde beklediğini ifade eden CHP Milletvekili Atila Sertel, dar gelirlinin okuma hakkına gasp eden bu kararı Meclis gündemine taşıyacağını söyledi. 

“OLAN YİNE GARİBANA OLUYOR”

“Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini veren CHP’li belediye başkanlarının hiçbiri bu dersaneleri kapatmaz, kapatamaz. Çünkü gönlü el vermez. Çünkü onlar garibandan yana, emekten yana. Eğer iktidar çok istiyorsa gelir zorla kendi kapatır” diyen CHP İzmir Milletvekili Sertel, şunları söyledi:

“Bu dersanelerin çıkış noktası; eğitimde fırsat eşitliği sağlayıp mali engeli ortadan kaldırarak herkese eşit eğitim hakkı vermek. Sadece İzmir’de 20 bine yakın öğrenci bu dersanelerde eğitim görüyor. Bu dersaneler sadece CHP’li belediyelerin projesi değil üstelik. AKP’li, MHP’li ve HDP’li ilçe belediyelerinden de çok sayıda dersane var.Bu dersanelerin başarı oranları da çok yüksek. Onların da kapatılmasıyla on binlerce öğrenci, yüzlerce öğretmen mağdur olacak. Eğitim kutsal bir haktır ve bunun partisi olmaz. Bu hakkı kutsal gören belediye başkanları da yoksul ailelerin çocuklarını liseye, üniversiteye hazırlıyor. Bu dersanelerin kapatılması dar gelirli ailelerin okuma, sınavlara rakipleriyle eşit şartlarda girme hakkının elinden alınmasıdır. Durumu iyi olan aileler zaten çocuklarını özel dersanelere gönderiyor. Onlar için bir sıkıntı yok ama AKP iktidarında her zaman yapılageldiği gibi olan yine garibana oluyor. Bu dersaneler kapatılamaz, öğrenciler, öğretmenler dönem ortasına açıkta bırakılamaz. Önce üniversiteliler mağdur edildi, şimdi sıra üniversiteye girmek isteyenlere geldi. Onlar istiyorki, Doğu’da, Güneydoğu’da hep yoksulların çocuğu askerlik yapsın, vurulsun. Onlar istiyor ki, garibanların çocukları okumasın, tamirci olsun, işçi olsun. Ama şunu bilsinler ki bu düzen mutlaka değişecek. Yarattıkları mağduriyetlerin altında ezilecekler.”

Sertel, aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a çağrıda bulunarak, “Bu yanlıştan dönülsün, çocuklarınücretsiz eğitim hakkı iade edilsin” dedi.


ETİKETLER : chp izmir milletvekili atila sertel khk kapatılan dershaneler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber