RSS / XML
20-04-2018
Bizi Takip Edin!

Balbay'dan Sanat Kültür çıkışı

01-12-2016 11:36:52
A+ A-
CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay kendisine ulaşan vatandaşların kaygı ve endişelerini Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya sordu.

Samsun Satılık

CHP İzmir milletvekili ve Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay son günlerde sosyal medya, mesaj ve e-mail yolu ile kendisine ulaşan ve sanata kültüre gönül vermiş pek çok kurum kuruluş ve vatandaşlarımızca paylaşılan kaygı ve endişeyi Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya sordu.TBMM Başkanlığına Bakanın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi için Balbay şunları ifade etti: “AKP Hükümeti tarafından başta Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Çok Sesli Korosu olmak üzere toplam 52 sanat kurumunun kapatılmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlığında olduğu bilgisi pek çok kaynak tarafından dillendirilmektedir.  Bakanlık bünyesinde böyle bir çalışma olup olmadığının kamuoyuna açıklanması gerekmekte.

Eğer bu çalışma varsa çok korkunç bir tasarrufla karşı karşıyayız demektir.  Neden?  “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözü ile Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata ve sanatçıya gösterdiği bir değerin daha yok edilmek istendiğini görürüz. Buna her ne suretle olursa olsun bizler engel olmak zorundayız ve olacağız.”

 Balbay, bakanlığın temel işlevinin "Ülkemizin evrensel kültür, sanat ve turizm değerlerinin sürdürülebilir korunmasını sağlayarak yaşatmak ve tanıtmak, toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişimi kolaylaştırmak ve ülkemizin dünya turizminden alacağı payı artırmak” olduğunu anımsatarak, “bakanlığın misyonu, vizyonu, görev ve yetkileri ortada iken, ülkemizin sanat ve kültür kurumlarını zenginleştirmek, geliştirmek, dünya sanat ve kültür dalları ile yarıştırmak durur iken bu kurumların kapatılmak istenmesi acaba hangi kinin eseridir?  Toplumumuzun ortak değerlerine yönelik bu olumsuz uygulamalar ve kin ne zaman son bulacak? diye konuştu.

 Balbay hükümetlerin ilgili bakanlıkların görev ve sorumlulukları dâhilinde her alan için daha iyisini, daha güzelini, daha kucaklayıcısını yapmaları gerektiğini vurgulayarak, “ancak korkum odur ki hep mağdurlar yaratmaya alışmış bir politikanın uygulayıcısı olarak AKP, sanat ve kültür alanında da yeni mağdurlar yaratacak” dedi.


ETİKETLER : balbay kültür sanat haklı endişe
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber