RSS / XML
23-04-2018
Bizi Takip Edin!

Bir çocuk değişir, İzmir değişir

27-11-2016 10:02:29
A+ A-
“Abla-Ağabey-Kardeş” projesi ile 7 bin kardeşe ulaşan İzmir Gönüllü Takımı, “Bir Çocuk Değişir, İzmir Değişir” sloganı ile yürüttükleri çalışmalara tüm gençleri davet etti.

Urfa Satılık

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılından bu yana başarıyla uyguladığı “ödüllü” sosyal projesi “Abla-Ağabey-Kardeş” bu yıl ilk kez kış döneminde kent merkezine uzak kardeşlerine ulaşıyor, onları hayallerine kavuşturuyor.

 

“Abla, Ağabey, Kardeş” projesinin yeni dönemdeki durakları, kent merkezine 61 km uzaklıktaki Torbalı ile Bayraklı, Çiğli ve Gaziemir oldu. Kentsel ve sosyal olanaklara ulaşımı sınırlı çocukları “rol-model” olarak benimseyebilecekleri gençlerle buluşturmayı amaçlayan projeye 9 yılda 7 bin 100 gönüllü genç katılırken, 7 bin kardeş de ziyaret edildi.

 

Abla-Ağabey-Kardeş Projesi nedir?


Gönüllü gençler ile ilköğretim ikinci kademe öğrencilerini bir araya getiren proje, kış döneminde cumartesi günleri gerçekleşiyor. Abla ve ağabeyler, önceden ev ziyaretleri ile belirlenen ailelere konuk oluyor ve uzman bir ekip tarafından belirlenen etkinlikleri kardeşlerle birlikte uygulamaya başlıyor.

Abla-ağabey-kardeşler, önemli gün ve haftalarda ve çeşitli zamanlarda düzenlenen kültürel-sosyal-sportif etkinliklere birlikte katılıyor. Türkiye’nin pek çok kentinde örnek gösterilen bu sosyal sorumluluk projesi ile gençlerin kentlilik bilinci çerçevesinde duyarlılıkları artırılırken, kardeşlerinin ise Cumhuriyet temel ilke ve değerlerine bağlı, barışçı, düşünen, sorgulayan, özgüven sahibi, çevreye duyarlı, farklı görüş ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen, dinlemeyi bilen bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanıyor.

 

Gönülden davet


Kış aylarında kentin merkez ilçelerinde kentsel ve sosyal olanakları kısıtlı çocuklara sosyal destek veren İzmir’in gönüllü gençleri, yaz aylarında da dinlenmeden çevre ilçelerdeki köylerde yaşayan kardeşlerini ziyaret ediyor. Mesafe ve zorluk tanımayan İzmir’in gönüllü gençleri, “Bir Çocuk Değişir, İzmir Değişir” sloganı ile tüm gençleri gönüllülük duygusunu yaşamaları için İzmir Gönüllü Takımı’na davet ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Abla-Ağabey-Kardeş Projesi için gönüllü abla-ağabey kayıtlarına devam ediyor. Projeye destek vermek isteyen 18-30 yaş arası en az üniversite öğrencisi ya da mezunu gençler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Sosyal Projeler ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün 293 35 69 ve 293 46 02 nolu telefonları arayabilir.


ETİKETLER : Abla-Ağabey-Kardeş Projesi izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber