RSS / XML
26-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li Altıok: 'Güçlü demokrasi güçlü sivil toplumla mümkündür'

14-11-2016 11:16:48
A+ A-
CHP'li Altıok kapatılan derneklerle ilgili konuştu.

Konya Satılık

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, KHK Kararı ile kapatılan derneklere ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Altıok, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

1974 yılında kurulan Çağdaş Hukukçular Derneği, Barış Derneği ve Gündem Çocuk Derneği’nin de aralarında bulunduğu 370 sivil toplum örgütünü İçişleri Bakanlığı kararıyla geçici olarak kapatıldı. Kapatılan dernek, vakıf ve kurumları kendilerine tebligat ulaştıkça tek tek öğrenebiliyoruz.
Haklarında kapatılma kararı alınan bu sivil toplum örgütlerinin hangi kriterlere göre seçildiği bizler ve tüm kamuoyuna merak konusudur. 
Haklarında kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmayan, faaliyetleri kamu otoritesi tarafından denetime tabi olan bu örgütler hangi faaliyetlerinden dolayı kapatılmıştır? Çağdaş Hukukçular Derneği kırk yıldan fazladır adalet arayan herkesin yanında olan, demokrasi ve özgürlüklük mücadelesi veren, çağdaş, ilerici, aydın hukukçuların örgütüdür. Binalarına uzun namlulu silahlarla baskınlar düzenleyip içerideki avukatları gözaltına almanın demokrasiyle ve insan haklarıyla bağdaşır bir yanı yoktur. 
Sivil toplum örgütleri demokrasinin olmazsa olmazıdır. Sivil toplum örgütleri üzerinde kurulan bu baskı ve sindirme demokrasimizi daha da geriletmekte, totaliter bir rejim görüntüsünü pekiştirmektedir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbe ve darbecilikle mücadele edilmesi gerekirken artık oklar toplumun tüm katmanlarında yer alan muhaliflere dönmüştür. Bu durumu kabul etmemiz söz konusu olamaz. 
Güçlü bir demokrasi ancak ve ancak güçlü bir sivil toplumla mümkündür.  

ETİKETLER : chp izmir milletvekili Zeynep Altıok khk kararı kapatılan dernekler Altıok
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber