RSS / XML
22-10-2019
Bizi Takip Edin!


CHP'li Balbay: 'Engelliler için çıkardığımız yasaları uzatmayın uygulayın

06-12-2016 12:46:41
A+ A-
CHP İzmir milletvekili ve Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yapılan açıklamaların, gerçekleştirilen etkinliklerin ve söylenen sözlerin hepsinin o günde kaldığını söyledi.

Denizli Satılık

Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı toplantıda yaptığı açıklamaları eleştiren Balbay şunları söyledi:

“Başbakan Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı tanıtım toplantısında diyor ki 'mesele insan olunca, mesele insanın gönlüne dokununca her şey değişir.  Onun için aslında engel fizikte değil, engel canda değil, engeller zihindedir' çok doğru katılıyorum.  Ancak eksik olan bu anlayışı hayata geçirmek."

Balbay 2005 yılında tüm siyasi partilerin ortak çabası ile çıkarılan Engelliler Hakkında Kanunun Geçici 2. ve 3. maddelerinde yer verilen hükümleri hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“ilgili maddelerde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ile büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde engelliler için erişilebilir duruma getirilir.” düzenlemesini getirmektedir.

AKP hükümetlerinin bu maddenin hükmü gereğince engelli yurttaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak bu çalışmaları 2012 yılına kadar gerçekleştirmesi gerekiyordu.  Bunu sağlamak yerine hükümet bu maddelerin hükmettiği süreleri iki yıl iki yıl uzatarak 7.7.2018 tarihine kadar ötelemiştir. Engellilere hizmet için AKP zihniyeti büyük engeldir."


Retrobet
ETİKETLER : chp izmir milletvekili mustafa balbay engelli yasaları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber