RSS / XML
24-06-2018
Bizi Takip Edin!

İzmir'e içme suyu müjdesi

01-12-2016 14:27:39
A+ A-
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’in 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi’nde sona yaklaşıldığını bildirdi.

Samsun Satılık

EGE MECLİSİ - Proje kapsamında İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi’nin su kaynağı olan ve 2009 yılında tamamlanarak hizmete açılan Gördes Barajı’nda 450 milyon metreküp su depolanarak İzmir’e yılda 59 milyon metreküp içmesuyu temin edilecek.

Projenin ilk ayağı olan 35 km uzunluğundaki “İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 1. Kısım" inşaatı 10 Kasım 2010 tarihinde hizmete açılırken projenin ikinci ayağı olan yaklaşık 65 kilometrelik’ bölümü kapsayan “İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 2. Kısım" inşaatı da geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Projenin son ayağı olan Kavaklıdere İçmesuyu Arıtma Tesisinden alınacak suyu Bornova ve Buca depolarına iletecek “İzmir İçme suyu İsale Hattı 3. Kısım" inşaatında ise son aşamaya gelindi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu İzmir İçmesuyu Projesi ile 1 milyon 500 bin kişiye içmesuyu temin edileceğini belirterek şöyle konuştu:"DSİ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında varılan mutabakata göre İçmesuyu İsale Hattı ile İçmesuyu Arıtma Tesisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmesine karar verilmişti. Ancak projenin bir an evvel bitirilmesi için biz de elimizi taşın altına koyduk ve isale hattının inşaatının DSİ vasıtasıyla yapılmasını sağladık. Yakın zamanda hizmete alacağımız tesisimiz şimdiden İzmir’imize ve ülkemize hayırlı olsun." (DHA)

 


ETİKETLER : içme suyu proje 20140 2. merhale projesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber