RSS / XML
20-06-2018
Bizi Takip Edin!

Kadına şiddet tiyatroyla anlatıldı

27-11-2016 10:39:37
A+ A-
İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Yasemin Şimşek Tüzün’ün oynadığı tek kişilik ‘Kül Kedisi Öldü’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Antalya Satılık

Konak Belediyesi’nin Güzelyalı Kültür Merkezi’ndeki oyunu belediyenin semt merkezlerinde kurs gören kadınlar izledi. Kadına yönelik şiddetin boyutlarını ve etkilerini bir kez daha gözler önüne seren ‘Kül Kedisi Öldü’ büyük beğeni topladı. Oyunu izleyen kadınlar gösterim sonunda oyuncu Yasemin Şimşek Tüzün’ü ayakta alkışladı. Oyunun sahnelenmesini sağlayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a teşekkür eden Tüzün de, “Biz sanatçılara düşen görev; sahneyi bulduğumuzda fırsatı en güzel şekilde değerlendirmek istiyoruz. Kadın haklarına dair söz söylemek istedik. Bize bu fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederiz” dedi.

Ölüme sürüklenen kadınların hikayesi

Özlem Beren’in yazıp yönettiği, oyuncu Yasemin Şimşek Tüzün'ün başarılı performansıyla beğeni toplayan oyunda kadınların maruz kaldığı fiziksel ve kültürel şiddetin yine kadınların psikolojisinde oluşturduğu tahribat anlatılıyor. Üç faklı kadının dramının işlendiği oyunda, “Kendisi için belirlenmiş bir yazgıya boyun eğmek zorunda bırakılan kadınlar… Ölüyorlar… Teker teker… Her defasında seyirci kalınan bir vahşetle öldürülüyorlar… Onlar baştan aşağı kırmızıya bürünüyor. Feda edilmenin, öfkenin, cinayetin, eziyet edilip öldürülmenin rengine...” denilerek erkekler tarafından ölüme sürüklenen kadınların hikayesine vurgu yapılıyor.(İHA)


ETİKETLER : konak belediyesi kadına şiddet Kül Kedisi Öldü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber